اصفهان
info@notfedaran.ir
09924635287 - 09924635276

تغذیه اردک به روش اصولی و صحیح

اردک پکنی

تغذیه اردک به روش اصولی و صحیح

تغذیه اردک به صورت گام به گام و اصولی

تغذیه اردک یا غذای اردک از مراحل مهم و بسیار حیاتی در پرورش پرنده ها می باشد. یک اردک بدون تغذیه مناسب دچار مشکلات متعددی می گردد. اردک از جمله پرنده هایی است که در محیط های محدود به راحتی نگهداری می شود. محصول ارزشمند این پرنده ، تخم اوست که غنی از انواع مواد مغذی می باشد. این پرنده ها از کاراکتر شخصیتی دوست داشتنی برخوردار بوده و با دیگر حیوانات اهلی به راحتی زندگی می کنند. اردک ها علاقه خاصی به خوردن کرم، کاهو، سبزی و مواد مشابه دارند.

شاید میان این مهم برای افرادی که برای پرورش اردک از خورده نان استفاده می کنند تعجب آور باشد، ولی خودن خودره نان برای اردک ها نه تنها مفید نیست بلکه مضراتی هم دارد. بررسی های انجام شده توسط افراد فعال در حیات وحش باعث شده زمینه لازم را برای مردم ایجاد شود تا فرایند تغذیه تنها برای پر کردن شکم اردک انجام نشود بلکه برای تامین مواد غذایی لازم و ارزشمند صورت بگیرد.

یکی از متخصص های علم دامپزشکی بیان می کند اردک ها برای هضم خورده نان طراحی نشده اند؛ یعنی در واقع بدن آنها قادر به انجام این پروسه نمی باشد. استفاده از خورد نام برای تغذیه می تواند مشکلات عدیده ای را برای این پرنده به وجود بیاورد. اردک های خانگی برای سالم ماندن و رشد کردن به غذایی ساده و مقوی نیاز دارند. ولی خب مورد ذکر شده به این معنا نیست که شما نباید کمی با پرنده خود خوشگذرانی کنید.

برنامه ریزی در تغذیه صحیح اردک

برنامه ریزی در تغذیه صحیح اردک

به عنوان رژیم غذایی ابتدایی برای اردک های خانگی، بیشتر پرورش دهنده ها از غذای آماده غنی شده بهره گیری می کنند. این غذاها بیشتر در شکل پلیت در بازار عرضه می گردد. البته شما می توانید از مواد غذایی را به صورت له شده نیز در اختیار این پرنده قرار دهید.

فردی به نام واتسون در شهر هادسون گونه ای از اردک را صرفاًٌ برای تخم گذاری پرورش می دهد؛ چرا که در این شهر تخم اردک جایگاه ویژه ای را سر سفره های مردم ایجاد کرده است. در واقع آقای واتسون با شناسایی نیاز بازار خود را به صورت حساب شده وارد این صنعت کرده و به همین دلیل سود بالایی را به جیب می زند. وی می گوید برای تغذیه این پرنده ها ترجیح می دهد از دان های مخلوط بهره گیری کند.

واتسون بیان می کند که بر اساس تحلیل های وی اردک ها ترجیح می دهند غذا هاتی خمیر شده را مورد استفاده قرار دهد چرا که قادر به خوردن کل ذرت نمی باشند. از این رو باید پرورش دهنده غذای مورد نظر را تا جای ممکن ریز و پودر نماید.

کسانی برای خرید به غذای اردک دسترسی ندارند می توانند به عنوان گزینه دوم از غذای مرغ بهره گیری نمایند. شما می توانید برای بالا بردن کیفیت و مناسب سازی غذا برای اردک کمی مخمر آبجو به آن بیفزایید. باید توجه داشت که مخمر آبجو حاوی میزان قابل توجهی نیاسین می باشد که در واقع فرم خاصی از ویتامین B3 بوده و برای سلامتی اردک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

ویتامین نام برده علاوه بر سلامتی، تاثیر قابل توجهی در هضم غذا، استخوان ها و بهبود سیستم ایمنی بدن دارد. البته ویتامین نام برده را می توان در مواردی مانند مخمر، گوشت، تخم مرغ، حبوبات و سبزیجات پیدا کرد. علاوه بر این شما می توانید جو دو سر له شده را به غذای مرغ اضافه کنید تا پروتئین بالای غذا را تا حد معقولی کاهش دهد. توجه کنید که اگر میزان پروتئین غذای می تواند باعث بالا رفتن سرعت رشد و افزایش وزن در اردک شود؛ در این حالت فشار وارد بر پاهای این پرنده می تواند خطرساز باشد.

 

تامین آب برای اردک

آب یکی از مهم ترین فاکتورهای که رشد اردک را تحت تاثیر خود قرار می دهد. پیرو همین موضوع آقای واتسون گفته که اردک ها هربار همراه با غذا باید آب نیز بخورند، چرا که در غیر این صورت فرایند قورت دادن غذا با مشکل مواجه می گردد.

 

غذای مخصوص اردک

نیاسین در آب اردکنیاسین در آب اردک

تامین غذای لازم برای جوجه اردک ها طی چند هفته اول زندگی تاثیر مستقیمی در رشد و سلامت دارد. البته این امر کار چندان مشکلی نیست بلکه فقط به کمی آگاهی و اطلاعات جهت انتخاب غذای مناسب اردک نیاز دارد.

بیشتر پرورش دهنده ها از غذای استارتر جوجه برای تغذیه بهره می برند. البته این غذا با توجه به نیاز جوجه مرغ ها تولید می شود و مشکل اینجاست که مرغ نیاز چندانی به نیاسین ندارد و این درحالیست که نیاسین برای اردک ها کاملاً حیاتی می باشد.

اردک هایی که در حیات وحش زندگی می کنند نیاسین مورد نیاز خود را تامین می کنند؛ در واقع نیاسین برای رشد و بالا رفتن مقاومت پاهای اردک لازم است و متاسفانه در هیچ غذای مرغی این ماده به میزان کافی یافت نمی شود.

همانطور که در قسمت های بالا بیان شد برای حل این مشکل افزودن مخمر آبجو به غذای مرغ بهترین راه حل ممکن می باشد. علاوه بر این شما می توانید مکمل نیاسین را با آبی که برای آشامیدن اردک در نظر گرفته اید نیز ترکیب کنید.

آقای واتسون می گوید وقتی که از مزارع دیگر اردک تهیه می کنیم و یا کسی اردک های خود را به ارسال می کند، در صورت مشکل دار بودن پاها فوراً متوجه پایین بودن میزان نیاسین در بردن این پرنده می شویم.

در کنار موارد ذکر شده باید وزن و جوجه اردک های نیز زیر ذره بین قرار داده شود؛ در این حالت شما خواهید توانست آنها را زود از غذای استارتر جدا کنید تا فرایند رشد با شدت چندانی مواجه نگردد.

شیوه ای که واتسون برای تغذیه جوجه اردک ها بکار گرفت به این شکل بود که ابتدا کار را با غذایی که محتوای ۲۰ درصد پروتئین دارد آغاز کند که در ادامه میزان پروتئین حالت نزولی پیدا خواهد کرد به طوری که بعد از مدتی به ۱۷ درصد برسد (در این دوره جوجه ها ۴ ماهه خواهند بود). بعد از اتمام این دوره واتسون غذای مرغ را جایگزین قرار داد.

 

به وزن اردک های خود دقت کنید

در حالت کلی، وزن اردک ها به راحتی افزایش پیدا می کند. این امر برای افرادی که اردک را به عنوان محصول گوشتی پرورش می دهند یک امتیاز محسوب می شود؛ ولی با این حالت خود همین افزایش وزن می تواند اردک ها را با مشکلات و بیماری های عدیده ای مواجه کند. شما باید در هنگام پرورش اردک این مهم را در خاطر داشته باشید.

هیچنر متخصص در زمینه پرورش پرنده بیان می کند که افزایش وزن شدید می تواند باعث آسیب دیدن پاها و یا حتی شکستن آنها شود؛ در واقع پاها و مفصل های اردک برای تحمل وزن سنگین طراحی نشده است .

هیچنر در ادام می گوید در صورت نیاز شما می بایست رژیم غذایی این پرنده را محدود کنید. علاوه بر این شما می توانید از غذاهایی مانند انواع سبزیجات که میزان پروتئین پایین دارند بهره ببرید. یکی دیگر از مواردی که می تواند سلامتی اردک ها را تحت تاثیر قرار دهد ایجاد فضای کافی برای گشت و گذار و یک استخر برای شنای پرنده ها می باشد.

 

اهمیت کلسیم و سنگ ریزه

کلسیم در غذای اردک
کلسیم در غذای اردک

گاهی اوقات اردک ها به مکمل های کلسیم نیاز دارند. برخی افراد با تجربه برای تامین این ماده از پوسته صدف زمینی بهره گیری می کنند. البته اگر شما تحقیقات لازم در این زمینه را انجام دهید با انواع غذا ها و مکمل ها آشنا می شوید که از نظر پروتئین همه نیاز های پرنده را رفع می نماید.

بر اساس بررسی های انجام شده پوسته نازک تخم به دلیل پایین بودن کلسیم در رژیم غذایی پرنده است.

در ادامه باید گفت که اردک ها باید به طور دائم به سنگ ریزه دسترسی داشته باشند تا در هضم غذا با هیچ مشکلی مواجه نشوند. اردک ها دندان ندارند از این رو خوردن سنگ ریزه باعث خرد شدن غذا و هضم آنها می شود.

 

اجازه دهید اردک ها در مزرعه پرسه بزنند

خوردن قاصدک توسط اردک
خوردن قاصدک توسط اردک

یکی دیگر از اقداماتی که تاثیر مستقیمی در سلامتی این پرنده دارد پرسه زدن در مراتع یا مزرعه است. در این حالت اردک ها خواهند توانست برخی مواد غذایی حیاتی و لازم را از محیط دریافت کنند که این در حالت علاوه بر سلامتی پرنده، هزینه های جاری برای خرید مواد غذایی نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

اردک ها علاقه خاصی به برخی از سبزیجات و گیاهان مانند قاصدک دارند. همین امر باعث شده تا بیشتر افراد این نژاد از پرنده ها را در مراتع پر از قاصدک پرورش دهند.

گشت و گذار در مزارع و مرتع ها باعث می شود تا مصرف دان توسط پرنده در حدود ۴۰ درصد کاهش پیدا کند که در این حالت هزینه پرورش کاهش یافته و سود کار بالا می رود.

یکی از مزیت های اردک ها این است که محیط را تخریب نمی کنند و تنها از گیاهان کوچک و برگ ها تغذیه می کنند. اردک ها در گرفتن کرم و برخی حشرات مهارت دارند و در صورتی که به حوض آب دسترسی داشته باشند از ماهی ها و جلبک های داخل حوز نیز برای تغذیه بهر می برند.

 

غذا های مورد علاقه اردک

اردک ها علاقه ویژه ای به گیاهان و حشرات دارند و این نوع غذا ها می توانند بخش اعظمی از نیاز های رژیمی پرنده را رفع کنند.

اردک ها عاشق سبزیجات و گیاهان هستند و همین امر باعث شده تا پرورش دهنده ها در فصل بهار و تابستان انواع گوناگونی از گیاهان و سبزیجات مانند بروکلی، کلم پیچ و جوانه بروکسل را کاشته و ذخیره سازی کنند.

علاوه بر این هندوانه، خیار، بادام زمینی، ذرت و…  از جمله خوردنی های مورد علاقه این پرنده آب دوست می باشد. ذرت و نخود فرنگی از مواردی است که اردک ها حتی در موقع شنا نیز می توانند از آنها تغذیه کنند.

توجه داشته باشید که باید سبزیجات و گیاهان سخت تکه تکه و خرد شوند تا اردک ها بتوانند از آنها استفاده کنند. عدم رعایت این موضوع می تواند باعث خفگی و در نهایت مرگ پرنده شود. علاوه بر این در انتخاب غذاها باید کیفیت و تازگی را در راس اولویت های خود قرار دهید چرا که اردک در برابر بیماری بوتولیسم که از پوسیدگی برخی مواد آلی برخی مواد ایجاد می شود بسیار حساس است.

 

تغذیه اردک وحشی

اردک های وحشی اصولاً منابع غذایی متعددی در اختیار دارند و همین امر باعث شده تا برای رشد و نمو نیازی به غذای کمکی نداشته باشند. البته این امر در حالیست که برخی افراد تنها از روی لذت اقدام به تغذیه پرنده ها می کنند.

افرادی که قصد تغذیه اردک وحشی را دارند می توانند از قسمت بالای کاهو، اسفناج و نخود فرنگی استفاده کنند. در این میان انواع ملخ ها، جیرجیرک ها و میگوها برای تغذیه به عنوان بمب پروتئین بسیار حائز اهمیت می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.