اصفهان
info@notfedaran.ir
09924635287 - 09924635276

جفتگیری مرغ عشق بهمراه علائم و نشانه های جفت شدن

جوجه کشی,دستگاه,طیور,نطفه,نطفه دار,تخم مرغ,تخم شتر مرغ,تخم نطفه دار,نطفه بست,نطفه داران,نطفه دار تخم,تخم نطفه دار کاسکو,تخم نطفه دار طوطی,تخم نطفه دار طیور,تخم نطفه دار پرندگان,خرید تخم نطفه دار,پرورش,آموزش,پروش شتر مرغ,پرورش طیور,پرورش پرنده,پرندگان تزیینی,تزیینی,فروش,خرید,طیور وحشی,مرغ لاری,خروس لاری,ایام سامانی,انواع طوطی,انواع پرنده

جفتگیری مرغ عشق بهمراه علائم و نشانه های جفت شدن

با رفتار ها و علایم جفتگیری مرغ عشق آشنا شوید

رفتار جفتگیری مرغ عشق نشان دهنده آمادگی پرنده برای تولید مثل است. مهم ترین علامت آمادگی پرنده برای جفت گیری تغییر رنگ نوک بینی آنها می باشد. زمانی که مرغ عشق ها به سازگاری بالایی می رسند، نوک پرنده نر به رنگ آبی روشن و نوک پرنده ماده به رنگ قهوه ای شکلاتی در می آید. رفتار جفت گیری مرغ عشق ها طوری است که در جای بلند قرار می گیرند و در کنار یکدیگر به تغذیه و آراستن همدیگر می پردازند. مورد دیگر در کمک به جفتگیری مرغ عشق ها، تأمین آب حمام برای آنهاست.

در این نوشته خواهید خواند :

در این نوشته با علائم و رفتارهای مرغ عشق در فصل جفت گیری آشنا خواهید شد، مهم ترین مشخصه آمادگی مرغ عشق ها برای جفت گیری تغییر رنگ بینی پرنده ها می باشد، از سایر علایم آمادگی پرنده ها می توان به رقص و آواز پرنده نر و خوردن نوک یکدیگر اشاره کرد. مرغ عشق هایی که زیر یک سال سن داشته باشند، جفت گیری ناموفقی خواهند داشت و از نشانه های موفق بودن جفتگیری ، رشد نطفه در داخل تخم است.

مرغ عشق نر برای جفت خود سر و صدای زیاد ایجاد می کند و با باد کردن پرهای خود، زیبایی خود را به نمایش می گذارد و اغلب حلقه دور چشمش گشاد می شود. این کار و رفتار را با یک آهنگ شلوغ و روان و معمولا رقص همراه می کند. پرنده ماده نسبت به این رفتار مرغ عشق نر واکنش نشان می دهد و تماشا می کند اما به پرنده نر نزدیک نمی شود. او در این فصل جفت گیری اش جیک جیک های پی در پی خود را دارد و زمانی پرنده نر به او می پیوندد که جنس ماده او را صدا و فریاد زند.

 

علایم جفت شدن مرغ عشق و آماده شدن برای جفتگیری

برای اینکه متوجه آمادگی جفتگیری مرغ عشق شوید به نشانه های زیر توجه کنید:

 • تغییر رنگ قسمت بالایی بینی مرغ عشق ، که در چنین شرایطی نوک جنس نر آبی روشن و نوک جنس ماده به رنگ قهوه ای شکلاتی مبدل خواهد شد.
 • ممکن است متوجه ورم منفذ مخرجی شوید که این امر هنگامی که جنس ماده شروع به تولید تخم می کند، برجسته تر می شود.
 • زوج ها غالباً شروع به آراستن و تغذیه یکدیگر می کند.
 • ضربات مکرر به منقار طرف مقابل، لمس کردن منقار، رقص نشیمنگاهی، آواز خواندن و باد کردن پر (مخصوصاً توسط جنس نر) برای تحت تأثیر قرار دادن همسر خود
 • مرغ عشق ماده اکثر اوقات خود را در لانه می گذراند و مواد اضافی را از لانه خارج می کند.

پیش نیاز های جفت گیری

پس از فراهم نمودن شرایط زیر می توانید شاهد شروع جفت شدن مرغ عشق ها و حضور علائم آن باشید.

 • غذای کافی در اختیار آنها قرار دهید.
 • لانه آنها را برای تخم گذاری آماده کنید، می توانید لانه را از چوب یا پلاستیک بسازید.
 • دمای محیط آنها را بین ۲۲ الی ۲۶ درجه نگه دارید.
 • محیط آنها باید ساکت و بدون سر و صدا مانند صدای سگ و گربه باشد.
 • وسایل بازی، آینه، زنگ، کف دریا و چند میله درون قفس آنها قرار دهید.
 • افزایش زمان نور دهی به ۱۷ الی ۱۸ ساعت
 • قرار دادن چندین شاخه در قفس آنها

فرایند جفت گیری در مرغ عشق ها چگونه آغاز می شود؟

هر ایده و افکاری در زمینه جفت گیری پستاندارن دارید دور بیندازید، زیرا مرغ عشق ها ارگان های تولید مثلی خارجی متقاوتی مانند آلت تناسلی مردانه ندارند و در عوض، مرغ عشق نر و ماده هر دو منفذ مخرجی تناسلی – ادراری دارند که به عنوان منفذ دستگاه گوارشی، ادراری و تولید مثلی استفاده می شود، به این معنی که مدفوع، ادرار، تخم و اسپرم همه از یک جا خارج می شوند.

این منفذ در زیر پرهای دم مرغ عشق واقع شده است. اگرچه از لحاظ داخلی، منافذ جنس نر و ماده پرنده عملکردهای مختلف تولید مثلی دارند، اسپرم یا تخم تولید می کنند اما از بیرون بسیار شبیه به هم هستند.

با ورود به فصل تولید مثل و آمادگی برای جفتگیری مرغ عشق ، رفتار پرنده طوری خواهد شد که منافذ آنها شروع به ورم و بیرون زدگی خواهند کرد و اندکی از بدنشان بیرون زده می شود که این عامل نشانه داشتن شرایط تولید مثلی است و در این مدت اسپرم ها در منافذ مخرجی تناسلی – ادراری مرغ عشق های نر جمع می شوند.

به محض بروز شرایط تولید مثلی در دو مرغ عشق نر و ماده ، رفتار مرغ عشق نر طوری خواهد بود که تلاش می کند جنس ماده را به عنوان همسر خود جلب کند و از طریق انجام هنرهای نمایشی اظهار عشق از قبیل: رقص در نشیمنگاه پرنده، ضربه زدن به سر ، ضربات آهسته منقار به منقار، طرف مقابلش را تحریک به جفت گیری می کند.

جنس نر به طور مداوم به جنس ماده اظهار عشق می کند و با نوک خود ضربات آهسته ای را به منقار جنس ماده برای تحریک کردن او می زند. سرانجام جنس ماده دم خود را در هوا بلند می کند و بال های خود را کمی بالا می برد تا به جنس نر بگوید که تلاش های اظهار عشق او موفقیت آمیز بوده است.

وقتی جنس ماده تصمیم به پذیرش جنس نر می کند، به سمت نشیمنگاه فرود می آید تا منفذ مخرجی تناسلی – ادراری خود را از طریق بالا بردن پرهای دمی و بلند کردن بال هایش نمایش دهد. در حقیقت اینگونه از رفتار مرغ عشق نشانه هایی هستند که جنس ماده جفت گیری با جنس نر را پذیرفته است.

سپس مرغ عشق نر به بر پشت مرغ عشق ماده می خوابد و بخش عقبی جنس نر از یک طرف به طرف دیگر به لرزش در می آید در نتیجه منافذ های دو پرنده بر روی هم مالیده می شود. رفتار مرغ عشق ها برای افزایش احتمال لقاح موفقیت آمیز در این دوره به این صورت است که چندین بار عمل جفت گیری را در طول روز انجام می دهند تا زمانی که ماده به سمت لانه خود حرکت و شروع به تولید تخم کند.

چه زمانی جفت گیری صورت نمی گیرد؟

عدم جفت گیری مرغ عشق ها دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که از جمله مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرندگان خیلی جوان یا خیلی پیر هستند و توانایی برقراری یک رابطه موفق را ندارند.
 • در صورتی که به مدت چند روز باهم سر و کله بزنند، به سادگی با هم جور نمی شوند.
 • برخی از مرغ عشق های نر به دلیل هورمون های سرکوب شده توانایی جفت گیری ندارند.
 • اگر یکی از پرنده ها بیمار باشند، عمل جفت گیری ناموفق خواهد بود.
 • وجود اختلال ژنتیکی یا فلجی پرنده ها نیز در عدم موفقیت جفت گیری تاثیر دارند.
 • قسمتی از منافذ خروجی پرنده ها ، توسط پر پوشیده شده اند و در نهایت تماس کلواک ها با یکدیگر به صورت کامل انجام نمی شود.
 • مرغ عشق های زیر ۶ ماه از نظر جنسی توسعه نیافته اند. (۱۰ – ۱۲ ماه حداقل سنی است که بیشتر پرورش دهندگان توصیه می کنند) جنس ماده بعد از حدود ۴ سال نابارور می شوند و جنس نر پس از ۶ سالگی
 • برخی از داروها می توانند باعث ناباروری موقت یا دائمی پرنده شوند. در این زمینه با پزشک متخصص مشورت کنید.

البته در برخی مواقع عدم جفت گیری مرغ عشق ها می تواند یک شرایط موقتی باشد و پس از مدتی برطرف می شود و یا ممکن است به صورت همیشگی باشد، در هر صورت عوامل بازدارنده را شناسایی کنید.

 

رفتار مرغ عشق در لانه سازی

یگی از مهمترین مراحل در جفتگیری مرغ عشق لانه سازی می باشد. رفتار مرغ عشق ها، کمی در زمینه لانه سازی هیجان انگیز است. جنس ماده جعبه لانه سازی را بررسی می کند. در صورتی که لانه آماده نشده باشد، او گوشه هایی از قفس یا مکان مناسبی را برای لانه خراش می دهد.

اعضای دیگر خانواده های طوطی دوست دارند که کاغذ را خرد کنند و علف خشک را جمع کنند تا لانه های خود را ردیف سازند اما رفتار مرغ عشق ها اینگونه نیست. در صورتی که این وسایل را در جعبه لانه سازی قرار دهید برای گرمتر و نرم تر شدن، خوب است.

جنس ماده ای که احساس افزایش هورمون در زمان فصل جفت گیری کرده است در صورتی که اجازه پرواز آزادانه در اتاق داشته باشد، ممکن است شروع به جستجوی فرصت های لانه سازی در بیرون از قفس کند. فضای پشت کتاب های یک قفسه کتاب یا پشت پرده های نازک یا تور مانند، جزء مکان هایی هستند که برای او جذابیت زیادی دارند و این رفتار گاهی با حمله های شدید همراه می باشد.

شما می توانید با زندانی کردن او در قفس برای چند روز، این فکر لانه سازی در خارج از قفس را از ذهنش خارج کنید. رژیم غذایی او را بررسی کنید و به سمت غذاهایی با پروتئین زیاد بروید زیرا موجب تمایل به ایجاد لانه سازی می شوند.

رفتار مرغ عشق قبل از تخم گذاری

پس از انجام جفت گیری مرغ عشق ، رفتار پرنده در جنس ماده طوری است که جعبه لانه را نصب و تنظیم می کند و برای خوردن و تغذیه از مواد معدنی و سپیداج بیرون می آید.

جنس نر به محض لانه گزینی شروع به تغذیه مرغ عشق جنس ماده با برگرداندن( قی کردن) مواد غذایی می کند.

هنگام رشد تخم ها، شکم او متورم می شود و فضله هایش ممکن است بزرگتر از حد معمول و اندکی رنگ متفاوت داشته باشد به دلیل پروتئین و مواد معدنی که در تخم مصرف شده ، این تغییر کاملاً طبیعی است.

 

چه اتفاقاتی پس از پایان جفت گیری مرغ عشق رخ می دهد ؟

عمل جفت گیری در مرغ عشق ها بسیار کوتاه و در حد چند ثانیه خواهد بود، بنابراین مرغ عشق ها در طول دوره جفت گیری، روزانه چندین بار این رفتار را انجام می دهند تا احتمال انتقال مقدار اسپرم کافی به پرنده ماده افزایش پیدا کند. در هر بار مقدار کمی اسپرم به بدن جنس ماده منتقل می شود و اسپرم به مدت چند روز تا چند هفته در تخمدان مرغ عشق ماده زنده خواهد ماند.

بر طبق بررسی های انجام شده در مقاله Budgie Breeding Behaviour هنگامی که دوره جفت گیری به پایان رسید، مرغ عشق ها بیشتر اوقات خود را در لانه سپری می کنند و فقط برای مدفوع و گاهی خوردن غذا بیرون می آیند. عادت های مرغ عشق نر اینگونه است که شروع به تغذیه شریک زندگی خود میکند، دقیقاً به همان روشی که یک پرنده به نوزادان خود غذا می دهد. در عرض یک تا دو هفته جنس ماده اولین تخم خود را می گذارد و قبل از تخم گذاری، هر کدام از تخم ها درون یک تخمدان تشکیل می شود.

قبل از تشکیل پوسته سخت، برخی از اسپرم های ذخیره شده در داخل لوله فالوپ آزاد می شوند و وارد غشای تخم می گردند، در نتیجه مراحل لقاح تکمیل می شود و این فرایند تا زمانی ادامه پیدا می کند که جنس ماده همه تخم ها را بگذارد.

تشخیص جفت شدن مرغ عشق موفقیت آمیز

تا زمانی که تخم ها تبدیل به جوجه نشوند، نمی توان به موفق بودن فرایند جفت گیری پی برد، چرا که مرغ عشق های ماده بدون حضور پرنده نر هم می توانند تخم گذاری کنند و تخم هایی بدون نطفه تولید کنند، اما برای اینکه زود تر از موعد بیرون آمدن جوجه ها از تخم به موفق بودن فرایند جفت گیری در مرغ عشق پی ببرید، باید از شیوه نوربینی تخم ها استفاده کنید.

برخی از پرورش دهندگان دوست دارند از تکنیک candling یا همان نوربینی استفاده کنند به این صورت که یک چراغ روشن در برابر تخم نگه داشته می شود تا ببینند که آیا یک جوجه در حال رشد، در داخل تخم وجود دارد. این تکنیک نیاز به مراقبت خاصی دارد تا تخم شکسته نشود و لانه بیش از حد مختل نگردد که منجر به آزرده خاطر شدن پرنده ماده نشود.

اگر تمایلی به نوربینی ندارید و از بیرون رفتن پرنده ماده از لانه هراس دارید، می توانید تا زمان بیرون آمدن جوجه ها از تخم صبر کنید.

سوال های رایج در مورد جفت گیری مرغ عشق

در چه سنی مرغ عشق ها می توانند تولید مثل کنند؟ مرغ عشق ها از سن ۶ ماهگی از نظر جنسی بالغ شده و قادر به تولید مثل هستند اما بیشتر پرورش دهندگان توصیه می کنند حداقل از سن ۱ سالگی برای تولید مثل استفاده کنند.

آیا مرغ عشق ها تک همسری هستند؟ رفتار مرغ عشق ها طوریست که برای زندگی، جفت گیری نمی کنند و اگر فرصتی باشد با چندین شریک جفت گیری می کنند، گاهی اوقات با چندین شریک در همان فصل تولید مثلی، جفت گیری می کنند. هنگامی که به صورت انتخابی توسط پرورش دهندگان جفت می شوند، پس از پیوند، با شریک های مختلفی هم جفت می شوند.

مرغ عشق می تواند برای بیشتر انسان ها به عنوان یک گزینه مناسب در انتخاب پرنده ای خانگی باشد.در این نوشته از وبسایت چکین دیوایس سعی کردیم به صورت تجربی و علمی تمام شرایط مورد نیاز برای جفت شدن مرغ عشق  را به شما آموزش دهیم. اگر علاقه مند هستید پیشنهاد میکنیم مطلب چگونه یک مرغ عشق پرورش دهیم را از دست ندهید.

اگر تجربه و اطلاعات در این زمینه داریم خوشحالیم میشویم آنها را  ما و دیگران را در قسمت دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.