اصفهان
info@notfedaran.ir
09924635287 - 09924635276

جوجه کشی خروس لاری ، خروسی با قدمتی ۶۰۰۰ ساله

خروس لاری

جوجه کشی خروس لاری ، خروسی با قدمتی ۶۰۰۰ ساله

آموزش نحوه جوجه کشی خروس لاری

جوجه کشی خروس لاری : خروس لاری نوعی خروس جنگی می باشد که بیشتر در ایران و کشور های همسایه مانند افغانستان ، پاکستان و ترکیه شهرت دارد و تمام جهان آنها را با نام خروس جنگی می شناسند و در زبان انگلیسی نیز GameFowl نامیده می شوند. شاید جالب باشد که بدانید نبرد خروس لاری و نمایش این جنگ قدمتی ۶۰۰۰ ساله دارد و در گذشته دور یونانیان برای تحریک حس نبرد سربازارن خود ، نمایش جنگ خروس های لاری را تدارک می دیدند. امروزه نیز تعداد افرد علاقه مند به این نوع نمایش ها کم نیست. البته بحث مشکلات شرط بندی و شرعی این مورد خارج از جوصله این مقاله می باشد ولی پیشنهاد می کنیم مطلب مافیای قمارهای خون آلود را مطالعه کنید.

 

"<yoastmark

با این حال هدف کسانی که از خروس لاری جوجه کشی می کنند ، استفاده از آنها در نبرد و مسابقات میدانی میباشد و کمتر کسی را می توان پیدا کرد با هدف بهره مندی از گوشت ، اقدام به جوجه کشی خروس لاری کند یا آنها را پرورش دهند علاوه بر این هدف کسانی که مرغ لاری نیز پرورش می دهند، فروش تخم نطفه دار انها می باشد و هر تخم نطفه داری که از نطفه خروس لاری های اصیل، افغان، ترک، لار و … تشکیل شده باشد، قیمت بالایی حدود ۵۰ الی ۶۰ هزار تومان خواهد داشت.
طبیعتاً تا زمانی که چنین خریدارانی برای تخم های نطفه دار خروس لاری وجود داشته باشد، هیچ کس خوردن تخم مرغ لاری را بر فروش آن ترجیح نمی دهد. در این نوشته از وب سایت چیکن دیوایس می خواهیم شما را با نحوه جوجه کشی ، بزرگ کردن و در نهایت جنگی کردن خروس لاری آشنا کنیم.
از آنجایی که خروس لاری جزو پرندگان زینتی و بسیار با ارزش تلقی می گردد ، بنابراین افراد معمولا ۳ الی ۴ عدد تخم نطفه دار خریداری می کنند و برای جوجه کشی درون دستگاه جوجه کشی قرار می دهند. دما و رطوبت مناسب برای جوجه کشی خروس لاری همانند مرغ های معمولی می باشد یعنی دما و رطوبت دوره ستر به ترتیب برابر ۳۷.۷ درجه سانتی گراد و ۶۰ درصد و در دوره هچر نیز برابر ۳۷.۲ درجه سانتی گراد و ۷۰ درصد می باشد. البته نا گفته نماند از آنجایی شما هزینه بالایی را برای خرید تخم ها داده اید بنابراین برای جوجه کشی نیاز به یک دستگاه جوجه کشی حرفه ای دارید تا دما و رطوبت را به صورت کاملا دقیق و فازی تنظیم نماید برای این منظور دستگاه جوجه کشی حرفه ای ایزی باتور ۶ را توصیه می کنیم.

نکات قبل از قرار دادن تخم درون دستگاه

"تخم

در مراحل جوجه کشی خروس لاری برخی تخم ها نیاز به تمیز شدن دارند. همانگونه که سایر تخم ها را قبل از قرار دادن درون دستگاه کاملا تمیز و ضد عفونی می کردید، این تخم های نطفه دار را نیز باید تمیز کنید، بدین منظور باید ابتدا لکه های روی پوسته این تخم ها را با کاردک پاک کنید و سپس با یک پارچه تمیز و خشک آن را کاملا تمیز نمایید و آخر سر درون دستگاه قرار دهید. هرگز تخم ها را نشورید و یا از پارچه خیس یا حاوی مواد شوینده استفاده نکنید زیرا آب یا مواد شوینده باعث از بین رفتن غشای بیرون تخم شده و راه نفوذ باکتری ها به درون تخم آزاد خواهد شد، در نهایت موجب گندیده شدن تخم درون دستگاه خواهد شد.
بعد از تمیز کردن تخم می توانید از گاز فرمالین یا فرمالدهید برای ضد عفونی نهایی تخم استفاده کنید. برای این منظور بایستی تخم لاری را به مدت ۲۴ ساعت درون محفظه ای حاوی گاز فرمالدهید قرار دهید. پس از گذشت ۲۴ ساعت شما می توانید دستگاه جوجه کشی را روشن نموده ، تخم ها را درون آن قرار داده و بر روی دما و رطوبت مورد نظر تنظیم نمایید.

تعیین جنسیت جوجه های یک روزه

تعیین جنســیت لاری
تعیین جنســیت لاری

در صورتی که تمایل به بزرگ کردن مرغ لاری نداشته باشید می توانید جوجه ها را با کمک روش های زیر از هم تشخیص دهید و فقط برای بزرگ کردن و تربیت کردن خروس های لاری وقت بگذارید.

  1. بعد از جوجه کشی خروس لاری و بیرون آمدن آن از تخم ، سرعت رشد جوجه های نر از جوجه های ماده بیشتر است و در ضمن جوجه های نر زودتر از جوجه های ماده از تخم بیرون می آیند.
  2. رشد پر در جوجه های نر زودتر از جوجه های ماده می باشد، برای تشخیص می توانید به پر انتهایی جوجه ها نگاه بیندازید.
  3. بررسی وجود برجستگی در مقعد خروس، معمولا خروس لاری دارای برجستگی دایره ای ، خطی یا سه گانه در مقعد خود می باشد که تشخیص آن کمی مشکل می باشد و نیازمند تخصص است.

اگر شما کسی را نیز سراغ دارید که در تشخیص جنسیت جوجه ها خبره است می توانید جوجه های خود را جهت تعیین جنسیت نزد او ببرید.

از آنجایی که تعیین جنسیت از طریق برجستگی یا برآمدگی مقعدی کمی مشکل می باشد، بنابراین جدول زیر را برای شما فراهم نموده ایم که در تعیین صحیح جنسیت جوجه لاری ها بسیار کمک کننده خواهد بود.

دقت در تغذیه جهت کمک به تعیین جنسیت

در صورتی که تخم نطفه دار از مرغ و خروس های خود شما می باشد، باید در تغذیه مرغ و خروس های مولد دقت بیشتری را به خرج دهید. تا هم جوجه کشی خروس لاری موفق تری داشته باشید و هم اینکه احتمال خروس شدن جوجه ها بالا برود، خروس باید همیشه در کنار مرغ حضور داشته باشد، در صورتی که خروس روزانه فقط یک الی دو ساعت در کنار مرغ باشد، احتمال مرغ شدن جوجه ها بالا خواهد رفت.
هم چنین تغذیه مرغ و خروس ها باید با دقت صورت گیرد، در صورتی که تغذیه مرغ های شما بیش از حد باشد، تخم های او دو زرده خواهد بود و تخم های دو زرده نیز تبدیل به جوجه نخواهد شد. در غذای مرغ و خروس خود باید انواع مولتی ویتامین ها، سبزیجات، جو، گندم، پلت و … را به کار ببرید. هم چنین بهتر است مرغ تخم گذار شما با شکم پر بخوابد و محیط او کاملا گرم و ساکت باشد تا تخم های با کیفیتی تولید نماید و احتمال خروس شدن تخم های با کیفیت نیز همانطور که گفته شد بسیار بالاست.

 


جدول نحوه تعیین جنسیت مرغ و خروس لاری

جوجه لاری مرغ

جوجه لاری خروس

نقطه شاخص جنسیت

کوچک

بزرگ

اندازه برآمدگی مقعد

غیر ملموس

ملموس

حالت برآمدگی

پهن و کوتاه

بلند

ارتفاع برآمدگی

نقطه دار

دایره ای

شکل ظاهری برآمدگی

بسیار نرم و سست است.

حالت فنری و کششی دارد

قابلیت کشش برآمدگی

کم رنگ و روشن

تیره و پر رنگ

رنگ مقعد (کلواک)

آسان

مشکل

باز کردن کلواک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.