اصفهان
info@notfedaran.ir
09924635287 - 09924635276

واریته های مختلف نژاد لاری در ایران

نزاد های لاری در ایران

واریته های مختلف نژاد لاری در ایران

واریته های مختلف نژاد لاری : واریته های مختلفی از نژاد لاری در ایران وجود دارد. شکل بدن در تمام این واریته ها شبیه هم بوده و تنها از نظر رنگ پر و بال و نوع تاج با هم تفاوت دارند. به طور کلی نژاد اصیل دارای مشخصات زیر می باشد. چشم زاغ، پای سبز، دم پایین، نوک کوتاه و عقابی، سر گرد و ریش و گوشواره بسیار کوتاه. به طور کلی واریته های مختلف نژاد لاری که در ایران وجود دارد افغانی و ایرانی که در اصطلاح عشقبازهای افغان به کلنگی معروف است و در نواحی شرقی ایران یافت می شود و به رنگهای ابرش با چشمهای زاغ، فیروزهایی و یا سفید وجود دارد.

در نواحی غربی نژادهایی وجود دارد که ترکیبی از نژاد ترک و ایرانی یا افغانی و ایرانی با ترک بوده و به نام جنگلی معروف است. این نژاد بیشتر در کرمانشاه و کردستان ایران یافت می شوند. همچنین در این مناطق نژاد مالایی و مالاگاچ هم به صورت ترکیبی از دو نوع قبلی وجود دارند.

در مناطق شمال غرب، تبریز و اردبیل انواعی از مالای و مالاگاچ با ترکیبی از نوع ایرانی و انواعی از ترک می باشند که از لحاظ زیبایی و قدرت بدنی با واریته های مختلف نژاد لاری قابل مقایسه هستند. در شمال ایران و سواحل دریای مازندران به دلیل فرهنگ بومی مردم ترکمن و علاقه آن ها به جنگ لاری در این مناطق بهترین های ایران و حتی افغانستان یافت می شود. برخی پرورش دهندگان با ترکیب انواع مالایی و افغان بالاری ایرانی انواع جنگی منحصر به فردی را به وجود آورده اند. در بیشتر مناطق ایران، جنگ لاری به یک سرگرمی تبدیل شده است لذا در اکثر نواحی ایران بهترین های خروس و مرغ لاری با انوا با انواع بومی و قدیمی ترکیب شده و انواع جنگی منحصر به فردی را به وجود آورده اند. البته علاوه بر گونه های فوق الذکر انواع نژادهای اصیل و هیبرید نیز در جنوب کشور وجود دارند که در زیر به آنها اشاره می شود.

 

لاری افغان

این واریته از تلاقی خروس های بومی ایران با نژاد افغان به وجود آمده و معمولا در منطقه که نوع جیرفت، یزد، کرمان و زاهدان یافت می شود. در این واریته، سر نسبتا بزرگ، بیضی شکل، دراز ولی محکم و کلفت است. چشمها در این نژاد درشت بوده و از نژادهای چشم نقابی بزرگتر میباشد ولی تنها به رنگ سبز مایل به سفید، سفید براق و سبز تیره با لکه های مشکی رنگ در آن مشاهده می شود. نوک آنها حساب و کلفت و در برخی از آنها انحنای خیلی کم وجود دارد. پاها بلند و نسبتا ضخیم و دارای فلسها به رنگ سبز و سفید می باشند، اغلب در نژاد اصیل آن رنگ نوک، پا و چشم شبیه هم هستند.

 

واریته خروس لاری

 

ترک و افغان

از تلاقی خروس های نژاد ترکمن و افغان حاصل شدهاند. این نژاد دارای سر بزرگ و گرد، نوک کوتاه و کلفت و قد بلند، پاهای کلفت با فلس درشت و به رنگ سفید، زرد و دودی و چشم نارنجی سفید و سبز می باشد.

 

چابهاری و مینابی

در این نژاد سر کشیده و کوچک، نوک صاف و باریک، گردن باریک، پاها نازک و چشمها به رنگ اغلب میدان را خالی می کند.

 

واریته های مختلف نژاد لاری

 

رنگ پر وبال

از لحاظ رنگ پر و بال گونه های مختلف نژاد لاری در ایران وجود دارد که به شرح زیر می باشد.

 

لاری قرمز:

مهمترین و اصیلترین نژادها می باشد. رنگ پر و بال در خروس درخشان و زرد رنگ بوده و لکه های سیاه در پر و بال و مخصوصاً در زیر شکم و بال ها دیده می شود. پرهای دم در قاعده قرمز و در انتها سیاه میباشد. رنگ مرغ ها روشن تر از رنگ خروس ها می باشد.

لاری قهوه ای: منظره کلی پرها قهوه ای است و معمولا رگه های سیاه در آن دیده میشود. رنگ سینه تیره تر از رنگ قسمتهای دیگر بدن است. در این نوع معمولاً رنگ خروس ها روشنتر از رنگ مرغ ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.