اصفهان
info@notfedaran.ir
09924635287 - 09924635276

دانسته های غذای مرغ مینا که هر علاقه مند بایست بداند

8977

دانسته های غذای مرغ مینا که هر علاقه مند بایست بداند

اطلاعات لازم در مورد غذای مرغ مینا

وقتی اقدام به نگهداری یک مینا در خانه خود می کنید بایست غذای مرغ مینا را نیز بشناسید. مرغ مینا پرنده ای ذاتاً وحشی، جسور و جنگجو می باشد، بنابراین در طبیعت به راحتی می تواند به پرندگان کوچک تر از خود حمله کرده و آنها را از پا درآورد، حتی جسارت این پرنده به حدی رسیده که برای تغذیه خود از مارمولک ،مار ، موش و حتی تخم سایر پرندگان را مصرف می کند. این پرنده به خاطر زیبایی ظاهری خود و هم چنین هوش بالایی که دارد، از قدیم مورد توجه اشراف زادگان بوده است. هم چنین گفتنی است که هندی ها از گذشته دور این پرنده را اهلی نموده اند و عاشقان هندی کلماتی محبت آمیز به این پرنده آموخته و آن را به معشوقه خود هدیه می دادند.

 

غذای مرغ مینا
غذای مرغ مینا

مرغ مینا بر خلاف سایر پرندگان مانند مرغ عشق و طوطی اصلا خجالتی و ترسو نیست و خیلی زود به طرف مقابل اعتماد کرده و از دست او غذا می خورد ولی بر خلاف سایر پرندگان هیچ گونه وابستگی به صاحب خود پیدا نمی کند و در صورت محیا شدن شرایط به راحتی فرار می کند.
در این مقاله از مجموعه مقالات فروشگاه اینترنتی نطفه داران میخواهیم شما را با اصول تغذیه  و غذای مرغ مینا آشنا سازیم لطفا با ما همراه باشید.

غذای مرغ مینا در طبیعت

مرغ مینا در طبیعت برای تامین انرژی مورد نیاز بدن خود ، از انواع میوه های وحشی ، کرم های خاکی ، دانه گیاهان ، انواع حشرات مانند پروانه ، ملخ ، جوجه و تخم سایر پرندگان و … تغذیه می کند. براین اساس تامین غذای مرغ مینا برایش در طبیعت دشوار نمی باشد زیرا طیف بزرگی از غذاها را مصرف می نماید. بنابراین می توان گفت که مرغ مینا یک پرنده همه چیز خوار است. علاوه براین مرغ مینا در صورت احساس گرسنگی شدید به سایر موجودات مانند موش ، مار ، مارمولک و … حمله کرده و از آنها تغذیه می کند.

غذای مرغ مینا در طبیعت
غذای مرغ مینا در طبیعت

در برخی موارد نیز مشاهده شده که مرغ مینا در میان فضولات حیوانات به دنبال غذا هستند، حتی گاهاً بر پشت گاو های وحشی نشسته و از حشرات نشسته بر بدن گاو تغذیه می کند. شاید شما بارها دیده باشید هنگام شخم زدن زمین یا درو کردن یونجه و گندم سریعا خود را به زمین شخم زده یا درو کرده می رسانند و از حشرات و کرم های موجود تغذیه می کنند.
در کل مرغ مینا پرندگان مفیدی در زمینه کشاورزی محسوب می شوند و در بسیاری از کشور ها برای از بین بردن آفات کشاورزی از مرغ مینا کمک می گیرند.

چه غذایی به مرغ مینای خود در خانه بدهیم؟

بیشتر افراد که اقدام به نگهداری از مینا می کنند سعی می کنند سریعا به مرغ مینای خود حرف زدن بیاموزند. این افراد بایست بدانند که مرغ مینا نیازهای اولیه مانند خوراک نیز دارد و بایست به غذای مرغ مینا توجه ویژه شود. شاید شما یک مرغ مینا در خانه دارید یا به تازگی ها یک مرغ مینا خریداری کرده باشید و به دنبال راه حل هایی برای یافتن تغذیه ای بهتر برای آنها باشید و با خواندن مطالب فوق ممکن است کمی شوکه شوید ولی جای نگرانی نیست، با توضیحی که الان خدمتتان ارائه خواهیم داد کاملا شما را آگاه خواهیم کرد. معمولا مرغ مینا ها در حالت پرورشی یا خانگی به صورت دیگری غذا می خورند، اگر شما از صاحب قبلی یا فروشنده مرغ مینا نیز بپرسید به شما چنین خواهد گفت : مرغ مینا از انواع میوه ها و سبزیجات و تخم مرغ آب پز شده تغذیه می کند.
در این قسمت از مقاله شما را با منابع غذایی مفید برای مرغ مینا آشنا خواهیم ساخت.

غذای مینا در خانه
غذای مینا در خانه

مرغ مینایی که به صورت پرورشی رشد یافته باشد و تاکنون حتی از نزدیک هم کرم و حشره ندیده باشد، بعید است بتوان در برهه ای از زندگی آنها را انواع حشرات و کرم ها تغذیه کرد، شاید آنها این غذا را بخورند ولی مسمومیتی که به دنبال مصرف این حشرات در پرنده ایجاد می شود، گریبان شما را خواهد گرفت. بنابراین برای داشتن یک مرغ مینای سالم و شاد توجه به نکات زیر ضروری خواهد بود :

 • استفاده از پلت در غذای مرغ مینا. مرغ مینایی که همیشه از غذای آماده مانند پلت یا کنسانتره مصرف می کند، به زودی با مشکلات شدید گوارشی مانند چاقی ، کبد چرب و … مواجه خواهد شد. زیرا پلت ها حاوی پودر فشرده شده ای از انواع دانه ها و بذرها، حبوبات، گوشت، استخوان و سایر مواد مغذی می باشد که بسیار چاق کننده و حاوی مقدار زیادی انواع ویتامین ها، پروتئین و آهن می باشد، بنابراین مصرف مداوم و روزانه پلت ها برای آنها توصیه نمی شود.
 • سیستم گوارشی مرغ مینا بر خلاف سایر پرنده ها قادر به هضم و جذب آهن بدان صورت نمی باشد، بنابراین از دادن غذاهایی سرشار از آهن مانند حبوبات، گوشت قرمز، زرده تخم مرغ، جگر، تن ماهی و… به پرنده خودداری کنید. زیرا مصرف زیاد این منابع غذایی پرنده را با بیماری ذخیره آهن (هموکروماتوز) مواجه خواهد ساخت.
 • غذا های سرخ شده، حاوی چربی زیاد و پر نمک مانند چیپس و پفک برای مرغ مینا بسیار مضر می باشد. بنابراین از دادن این مواد غذایی شدیدا خودداری کنید چون سیستم هاضمه پرنده مانند انسان قوی نیست و قادر به هضم سریع مواد مضر نمی باشد.
 • در عوض می توانید مرغ مینا را با انواع میوه ها، سبزیجات، سفید تخم مرغ پخته شده، سیب زمینی پخته شده، میوه های خشک شده تغذیه کنید. این میوه ها شامل سیب، گلابی، انگور، هلو، شلیل، توت فرنگی، انجیر، موز و … و سبزیجات شامل: خیار، هویج، کاهو، کلم، ریحان، جعفری و …

یک برنامه غذایی مفید برای مرغ مینا

شاید شما به سلیقه خودتان انواع مواد غذایی را به مینایتان بدهید، ما هم به نوبه خود یک برنامه پیشنهادی خوب برای مینای شما داریم.

برای غذای مرغ مینا در روز های هفته : صبحانه ، ناهار ، شام

 1. شنبه :  چند تکه سیب + چند تکه هلو مقداری پلت + چند حبه انگور سفیده تخم مرغ پخته شده
 2. یکشنبه : چند تکه گلابی + چند تکه هلو چند تکه خیار + چند تکه هویج سیب زمینی پخته شده
 3. دوشنبه : چند تکه موز + توت فرنگی خرد شده سینه مرغ آب پز شده خرد شده کاهو + کلم + ریحان
 4. سه شنبه : چند تکه انجیر + مقداری میوه خشک شده سفیده تخم مرغ آب پز شده مقداری پلت + چند حبه انگور
 5. چهارشنبه : چند تکه سیب + چند تکه گلابی چند تکه هلو + مقداری جعفری سیب زمینی پخته شده
 6. پنج شنبه : چند تکه هویج + چند تکه خیار چند تکه موز + مقداری میوه خشک سینه آب پز شده مرغ
 7. جمعه : مقداری جعفری + چند تکه خیار سفیده تخم مرغ آب پز شده مقداری پلت + چند حبه انگور

رعایت بهداشت یک اجبار می باشد

لطفا توجه فرمایید که علاوه بر تغذیه، آب و استحمام نیز برای سلامتی و رشد مرغ مینا بسیار حائز اهمیت می باشد. بنابراین سعی کنید همیشه آب تمیز در اختیار پرنده قرار دهید و هفته ای دو بار یک ظرف آب ( بدون شامپو )جهت استحمام در قفس او قرار دهید. رعایت بهداشت کمک خیلی شایانی به سلامتی پرنده خواهد نمود. توصیه های زیر بسیار کمک کننده می باشد :

 • – ظرف آب و غذای مرغ مینا را روزانه بشورید.
 • – غذای او را روزانه تعویض کنید.
 • – آب آشامیدنی و تمیز در اختیار پرنده قرار دهید.
 • – کف قفس را با روزنامه بپوشانید تا روزانه قابل تعویض باشد.
 • – پرنده را در محیطی قرار دهید که در جریان هوای شدید نباشد، چون شُک دمایی باعث بیماری در پرنده می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.