اصفهان
info@notfedaran.ir
09924635287 - 09924635276

نکات افزایش بازدهی جوجه کشی مرغ و خروس

خرید تخم نطفه

نکات افزایش بازدهی جوجه کشی مرغ و خروس

وضع سلامت و تغذیه

نکات افزایش بازدهی جوجه کشی مرغ و خروس – بخش اول هرچه خروس سالم و سرحال و شرایط جسمی بهتری داشته باشد خاصیت نطفه داری در گله بالاتر خواهد بود. کمبود ویتامین به خصوص ویتامین های A و E و پروتیین در جیره غذایی خروس به سرعت خاصیت باروری آن را به سرعت کاهش میدهند.

بسته به شرایط آب و هوا، تغییراتی در تولید اسپرم خروس ها به وجود می آید. هوای سرد و گرم اغلب سبب پایین آمدن خاصیت باروری در خروس ها می شود. در فصل گرم به خصوص در مناطق گرمسیر تمایلات جنسی خروسها کاهش می یابد بنابراین درصد نطفه داری در گله به طور چشمگیری کاهش مییابد. در نقاط سردسیر تاج خروس ها را قطع می نمایند. در گله هائی که برای جوجهکشی نگاهداری می شود باید جایگاه از لحاظ حرارت مورد بررسی قرار گیرد. تا افزایش بازدهی جوجه کشی مرغ و خروس تغییرات حرارتی در خروس ها و مرغ ها تاثیری نداشته باشد. نور و روشنائی نیز در تولید اسپرم مؤثر است.

جوجه کشی,دستگاه,طیور,نطفه,نطفه دار,تخم مرغ,تخم شتر مرغ,تخم نطفه دار,نطفه بست,نطفه داران,نطفه دار تخم,تخم نطفه دار کاسکو,تخم نطفه دار طوطی,تخم نطفه دار طیور,تخم نطفه دار پرندگان,خرید تخم نطفه دار,پرورش,آموزش,پروش شتر مرغ,پرورش طیور,پرورش پرنده,پرندگان تزیینی,تزیینی,فروش,خرید,طیور وحشی,مرغ لاری,خروس لاری,ایام سامانی,انواع طوطی,انواع پرنده

افزایش بازدهی جوجه کشی مرغ و خروس – مرغ و خروس زینتی

تورات

علاوه بر عوامل محیطی در افزایش بازدهی جوجه کشی مرغ و خروس، عوامل توارثی و ژنتیکی نیز در آن تأثیر دارند. به عنوان مثال در برخی نژادها باروری خروس ها پایین تر از انواع دیگر میباشد.

عوامل مربوط به مرغ

سن مرغ

خاصیت نطفه داری در مرغ ها تابع سن می باشد. مرغ های خیلی جوان و مرغ های خیلی مسن اغلب خاصیت نطفه داری کمی دارند. البته موضوع سن بسته به نژاد فرق می کند. هرچه مقدار تولید در یک مرغ بیشتر باشد میزان نطفه داری تخم مرغ نیز بالاتر می باشد. زیرا مرغی که از نظر تولید در وضعیت مناسبی باشد نشانه آن است که اعمال فیزیولوژیکی بدن او به خوبی انجام میگیرد. از این رو از نظر تمایلات جنسی در شرایط خوبی قرار داشته و می تواند به آسانی مقدار کافی تخم مرغ نطفه دار تولید کند. میزان نطفه داری به اندازه تخم مرغ نیز بستگی دارد. اندازه تخم مرغ در اوایل تخم گذاری، کوچک و میزان نطفه داری تخم مرغ نیز پایین است. اندازه تخم مرغ در تابستان و روزهای گرم نیز کاهش مییابد. بنابراین در مبحث افزایش بازدهی جوجه کشی مرغ و خروس کوچکی تخم مرغ در تابستان یکی از دلایل کاهش درصد نطفه داری می باشد.

خرید تخم نطفه دار انواع طوطی و انواع پرندگان و طیور
خرید تخم نطفه دار انواع طوطی و انواع پرندگان و طیور
افزایش بازدهی جوجه کشی مرغ و خروس

شکل ظاهری تخم مرغ

شکل و وضع ظاهری تخم مرغ در درصد نطفه داری موثر است. لذا هنگام جوجه کشی بایستی به نکات زیر توجه نمود.

۱) اندازه تخم مرغ های جوجه کشی باید متوسط باشند.

۲) وزن تخمهای انتخابی برای جوجهکشی، حدود ۵۰ تا ۶۰ گرم است. البته در نژادهای سنگین، وزن تخم مرغ جوجهکشی حدود ۶۴ گرم توصیه می شود. اگر اندازه تخم مرغ ها یکنواخت نباشند باعث می شود که جوجه های تولیدی بزرگ و کوچک بوده و در پرورش و تغذیه با اشکالاتی روبرو خواهد شد.

۳) از بکار بردن تخم مرغ های با شکل غیرطبیعی (کشیده، گرد و موج دار) برای جوجه کشی جلوگیری شود. زیرا جوجه های حاصل از تخم مرغ های غیرطبیعی، تخم مرغ های با شکل غیرطبیعی تولید خواهند کرد.

۴) از بکار بردن تخم مرغهای کثیف برای جوجه کشی اجتناب نمایید. زیرا از یک طرف باعث فساد تخم مرغ و از بین رفتن جنین میگردد و از طرف دیگر منبع آلودگی در ماشین می باشد و تخم مرغ های تمیز را به فساد میکشاند. بین محققان از نظر شستشوی تخم مرغ ها اختلاف نظر وجود دارد.

۵) تخم مرغ هایی با پوسته نازک و یا ضخیم برای جوجه کشی مناسب نمی یاشند ، زیرا اگر پوسته نازک باشد تبخیر آب بیشتر شده و درصد جوجه در آوری کاهش مییابد. همچنین این گونه تخم مرغها کلسیم کافی برای رشد جنین را تامین نمی کنند. در تخم مرغهای با پوسته ضخیم کار خروج جوجه مشکل بوده و جوجه به خوبی قادر نیست که آنها را سوراخ کند.

۶) تخم مرغ های پوسته شکسته یا دارای منافذ بیش از اندازه برای جوجهکشی مناسب نمی باشند. زیرا میزان تبخیر در آن ها زیاد می باشد.

۷) کیفیت داخلی تخم مرغ در میزان جوجه دهی موثر میباشد. تخم مرغ های با درصد سفیده غلیظ بیشتر و یا زرده رنگی تر، درصد جوجه درآوری بیشتری دارند زیرا اینگونه تخم مرغها عناصر غذایی بیشتری برای جنین دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.