اصفهان
info@notfedaran.ir
09924635287 - 09924635276

نگهداری جغد در خانه به عنوان یک پرنده خانگی

جوجه کشی,دستگاه,طیور,نطفه,نطفه دار,تخم مرغ,تخم شتر مرغ,تخم نطفه دار,نطفه بست,نطفه داران,نطفه دار تخم,تخم نطفه دار کاسکو,تخم نطفه دار طوطی,تخم نطفه دار طیور,تخم نطفه دار پرندگان,خرید تخم نطفه دار,پرورش,آموزش,پروش شتر مرغ,پرورش طیور,پرورش پرنده,پرندگان تزیینی,تزیینی,فروش,خرید,طیور وحشی,مرغ لاری,خروس لاری,ایام سامانی,انواع طوطی,انواع پرنده

نگهداری جغد در خانه به عنوان یک پرنده خانگی

آیا جغدها حیوانات خانگی خوبی هستند؟

ایا نگهداری جغد در خانه می تواند گزینه خوبی باشد ؟ شاید شما هم تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که به جغد به عنوان یک حیوان خانگی نگاه کنید ، اگر چنین ایده های در ذهن دارید باید بدانید جدا از نکته مهم انسانی و آسیب رسانی به حیوانات وحشی ، مشکلات بسیاری در پیش رو خواهید داشت.

نگهداری جغد در خانه شاید در نگاه اول جالب برسد چرا که در بسیاری از فیلم ها، کتاب ها و نمایش های تلویزیونی، جغدها را به عنوان حیوانات خانگی بسیار مهربان، باهوش و خونگرم نشان می دهند. آیا جغدها همانطوری که در فیلم ها به نظر می رسند، می توانند جزء حیوانات خانگی باشند؟ و در صورتی که چنین است، مراقبت صحیح از آنها چگونه می باشد؟ آیا می توان یکی از آنها را در قفس های معمولی طوطی نگهداری کرد و برای تغذیه از بذر و انواع دیگر غذاهای تجاری پرندگان استفاده کرد؟

 

نگهداری جغد در خانه نیازمند فضای بیشتری است

فضای نگه داری جغد در خانه
فضای نگهداری جغد در خانه

درست است که جغدها در کتاب ها و فیلم ها جزء حیوانات خانگی محبوب به شمار می آیند اما واقعیت اینگونه نیست و گزینه مناسبی برای حیوانات اهلی نیستند. مشکلاتی که به واسطه سرپرستی آنان به وجود می آید، موجب می شود که رها کردنشان به جنگل بهترین گزینه ممکن باشد.

افرادی که تازه می خواهند این مسیر را پیش بگیرند، نمی توانند جغدها را در قفس های استاندارد طوطی نگهداری کنند. آنها را باید در فضا یا قفس های بزرگ سرپوشیده و قابل دسترس به محیط بیرونی نگه داری کنند، همچنین چنین محیطی نیازمند به یک حمام تمیز است زیرا جغدها مرتباً به خاطر تمیز نگه داشتن پرهایشان، حمام می کنند. این پرندگان در سکوت پرواز می کنند و در صورتی که پر و بالشان تمیز نباشد، سر و صدا ایجاد می کند که برای شکارشان مضر است و باعث فراری شدن آن می شود و اگر واقعاً توانایی جسمانی پرواز کردن را داشته باشند، باید مرتبا پرواز کنند و در واقع می توان گفت که یکجا ماندن جغدها امکانپذیر نیست و نگهداری جغد در خانه کاری مشکل خواهد بود.

 

اغلب جغدها موجودات مستقلی اند

این پرندگان جزء جانوران شکاری هستند که به صورت مستقل زندگی و شکار می کنند. برخلاف پرندگان بزرگی مانند ماکائو یا کاکائو، جغدها در طبیعت به صورت گروهی زندگی نمی کنند و همین امر موجب می شود که نسبت به سایر پرندگان به صورت دوستانه و اجتماعی رفتار نکنند.  ( بجز نسبت به همسر و فرزندانشان )

ذهنیت گروهی داشتن به این منظور است که مثلا یک طوطی می تواند با خانواده های انسانی با موفقیت ادغام شود ( یکی شود ) و از آنجایی که جغدها چنین طرز فکری را ندارند، همه را به جز شخصی که خودشان به عنوان جفت و همسر می پذیرند، به دید طعمه و دشمن میبینند و به احتمال زیاد به آنان حمله می کنند. از طرف دیگر از آنجایی که جغدها برای زندگی کردن جفت گیری می کنند، بنابراین اگر یک انسان مراقب آنان باشد ممکن است تا حد مرگ دچار افسردگی شوند (گوشه گیر می شوند )  و همین امر باعث میشود نتوان به این مورد به عنوان گزینه ای نگهداری جغد در خانه نگاه کرد.

 

تغذیه ی جغدها اختصاصی است

غذای متفاوت جغد ها
غذای متفاوت جغد ها

رژیم غذایی جغد ها دلیل محکمی بر عدم انتخاب جغدها به عنوان یک حیوان خانگی است. از آنجایی که این پرندگان از لحاظ شکار کردن تکنیک های خاص خود را دارند بنابراین با مواد غذایی تازه از قبیل میوه و سبزیجات، دانه ها و… نیازشان برطرف نمی شود. در حقیقت جغد ها هیچ کدام از موارد نام برده شده را به عنوان غذا نمی شناسند.

جغدها موجوداتی گوشتخوار هستند که تغذیه شان از جوندگانی مانند: موش، خرگوش های کوچک، خوکچه های هندی، بلدرچین و مرغهای کوچک می باشد که به منظور تامین نیاز غذایی جغد ها بصورت تجاری و منجمد تولید می شوند و قبل از تغذیه برای استفاده ذوب می شود.

جغدها نیز مانند همه ی پرندگان، می توانند کاملاً کثیف باشند، بنابراین تمیزی بعد از غذا کار مشکل ساز دیگری است که اکثر افرادی که معده درد دارند یا اشتهایشان بد است، با آن روبه رو می شوند.

جغد ها به عنوان موجودات گوشتخوار، دارای منقار و چنگال هایی هستندکه به طور ویژه ای برای پاره کردن تکه های گوشت طراحی شده است و اگر به هر دلیلی رنجیده و ناراضی باشند، می توانند به صاحبان خود آسیب وارد کنند. از سوی دیگر آنها مخرب هستند و می توانند هر چیزی که در محیط است را جدا و تخریب کنند.

 

نگهداری جغد در خانه غیر قانونی است

پرورش جغد غیر قانونی
پرورش جغد غیر قانونی

نگهداری جغد در خانه در بسیاری از مناطق جهان غیرقانونی می باشد و کسانی که تصمیم می گیرند این پرنده را نگه داری کنند، درحقیقت از قانون سرپیچی کرده اند و در صورتی که دچار بیماری شوند چاره ای نیست جز اینکه به یک دامپزشک مجرب رجوع کرد. از طرف دیگر دامپزشک برای چنین حیواناتی آموزشی ندیده است و در نهایت ممکن است چنین افرادی گرفتار خطر و جریمه و زندان شوند زیرا برای داشتن مجوز این کار نیاز به آموزش گسترده ای است.

 

پیشنهاد بهتری به جای نگهداری جغد در خانه داریم:

اگر به نگهداری جغد در خانه علاقه دارید، می توانید یکی از مرکزهای مراقبت از حیوانات وحشی را از نظر مالی ساپورت کنید و در صورتی که می خواهید پرنده ای به همراه داشته باشید می توانید از طوطی استفاده کنید زیرا برای زندگی کردن با انسان ها بسیار مناسب تر از جغد ها هستند. پیشنهاد می کنیم نوشته نگهداری کاسکو : داشتن یک کاسکوی خوب در خانه را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.