اصفهان
info@notfedaran.ir
09924635287 - 09924635276

پیشگیری از انتقال ویروس کرونا به پرنده های زینتی

اردک ماندارین رنگی

پیشگیری از انتقال ویروس کرونا به پرنده های زینتی

پیشگیری از کرونا در پرنده های زینتی ، از مسائل مهمی است که باید توسط هر پرورش‌دهنده ای رعایت شود، چرا که این ویروس قدرت شیوع و کشندگی بالایی داشته و سرایت آن از انسان به حیوان و حیوان به انسان میتواند ممکن باشد ( در حال حاضر، دانشمندان درباره نحوه انتقال این ویروس به اولین انسان مبتلا و همچنین اولین حیوانی که این ویروس را به انسان انتقال داده است، اطلاع دقیقی در اختیار ندارند.منبع )، تمامی حیوانات و پرندگان قابلیت ابتلا به بیماری کرونا را دارند و با توجه به وضعیت بحرانی کشور باید تمامی تدابیر لازم را در جهت پیشگیری از ابتلای پرندگان به این بیماری اتخاذ کرد.

ویروس کرونا دارای سویه های مختلفی است و قدرت کشندگی بسیار بالایی نیز در میان پرندگان و پستانداران دارد، این ویروس معمولاً از طریق هوا، غذا و آب به بدن منتقل می شود و نسبت به سایر ویروس ها مقاومت بالایی در برابر سرما و گرما خواهد داشت و تا چندین روز بر روی سطوح زنده می ماند. این ویروس برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ و در شهر ووهان چین پیدا شد، گمانه‌زنی‌هایی ابتدا مار را به عنوان منبع اصلی شیوع این بیماری معرفی کردند، علیرغم اینکه برخی متخصصان نیز خفاش‌ها را عامل این بیماری می‌دانستند، اما چیزی که مهم است قدرت شیوع این  ویروس است که به سرعت در اکثر کشورهای جهان گسترش یافت و مردمانی زیادی را درگیر خود کرد.

بنابراین هم تمامی اعضای خواننده خانواده و هم حیوانات و پرنده های زینتی قابل نگهداری در خانه از قبیل سگ و گربه و کاسکو و عروس هلندی و مرغ عشق و مرغ مینا و طوطی برزیلی و قناری و غیره در خطر ابتلا به این بیماری هستند، پس ضمن رعایت نکات بهداشتی در مورد خود و اعضای خانواده باید به این پرنده های نازنین نیز توجه نمود تا در سلامتی کامل به سر ببرند.

 

ویروس کرونا از چه راه هایی به پرندگان خانگی منتقل می شود؟

در مسئله پیشگیری از کرونا در پرنده های زینتی با توجه به اینکه پرنده های خانگی و زینتی در تمام طول روز در داخل خانه هستند، بنابراین تنها عاملی که آنها را تهدید خواهد کرد، آب و غذا و انسان است. یعنی وسایل و اسباب موجود در خانه هیچ تهدیدی برای پرنده نخواهد بود، اما اگر افراد هنگام ورود به منزل دستهای آلوده یا لباس آلوده خود را به سطوح و وسایل قابل دسترس توسط پرنده بمانند، احتمال انتقال ویروس به آنها نیز وجود خواهد داشت. همچنین در صورتی که صاحبان پرندگان از آب و غذای آلوده و ضدعفونی نشده در جهت تغذیه پرندگان استفاده کنند احتمال انتقال ویروس بالا خواهد بود، رعایت نکات زیر تاثیر به سزایی در پیشگیری از ابتلای پرندگان‌ زینتی به ویروس کرونا خواهند داشت :

 • الف – هنگام ورود به منزل و قبل از تماس با پرندگان، دستان خود را با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه بشویید و لباس مخصوص منزل را بر تن کنید.
 • ب – تمامی وسایل و اسباب های در دسترس پرنده، از قبیل قفس، اسباب‌بازی‌ها، دانخوری، آبخوری، میله نشیمن و سایر وسیله های در دسترس دیگر را با استفاده از مواد شوینده ضدعفونی کنید. دقت کنید که از الکل استفاده نکنید چرا که احتمال مسمومیت پرنده وجود خواهد داشت.
 • ج – هنگام عطسه یا سرفه از پرنده ها فاصله بگیرید و حداقل خارج از اتاق نگهداری آنها این کار را بکنید.
 • د – ویتامین های مورد نظر پرنده ها را به آنها بدهید تا بدنشان را در برابر هرگونه بیماری احتمالی مقاوم کنید.
 • ه‍ – در صورت مشاهده هرگونه علائم بیماری نظیر بی حالی و سستی، کم اشتهایی، اسهال، عطسه و غیره نسبت به درمان پرنده اقدام کنید.
 • و – ظروف آبخوری و دانخوری و ظرف حمام پرنده را به صورت روزانه با استفاده از مواد شوینده و ضدعفونی کننده بشویید.
 • ز – آب خوراکی پرنده را بجوشانید و به او بدهید و تمامی مواد غذایی اعم از دانه ها و غلات میوه و سبزیجات را به صورت کامل شسته و ضدعفونی کرده و پس از خشک شدن کامل آنها، در اختیار پرنده قرار دهید.

 

در صورتی که یکی از اعضای خانواده به ویروس کرونا مبتلا شده باشد، چه اقداماتی لازم است؟

کرونا در پرنده های زینتی : مبتلا شدن هر یک از اعضای خانواده به ویروس کرونا، نه تنها برای سایر اعضای خانواده خطرساز خواهد بود، بلکه تمامی حیوانات و پرندگان زینتی موجود در خانه را نیز تهدید خواهد کرد، بنابراین رعایت نکات زیر بسیار مهم و حیاتی خواهند بود:

 • الف – در صورت مشاهده علائم ابتلا به ویروس کرونا، فرد مبتلا را سریعاً به مراکز درمانی ارجاع دهید.
 • ب – پس از دریافت تجویزات لازم توسط پزشک، در صورتی که فرد نیاز به استراحت در منزل داشته باشد، ایشان را در یک اتاق به صورت تنها و جداگانه نگهداری کنید.
 • ج – تمام وسایل مورد نیاز فرد بیمار از قبیل لباس، وسایل خواب، وسایل بهداشتی، ظرف آب و غذا و … در اتاق ایشان نگهداری شود و به صورت روزانه ضد عفونی و شستشو داده شوند.
 • د – در صورت مراجعه به اتاق بیمار حتما از ماسک و دستکش و لباس مخصوص استفاده شود و این تجهیزات را پس از بیرون آمدن از اتاق بیمار ضدعفونی کنید.
 • هـ – از فرد بیمار بخواهید که از عطسه کردن و سرفه کردن در محیط خودداری کند و تعداد زیادی دستمال کاغذی در اختیارش قرار دهید.
 • و –  تمامی تجهیزات و وسایل موجود در اتاق را به صورت مرتب ضدعفونی کنید و با استفاده از اسپری های ضدعفونی کننده ،  هوای اتاق را پاک نگه دارید و در صورت امکان روزانه چند ساعت پنجره را باز نگه دارید تا هوای اتاق عوض شود.

علائم ابتلای پرندگان خانگی به ویروس کرونا چیست؟

علائم ابتلا به ویروس کرونا در پرندگان و حیوانات می تواند بسیار شبیه به انسان باشد، به عنوان مثال عطسه، خروج ترشحات از بینی و گوشه چشم، تنفس با دهان باز، خس خس کردن سینه، اسهال، کاهش اشتها، بی حالی، پف کردن پرها و مواردی از این قبیل همگی از علائم ابتلا به ویروس کرونا هستند و همانطور که گفته شد در صورت مشاهده این موارد باید سریعاً نسبت به درمان پرنده اقدام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.