اصفهان
info@notfedaran.ir
09924635287 - 09924635276

پرورش و کسب درآمد از اردک در خانه

قو فریادکش

پرورش و کسب درآمد از اردک در خانه

پرورش اردک و کسب درآمد از آن

پرورش اردک یکی از فعالیت های پرسود محسوب می شود . توصیه می کنم اندکی با اردک آشنا شویم :

اردک یا همان مرغابی گونه ای از پرنده است که بی شک بیشتر ما در دوران کودکی خاطرات فراوانی با این پرنده داشته ایم. این پرنده بیشتر آبدوست بوده و در اکثر مناطق کره زمین البته به جز جاهای خیلی سرد مانند قطب زندگی می کند. اردک ها در نزدیکی آب ها زندگی می کنند و جزو ماهرترین شناگر های گونه پرنده به حساب می آیند.

اردک ها از انواع حشرات و گیاهان تغذیه می کنند و به عبارت دیگر همه چیز خوار هستند. جالب است بدانید جوجه اردک ها بعد از خروج از تخم می تواند تا ۴۸ ساعت بدون غذا زنده بماند چرا که دارای ذخیره غذایی میباشند.

چگونه اردک پرورش بدهیم ؟

اردک گونه ای از پرندگان است که می تواند در آب و خشکی به راحتی زندگی کند و هیچ فرقی برایش ندارد چرا که زود به شرایط اطرافش عادت می کند. اردک ها از نظر رفتارشناسی و تغذیه در آب سر و ته می شوند ، در واقع آنها با این کار از مواد غذایی که درون آب وجود دارند تغذیه می کنند.

پرورش اردک در خانه

پرورش اردک در خانه
پرورش اردک در خانه

شاید شما هم مثل بسیاری از اهالی روستاها ۱۰ یا ۲۰ جوجه اردک از بازار تهیه کرده اید و اکنون نمی دانید که چگونه باید اردک را در خانه پرورش داد .

شما باید اتاقی از خانه خود را به این کار اختصاص دهید و اردک های خود را در آن جا قرار دهید. یا همچنین می توانید پارکینگ خودتان را برای پرورش اردک هایتان در نظر بگیرید. دو نقطه که حائز اهمیت است : توجه کنید اگر اردک ها را در اتاق نگه داشتید حتما یک تهویه برای آن اتاق در نظر بگیرید . نکته دیگر آن است که پارکینگ یا اتاق هر کدام را در نظر گرفتید ، به طور منظم آن جا را تمیز کنید تا آلودگی ها باعث ایجاد بیماری و بروز مشکل برای اردک هایتان نشوند.

محیط پرورش اردک

حتما توجه کنید که در فصل های سرد ، محیطی که اردک ها در آنجا قرار دارند باید دارای دمای مناسبی باشد پس سیستم گرمایشی برای محل پرورش آن ها در نظر بگیر.

تغذیه اردک

همانطور که گفته شد اردک جانوری همه چیز خوار است. برای تغذیه آن می توانید از  پودر گندم ،  سویا  ، پودر ذرت ، برنج حشرات ، کرم ها و … استفاده کنید. جهت مطمئن شدن از مقوّی بودن غذای اردک هایی که پرورش می دهید می توانید از برخی مکمل های غذایی اردک و همچنین از ویتامین ها استفاده کنید.

پرورش اردک به صورت صنعتی

در پرورش صنعتی اردک به برخی امکانات نیاز داریم.

پرورش اردک به صورت صنعتی
پرورش اردک به صورت صنعتی

اگر قصد پرورش اردک در فضای باز را دارید باید بدانید که به توصیه ی متخصصین این زمینه ، اردک ها باید تا ۱ ماه به دور از آب پرورش داده شوند تا پوشش بدنش از پرهای اصلی کامل شود. پس تا ۱ ماه جوجه اردک ها در داخل سالن پرورش داده می شوند ؛ بعد از آن ها را می توانید در شالیزار ها برای اردک ها استخر در نظر گرفته و در آنجا به پرورش آن ها بپردازید.

نوع دیگر ، پرورش اردک در فضای بسته است. این روش اساساً در مناطق سرد مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش باید جوجه اردک ها را در یک محفظه که با نرده ، قفس و بستری پوشالی تجهیز شده نگهداری شود. در این شیوه از نگه داری ، جوجه اردک ها در قفس به صورت زندانی رفتار کرده و عملکردشان بسیار ضعیف است که این امر بسیار ناراحت کننده است.

رورش در فضای نیمه باز

روشی دیگر برای پرورش اردک که بسیار مطلوب است پرورش در فضای نیمه باز است. در این روش نگهداری اردک ها در سالن هایی که تقسیم بندی شده اند انجام می گیرد. جلوی هر قسمت استخر هایی وجود دارند که اردک ها در آن ها به گردش و شنا مشغول می شوند.

 

چگونه با اردک می توان کسب درآمد کرد ؟

راه های مختلفی برای ایجاد یک منبع درآمد از طریق پرورش اردک وجود دارد.

یکی از این راه ها ، پرورش اردک جهت بهره گیری از گوشت آن است. اردک ها باید ۵۰ الی ۶۰ روزه باشند تا به حد کافی رشد کرده و پروار شوند سپس در بازار به فروش برسند.

از دیگر راه های کسب درآمد از طریق پرورش اردک ، پرورش دادن اردک های به مدت ۲۰ روز است . شالی کاران خریدار این اردک ها هستند و به صورت گروهی و گله ای جوجه اردک ها را خریداری می کنند. این اردک ها بعد از آن که شالی های برنج کشت و جمع آوری  شدند در شالیزار ها رها می شوند تا با حرکت کردنشان باعث شخم شدن زمین شوند و  از آفات تغذیه کنند. به علاوه اردک ها باعث تولید کود نیز می شوند. امر بدیهی این است که بعد از استفاده در شالیزار ها اردک ها پرورده می شوند و بعد از تغذیه کافی و گذشت اندکی زمان به عنوان محصول گوشتی لذیذ مورد استفاده قرار می گیرند.

پرورش اردک مولد

پرورش اردک مولد
پرورش اردک مولد

پرورش اردکهای مولد روشی دیگر برای کسب درآمد از پرورش اردک است. برای پرورش اردک های مولد ابتدا باید آن ها را تعیین جنسیت کنیم و نر و ماده را مشخص کنیم ؛ چون اگر تعداد ماده ها و نر ها متناسب با هم نباشد ممکن است اردک ها  همدیگر را مورد هجوم قرار داده و بکشند. برای پرورش اردک مولد باید حدوداً ۵ ماه از مدت پرورش آن بگذرد و به تغذیه آن توجه شود.

بعد از این مدت به دوره تخم کشی می رسند. هر اردک مولد تا روزی تخم ها شکسته شود حدوداً ۳۰ هزار تومان هزینه دارد.

یک مطلب مهم :

می توانید از دو راه جوجه های خود را برای پرورش تهیه کنید. قیمت هر جوجه اردک یک روزه ایرانی ۱۳۵۰ تومان میباشد. شما می توانید با خرید جوجه اردک به تعداد کافی به پرورش آن ها بپردازید.

راه دیگر تهیه تخم های نطفه دار اردک بوده که بسیار ارزان تر است. شما با خرید ۱ یا ۲ دستگاه جوجه کشی مناسب و با کیفیت می توانید همیشه از تخم های نطفه دار جوجه کشی کنید. این امر کمک می کند تا از هزینه اضافی خرید جوجه ها جلوگیری کنید که از لحاظ اقتصادی کاملاً بصرفه است.

در یک محیط ۱۰۰ متری می توان ۱۰۰۰ اردک پرورش داد. برای فعالیتی که هر سال تکرار می شود خودتان قضاوت کنید استفاده از دستگاه جوجه کشی بهتر است یا تهیه جوجه ها ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.