اصفهان
info@notfedaran.ir
09924635287 - 09924635276

فنچ نرگسی خصوصیات ویژگی ها و زیستگاه

جوجه کشی,دستگاه,طیور,نطفه,نطفه دار,تخم مرغ,تخم شتر مرغ,تخم نطفه دار,نطفه بست,نطفه داران,نطفه دار تخم,تخم نطفه دار کاسکو,تخم نطفه دار طوطی,تخم نطفه دار طیور,تخم نطفه دار پرندگان,خرید تخم نطفه دار,پرورش,آموزش,پروش شتر مرغ,پرورش طیور,پرورش پرنده,پرندگان تزیینی,تزیینی,فروش,خرید,طیور وحشی,مرغ لاری,خروس لاری,ایام سامانی,انواع طوطی,انواع پرنده

فنچ نرگسی خصوصیات ویژگی ها و زیستگاه

فنچ نرگسی – آشنایی با خصوصیات، تغذیه ، زیستگاه و غیره

فنچ نرگسی زیر شاخه ای از خانواده ها فنچ ها می باشد و همانطور که می دانید فنچ ها دارای گونه های مختلفی هستند و هر کدام دارای ویژگی های ظاهری و رفتاری مخصوص به خود هستند. در این مقاله میخواهیم شما را با فنچ نژاد نرگسی آشنا کنیم. به این پرنده ها فنچ مصری، فنچ جاوا و گنجشک برنج نیز می گویند، چون که رنگ بدنش ترکیبی از پرهای خاکستری، سفید، سیاه، قهوه ای و آبی مایل به طوسی است. فنچ نرگسی در زبان انگلیسی Java sparrow نامیده می شود و خود دارای زیر گونه های زیادی می باشد. این پرنده ها بزرگتر از گنجشک هستند و طول فنچ های نرگسی بالغ در اندازه های ۱۲ الی ۱۶ سانتی متر اندازه گیری شده اند. از نمونه های دوست داشتنی دیگر فنچ می توان به فنچ راه راه اشاره کرد. این پرنده ها آواز کوتاهی دارند و در هر زمانی که هوا خوب باشد، حس جفت گیری در آنها آشکار خواهد شد، در ادامه شما را با ویژگی های کامل این پرنده آشنا خواهیم نمود.

 

زیستگاه و زادگاه فنچ نرگسی

فنچ های نرگسی پرنده های مهاجری هستند که ذاتا متعلق به جزیره های جاوه، بالی و باوین واقع در اندونزی هستند. اما به مرور زمان از طریق مهاجرت و داد و ستد تجار و بازرگان به همه مناطق دنیا از جمله ایران راه یافته اند. هم اکنون در بسیاری از شهرهای ایران می توان نمونه هایی از این پرنده ها را یافت که در حال زندگی در قفس هستند. این پرنده ها از انواع دانه ها و غلات و حتی علوفه ها تغذیه می کنند، برای همین در طبیعت نیز در چمنزار ها و زمین های زراعی زندگی می کنند، حتی در گذشته به عنوان یک آفت برای مزارع برنج شناخته شده بود که نام گنجشک برنج از این رو به او تعلق گرفته است. این پرنده ها در طبیعت بسیار کمیاب هستند چون به دلیل وارد آوردن خسارت به زمین های کشاورزی مورد حمله انسان ها قرار گرفته شده اند، اما در صورت وجود بر روی درختان، لا به لای بوته ها و در سوراخ دیوار ها اقدام به لانه سازی و زندگی خواهند کرد.

 

ویژگی های ظاهری و رفتاری در فنچ های جاوا یا نرگسی

فنچ نرگسی نر و ماده
فنچ نرگسی نر و ماده

همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد، این پرنده ها بزرگتر از گنجشک های معمولی هستند و در بدن خود ترکیبی از پرهای خاکستری، سیاه، سفید، طوسی و حنایی دارند. طول این پرنده از نوک تا پرهای دم حدود ۱۶ سانتی متر است و کمی بزرگتر از گنجشک های معمولی است. قسمت سینه و پشت پرنده کاملا یکدست بوده و پوشیده از پرهای خاکستری و طوسی است. اما شکم پرنده کمی به رنگ حنایی متمایل است. سر پرنده به رنگ سیاه است، اما گونه های سفید رنگ او ناحیه زیر چشم را دربرگرفته است. هم چنین پاها و حلقه دور چشم او به رنگ صورتی است و نوکش با رنگ قرمز و سفید همراه است.

هر دو پرنده نر و ماده شبیه به یکدیگر هستند، فنچ های نابالغ بالا تنه قهوه ای و زیر تنه قهوه ای کم رنگ دارند و رنگ سر و نوکشان کاملا ساده و خاکستری است بدون اینکه اثری از رنگ های سیاه و سفید و قرمز باشد. جوجه ها نوکی سیاه رنگ با پایه ای صورتی دارند و آوازشان کوتاه و همانند گفتن کلمه ” چیپ” است. آنها این آواز را مدام تکرار می کنند. فیلوژنی مولکولی این احتمال را می دهد که فنچ های نرگسی ابتدا از هند نشات گرفته اند و از آنجا به آفریقا و جزایر اقیانوس آرام راه یافته اند.

با اینکه این پرنده ها جثه بزرگتر و نوک محکمی دارند، اما بر خلاف ظاهر خود، رفتاری بسیار آرام از خود نشان می دهند و اگر آنها را با گروهی از پرنده های غیر همنوع در یک قفس بیندازید کاملا آرام و ساکت خواهند بود، اما ممکن است با پرنده های همنوع خود درگیر شوند.

 

تشخیص جنسیت فنچ های نرگسی نر و ماده

با اینکه فنچ های جاوای نر و ماده بسیار شبیه به یکدیگر هستند، اما راه حل هایی وجود دارد که از طریق آنها به راحتی می توانید به تشخیص جنسیت فنچ پرداخت و جنس نر را از ماده تشخیص دهید. موارد زیر مهم ترین آنها هستند:

تشخیص جنسیت فنچ جاوا
تشخیص جنسیت فنچ جاوا
  • الف – به نوک پرنده ها دقت کنید. فنچ های نر نوک قرمز تری دارند و در قسمت انتهایی یعنی جایی که به سر پرنده نزدیک است، یک برآمدگی دارد که فنچ های ماده این برامدگی را ندارند.
  • ب – به حلقه دور چشم آنها توجه کنید، حلقه دور چشم فنچ های نرگسی نر پر رنگ تر از فنچ های ماده است که در صورت مشاهده دقیق، متوجه این تفاوت خواهید شد.
  • ج – به آواز و رقص آنها توجه کنید، فنچ های نر مداوم آواز می خوانند و برای جلب توجه پرنده ماده می رقصند و فنچ های ماده دم خود را تکان می دهند، این رفتار در فصل جفت گیری و هنگام نیاز به تولید مثل از آنها بروز خواهد کرد.
  • د – در نهایت مطمئن ترین روش توجه به کلواک آنهاست، هنگام لمس قسمت زیر شکم پرنده ها متوجه خواهید شد که استخوان های لگن در پرنده ماده فاصله دارد، اما در پرنده نر این فاصله وجود ندارد (علت فاصله استخوان های لگن در پرنده ماده، فضای کافی برای تخم گذاری اوست).

 

جفت گیری و تولید مثل

در طبیعت این پرنده ها در فصل بهار و با گرم شدن هوا و پدیدار شدن مواد غذایی شروع به لانه سازی و جفت گیری می کنند. اما در سیستم پرورش فنچ ودر حالت نگهداری در قفس هر زمانی که هوا خوب باشد و مواد غذایی در دسترس باشد، اقدام به جفت گیری خواهند کرد. جفت گیری آنها در قفس زمانی انجام خواهد شد که لانه ای وجود داشته باشد و یا مواد لازم برای ساخت لانه در دسترس شان باشد.

با فرا رسیدن فصل بهار فنچ های نر و ماده به کمک یکدیگر اقدام به ساخت لانه خواهند کرد. در حالت پرورشی نیز هرگاه احساس کردید پرنده ها با وسایل داخل قفس در حال ساخت لانه هستند، بدانید که نیاز به جفت گیری و تولید مثل دارند. در صورتی که نیاز به جوجه دارید می توانید لانه ای را برای آنها تدارک ببینید، اما اگر تمایلی به جوجه ها ندارید، نیازی به ساخت لانه نیست. اما این نکته را نیز فراموش نکنید که هر فنچ ماده در هر دوره نزدیک ۸ تخم می گذارد و شما می توانید با فروش جوجه ها درامدی را نصیب خود کنید. در پایان پیشنهاد میکنیم ویدیو از جفت گیری فنچ راه راه را مشاهده کنید.

 

ویژگی های یک لانه خوب برای فنچ های نرگسی

روش های مختلفی برای ساخت لانه وجود دارد، شما می توانید لانه آنها را با استفاده از ترکیبی از پر، نخ و کاموا، برگ های خشک شده درختان، الیاف های طبیعی چوب، پوشال های نرم و… بسازید. این لانه را داخل قفس قرار خواهید داد، اما به منظور محافظت از آن در برابر رطوبت و خیس شدگی می توانید آن را داخل کاسه ای پلاستیکی قرار دهید.

 

رفتار های جفت گیری

از رفتار های جفت گیری پرنده نر میتوان به رقص و آواز او اشاره کرد، پس از آماده شدن لانه، مهیا بودن غذای کافی، آرام بودن محیط و دما و رطوبت مناسب پرنده ماده آمادگی خود را برای جفت گیری و تولید مثل اعلام خواهد کرد و در نهایت سرانجام این بازی ها، پرنده ماده دم خود را بالا داده و پرنده اقدام به جفت گیری خواهد کرد. پس از گذشت یک هفته شاهد اولین تخم پرنده ماده خواهید بود، پس از آن به فاصله هر دو روز یک تخم تولید خواهد شد و پس از رسیدن تعداد تخم ها به ۷ الی ۸ عدد پرنده ماده بر روی تخم ها خواهد خوابید و پرنده نر مواد غذایی را در اختیارش قرار خواهد داد. در حالت پرورشی برای جلوگیری از بلند شدن پرنده از روی تخم ها، بهتر است ظروف آبخوری و دانخوری را در نزدیکی لانه قرار دهید.

 

تولد جوجه ها

مراحل رشد فنچ نرگسی
مراحل رشد فنچ نرگسی

پس از گذشت ۱۳ الی ۱۵ روز، جوجه ها از تخم بیرون خواهند آمد، آنها چشمانی بسته و بدنی لخت و بدون پر خواهند داشت. در این حین وظیفه والدین یعنی تغذیه آنها آغاز خواهد شد. جوجه ها تا یک هفته به صورت چشم بسته هستند و با شنیدن صدای مادر به بهانه غذا دهانشان را باز خواهند کرد، پس از گذشت یک ماه چشمانشان باز شده و کاملا پر دار خواهند شد. اما قادر به پرواز نخواهند بود، تقریبا پس از گذشت ۲ ماه از عمرشان اولین پرواز زندگیشان را تجربه خواهند کرد، اما به شرطی که در محیطی آزاد قرار بگیرند و یا قفس به اندازه کافی بزرگ باشد.

 

تغذیه فنچ های نرگسی در دوره های مختلف زندگی

این فنچ ها در طبیعت تا زمان دو ماهگی توسط والدین و با استفاده از انواع کرم ها و لاور ها تغذیه می شود، اما در حالت پرورشی زمانی که در قفس هستند باید با استفاده از تخم مرغ و سینه مرغ آب پز شده تغذیه شوند. هم چنین حبوبات و دانه های پخته شده نیز در تغذیه جوجه ها تاثیر گذار خواهد بود.

فنچ های بالغ نیز در طبیعت از انواع دانه ها، غلات، علوفه و سبزیجات، کرم ها و حشرات تغذیه می کنند. اما در قفس تهیه تمامی موارد امکان پذیر نیست بنابراین بهتر است آنها را با ترکیبی از انواع دانه ها از قبیل ارزن، تخم آفتابگردان، کتان، جو دو سر، گندم، ذرت، پوسته تخم مرغ و… تغذیه کنید، استفاده از میوه و سبزیجات نیز مفید بوده و برای تغذیه بهتر می توانید از پلت های مخصوص طوطی سانان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.