اصفهان
info@notfedaran.ir
09924635287 - 09924635276

غذایی مرغ عشق و بهترین جیره غذایی برای مرغ عشق ها

جوجه کشی,دستگاه,طیور,نطفه,نطفه دار,تخم مرغ,تخم شتر مرغ,تخم نطفه دار,نطفه بست,نطفه داران,نطفه دار تخم,تخم نطفه دار کاسکو,تخم نطفه دار طوطی,تخم نطفه دار طیور,تخم نطفه دار پرندگان,خرید تخم نطفه دار,پرورش,آموزش,پروش شتر مرغ,پرورش طیور,پرورش پرنده,پرندگان تزیینی,تزیینی,فروش,خرید,طیور وحشی,مرغ لاری,خروس لاری,ایام سامانی,انواع طوطی,انواع پرنده

غذایی مرغ عشق و بهترین جیره غذایی برای مرغ عشق ها

آموزش قدم به قدم غذایی مرغ عشق

غذایی مرغ عشق یکی از مهم ترین و حساس ترین مراحل در پرورش مرغ عشق است  و از آنجایی که هر پرورش دهنده ای می خواهد بهترین زندگی ممکن را برای حیوان خانگی اش فراهم کند و یک رژیم غذایی سالم بهترین گزینه ای است که سبب افزایش کیفیت زندگی و طول عمر مرغ عشق ها خواهد شد. بر همین اساس در این مقاله سعی داریم شما را به صورت کامل با تغذیه مرغ عشق آشنا کنیم.

در این نوشته خواهید خواند :

در این نوشته از وبسایت چکین دیوایس با انواع غذاهای مناسب برای مرغ عشق مانند دانه و پلت، میوه و سبزیجات آشنا خواهید شد و غذاهایی را که نباید به مرغ عشق دهید نیز در این مقاله آمده اند. هم چنین نحوه تغذیه صحیح مرغ عشق و رعایت نظافت در تغذیه و نگه داری پرنده نیز در این نوشته مورد بحث قرار گرفته است.

یک برنامه غذایی متعادل این اطمینان را می دهد که، پرنده مواد مغذی مناسب مورد نیازش را هر روز دریافت می کند زیرا تغذیه مرغ عشق به شکل نادرست می تواند موجب عدم تعادل در رشد پرنده شود و در موارد شدیدتر عامل بسیاری از بیماری ها خواهد بود. با این حال، اگر یاد بگیرید که به طور صحیح و درست غذایی مرغ عشق را انجام دهید، زندگی خوب و سالمی را برای او یا آنها فراهم خواهید کرد.

 

انتخاب غذاهای مناسب برای تغذیه مرغ عشق

در ادامه غذاهای سالم و مناسب برای تغذیه مرغ عشق را معرفی خواهیم کرد که بایستی از تمامی این مواد به نسبت مناسب استفاده کنید، کاستی و زیاده روی در استفاده از هر یک از این مواد غذایی رشد ناقص پرنده و یا حتی بیماری او را در پی خواهد داشت :

 

پلت مرغ عشق
پلت مرغ عشق

الف – پلت

اولین معرفی در غذایی مرغ عشق پلت است. پلت یکی از اصلی ترین عناصر تغذیه این پرنده است که می توانید آن را از فروشگاه های مواد غذایی حیوانات خانگی خریداری کنید و بهترین راه برای داشتن رژیم غذایی متعادل است، زیرا آنها شامل مواد مغذی زیادی هستند. در زمان خرید پلیت ها به عنوان غذای مرغ عشق ، توجه داشته باشید که فاقد هر گونه ماده ی نگهدارنده، قندهای اضافه شده و رنگ یا طعم های مصنوعی هستند.

 

ب – دانه ها

دیگر گزینه های خوب برای تغذیه مرغ عشق ، دانه ها هستند. با این وجود، نباید فقط از دانه ها در جهت تغذیه آنها استفاده کنید، زیرا این عامل می تواند طول عمر پرنده را کوتاه کند. از طرفی بیشتر مخلوط های بذر، مواد مغذی کافی برای پرنده فراهم نمی کند و می تواند باعث سرطان، چاقی و سایر مشکلات سلامتی شود. این دانه ها فقط  ۶/۱  از غذایی مرغ عشق را باید تشکیل دهند.

 

تغذیه مرغ عشق با میوه

ج – میوه و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات بخش مهمی از رژیم غذایی مرغ عشق را تشکیل می دهند. سبزیجات سبز تیره یا زرد باید روزانه به پرنده داده شوند و می توانید میوه ها و سبزیجاتی مانند: سیب، کدو تنبل، انگور، هویج، جعفری، کلم بروکلی، انبه، سیب زمینی شیرین، کدو و اسفناج را برای تغذیه مرغ عشق امتحان و استفاده کنید.

این مواد غذایی را به صورت خام را به کار ببرید، زیرا پخت و پز مواد مغذی موجود در آنها را از بین می برد. همچنین آنها را به هر طریقی که پرنده تان ترجیح می دهد در اختیارش قرار دهید مثلا به صورت: قطعه قطعه شده، به صورت باریک بریده شده، به قطعات کوچک تقسیم شده، پوره شده و یا کامل. حتما چند روش را امتحان کنید تا به روش مورد علاقه پرنده برسید.

چیزهایی را که بعد از دو ساعت مصرف نشده اند را حذف کنید، زیرا سبزیجات خام به سرعت می توانند خراب شوند.کارشناس جوجه کشی

 

میوه ها و سبزیجاتی که نباید در تغذیه مرغ عشق مصرف شوند :

مانند انسان ها ، در غذایی مرغ عشق نیز سبزیجات جایگاه ویژه ای دارند. میوه ها و سبزیجات زیر هرگز نباید در تغذیه مرغ عشق به کار رود، زیرا برای او سمی هستند. مانند:

  • آووکادو
  • هسته آلبالو و گیلاس و..
  • دانه های میوه (دانه های سیب حاوی سیانید بوده و سمی هستند)
  • شکلات
  • سیر
  • پیاز
  • قارچ
  • لوبیای پخته نشده
  • ریواس
  • برگ و ساقه های گوجه فرنگی

 

د – غلات

بسیاری از پرورش دهندگان، مخلوطی از دانه های خیس خورده را به رژیم غذایی پرندگان اضافه می کنند که از جمله آنها می توان به کینوا، برنج قهوه ای، گندم خورده شده یا جو اشاره کرد، همچنین می توانید عسل طبیعی، میوه یا سبزیجات را به این دانه ها اضافه کنید تا ترکیبی جالب تر به دست آید.

طرز مصرف : دانه‌ها را درون یک ظرف ریخته و با آب خیس کنید، سپس آب اضافی را تخلیه کرده و با هر چیزی که می خواهید مخلوط کنید.

 

تغذیه مرغ عشق با تخم مرغ

هـ – منابع پروتئینی در تغذیه مرغ عشق

تخم مرغ آب پز و پنیر رنده شده تهیه کنید که یک منبع عالی پروتئین برای غذایی مرغ عشق به شمار می آید. همچنین موجب تنوع در رژیم غذایی پرنده می شود و مواد مغذی مفیدی را فراهم می کند که چیز خوب و مناسبی است و در یک وعده غذایی هرگز نباید بیش از ۲/۱ قاشق چای خوری به او بدهید.

 

غذا دادن به مرغ عشق به شکل صحیح

در تغذیه مرغ عشق علاوه بر اینکه باید از مواد غذایی فوق استفاده کنید، باید اصول و قواعد خاصی را نیز به کار ببرید تا سالم ترین پرنده دنیا را در خانه داشته باشید، رعایت موارد زیر کمک شایانی در تغذیه اصولی پرنده شما خواهد داشت :

 

تغذیه مرغ عشق با مواد غذایی سالم

الف – از مواد غذایی تازه و متنوع استفاده کنید

غذای مرغ عشق را به صورت تازه و متنوع نگهداری کنید و هر روز گزینه های مختلفی برای تغذیه مرغ عشق داشته باشید. به عنوان یک دستورالعمل کلی، مرغ عشق را روزانه با دانه ها و پلیت ها تغذیه کنید. میوه ها، سبزیجات و غذاهای نرم باید هر دو روز یا ترجیحا هر روز به او داده شوند. تخم مرغ یا پنیر را باید یک بار در هفته به او بدهید. علاوه بر تازه نگه داشتن مواد غذایی، باید هر روز غذا را عوض کنید و غذای تازه در ظرف پرنده بریزید. به یاد داشته باشید که همیشه غذای قدیمی را قبل از اضافه کردن مواد غذایی جدید، حذف کنید.

 

ب – استفاده از دانخوری و آبخوری مناسب در غذایی مرغ عشق

فراموش نکنید که باید از یک ظرف مناسب برای دسترسی داشتن به غذا، استفاده کرد. مرغ عشق درصورتی که ۲۴ ساعت بدون غذا باشد ممکن است بیمار شود، بنابراین در همه اوقات باید بتواند به غذای خود دسترسی کامل داشته باشد. از طرف دیگر ظرف نباید خیلی عمیق باشد زیرا پرنده برای رسیدن به غذا نیازی به چنین ظرف هایی ندارد. ( ظرف باید در مکانی در نزدیکی آب باشد تا بتواند هم غذا بخورد و هم بنوشد)

 

ج – فراهم کردن بلوک معدنی و استخوان سپیداج

مورد دیگر در تغذیه مرغ عشق، فراهم کردن توده های معدنی و استخوان سپیداج است که برای پرنده لازم می باشد. آنها حاوی مواد معدنی و مواد مغذی لازم اند که پرنده ممکن است در جاهای دیگر، چنین مواد هایی را دریافت نکند. استخوان سپیداج باید در قفس قرار گیرد و طرف نرم آن باید به طرف پرنده باشد تا بتواند آن را جدا کند. در صورتی که آلوده، مرطوب ویا دیر خورده شود( مانده شود)، آنها را دور بریزید و چیزهای تازه جایگزین آنها کنید.

این فعالیت ها، جزء فعالیت های غنی سازی پرندگان می باشد که مرغ عشق ها دوست دارند در آن غرق شوند و گاهی اوقات آنها را از هم جدا کنند. بنابراین، به او اجازه دهید هر کاری که می خواهد انجام دهد تا زمانی که آنها تمیز و خشک هستند. در حقیقت مرغ عشق می داند چه موقع باید از آنها استفاده کند و اگر مدت کوتاهی آن را لمس نکرد، نگران نباشید زیرا این نوع غذایی مرغ عشق می تواند مواد مغذی کافی ای برای مدتی فراهم کند.

 

د – از چاقی پرنده جلوگیری کنید

برای ورزش و تمرین کردن مرغ عشق، به فضای کافی قفس یا اتاق خانه مورد نیاز است. همچنین باید به عادت های غذایی روزانه پرنده توجه داشته باشید تا از پرخوری در امان باشد. پرنده ای که چاق شود ظاهر ساده ی خود را از دست می دهد و می تواند بی حال شود و دچار مشکلات سلامتی گردد. در صورت بروز چنین مشکلاتی یک دامپزشک با تجربه می تواند به شما در تعیین میزان اضافه وزن و برطرف کردن آن، کمک کند.

 

هـ – ایجاد تعادل در تغذیه پرنده

مرغ عشق سیستم بدنی بسیار ظریفی دارد. هرگونه تغییر در غذا باید به تدریج و در طی یک دوره طولانی انجام گیرد. اگر قصد تغییر ترکیب دانه های او دارید، در هر روز کمی بیشتر از ترکیب جدید اضافه کرده و کمی بیشتر از ترکیب قدیمی دور بریزید تا زمانی که به طور کامل به غذای جدید عادت کند.

تغذیه مرغ عشق باید به مرور زمان متعادل شود، نه به یک باره در یک وعده غذایی! از طرف دیگر انواع مختلفی از غذاها را یک باره به او ندهید و دستورالعمل های کلی برای تغذیه مرغ عشق دنبال کنید. غذای را در طول زمان تغییر دهید زیرا تغذیه یک باره می تواند منجر به پرخوری شود و پرنده را ناراحت یا بیمار کند.

 

تشویق مرغ عشق به غذا
تشویق مرغ عشق به غذا

و – او را به خوردن تشویق کنید

ممکن است مرغ عشق تمایلی به خوردن غذا نداشته باشد که یکی از دلایل آن می تواند به خاطر ارائه غذاها یا چیزهایی باشد که به او می دهید. اگر از خوردن غذاهای تازه اجتناب می کند، سبزیجات و میوه ها را خرد کرده و آنها را در یک فنجان خوراکی خالی قرار دهید، سپس فنجان را با چند برگ از سبزیجات برگ دار یا یکی دیگر از گیاهان را در قفس به سمت بالا آویزان کنید. این کار را هر روز انجام دهید تا سرانجام پرنده غلبه کند و انواع غذاهای مختلف را بخورد.

 

ز – بررسی فضولات پرنده

باید قوام و سفتی مدفوع پرنده را بررسی کنید که می تواند نشان دهنده ی این باشد غذاهای تازه زیادی مصرف کرده است. اگر مدفوع او شل و آبکی بود، مقدار غذاهای تازه را به مدت یک یا دو روز کاهش دهید. همچنین ممکن است به دلیل دریافت مایع بیش از حد، این نوع مشکلات بروز پیدا کند. توجه داشته باشید اگر اسهال همچنان ادامه یافت به دامپزشک مراجعه کنید تا دلایل دیگر ایجاد آن شناسایی شود.

 

ک – تعویض روزانه آب آشامیدنی مرغ عشق

همه ی پرندگان در طول روز به یک ظرف تمیز آب احتیاج دارند. برای تمیز بودن آن می توانید هر روز ظرف آب را با یک ظرف تازه ی دیگر جایگزین کنید.  ظرف را فقط با سرکه و آب تمیز کنید و هرگز از صابون یا مواد شیمیایی استفاده نکنید.( سرکه به جلوگیری از ایجاد هرگونه باکتری در ظرف کمک می کند)  هرگز ویتامین ها را در آب پرنده نریزید زیرا این امر می تواند موجب عفونت یا ایجاد باکتری شود، همچنین ممکن است پرنده از نوشیدن آب امتناع ورزد و فقط طبق دستور دامپزشک باید چنین کاری را انجام دهید. به عنوان مثال می توانید از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید.


نقش ارزان در غذای مرغ عشق

نقش ارزن در غذای مرغ عشق
نقش ارزن در غذای مرغ عشق

دوست داشتنی ترین غذا برای مرغ عشق ارزن است. منتهی نباید در دادن ارزن به پرنده افراط کنید زیرا سرشار از چربی است و می تواند منجر به چاقی پرنده شود.

مرغ عشق از خوشه طلایی ارزن هم به عنوان غذا و هم به عنوان اسباب بازی استفاده می کند.

در جیره غذایی مرغ عشق می توان از سایر مواد غذایی مانند پاستای پخته ، نان گندم ، برنج ، لوبیا و صبحانه غیر شیرین نیز استفاده کرد.

دانه های گیاهان در غذایی مرغ عشق

دانه های خشک ، خیس خورده ، باد کرده و جوانه زده گیاهان برای تغذیه مرغ عشق  بسیار مناسب هستند. دانه های جوانه زده به دلیل دارا بودن پروتئین به صورت کامل ارجحیت دارند.

مرغ عشق ها در طبیعت از دانه ها و مواد گیاهی مختلف برای تغذیه استفاده می کنند. منقار مرغ عشق ها برای خوردن دانه های با اندازه کوچک اختصاصی شده اند. فضای داخلی منقار بالایی دارای برآمدگی کوچک است که که برای گرفتن و خرد کردن دانه ها کارایی دارد.

چگونه در تغذیه مرغ عشق دانه های تازه و کهنه را تشخیص دهیم؟

بهترین روش برای تشخیص دانه های تازه و کهنه سبز کردن دانه ها در داخل آب است. برای این کار دانه ها را به داخل آب ریخته و پخش کنید. سپس مواد اضافی را از آن خارج کنید. ۲ ، ۳ روز پس از ریختن به آب دانه های تازه جوانه می زنند در حالی که اثری از جوانه زدن در دانه های کهنه مشاهده نمی شود.

میوه جات و سبزی جات مناسب برای جیره غذایی مرغ عشق

سبزیجات  پرتقالی یا سبز تیره و همچنین میوه جات برای جیره غذایی مرغ عشق مناسب هستند. از ترکیبات پیش ساز ویتامین A برای جیره غذایی مرغ عشق ها استفاده می شود.

ویتامین A مانع از بروز عفونت در پرندگان شده و موجب سلامتی دستگاه تنفس ، چشم و دهان مرغ عشق می شود.

میوه جاتی مانند سیب زمینی هندی ، هویج ، سیب زمینی شیرین ، کلم بروکلی ، اسفناج و فلفل قرمز خشک برای تغذیه مرغ عشق مناسب هستند که باید آن ها را به قطعات کوچکتر تقسیم کرده و در جیره غذایی مرغ عشق استفاده کنید.

جایگاه مواد غذایی کنسرو شده در جیره غذایی مرغ عشق

برخی از پرندگان من جمله مرغ عشق به سبزیجات و میوه جات یخ زده و کنسرو شده علاقه زیادی دارند. اما سدیم موجود در این مواد غذایی می تواند برای پرندگان مضر باشد. بنابراین استفاده از میوه های تازه در جیره غذایی مرغ عشق مناسب است.

مرغ عشق ها به میوه های دانه دار مانند انجیر و توت فرنگی علاقه زیادی دارند.

ترکیبات غذایی پروتئینی مناسب برای تغذیه مرغ عشق

علاوه بر گوشت و تخم مرغ پخته شده از دیگر مواد غذایی مانند تن ماهی غوطه ور در آب ، توفو ، ماست (غیر شیرین) ، املت و پنیر روستایی می توان برای تامین پروتئین مرغ عشق استفاده کرد. اما باید بدانید که در دستگاه گوارشی این پرندگان لاکتاز وجود ندارد و تغذیه بیش از حد با مواد لبنی نمی تواند نتیجه بخش باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.