اصفهان
info@notfedaran.ir
09924635287 - 09924635276

تخم نطفه دار اردک

Mallard2

تخم نطفه دار اردک

تخم نطفه دار اردک و اطلاعاتی که بایست قبل از خرید بدانید

تخم نطفه دار اردک نیز مانند تخم همه پرنده ها از زرده ، سفیده ، پوسته و سایر اجزای داخلی تشکیل شده که تغذیه کافی برای رشد و نمو جنین را بر عهده خواهد داشت. دوره جوجه کشی اردک ۲۸ روز است و در طی این مدت جنین در داخل تخم رشد کرده و تبدیل به یک جوجه اردک خواهد شد. تخم نطفه دار اردک را باید در دمای ۱۵ درجه سانتی گراد و رطوبت ۵۰ درصد و با چرخش روزانه ۲ الی ۳ بار نگه داری کرد تا جنین داخل تخم کاملا زنده بماند.
هنگام انتقال تخم نطفه دار اردک به داخل دستگاه به منظور جوجه کشی از آن ، باید آن را کاملا تمیز نمود تا تمام آلودگی ها و فضولات موجود بر روی آن از بین برود، این کار تاثیر زیادی در افزایش راندمان جوجه کشی و زنده ماندن جوجه های درون تخم خواهد داشت.
دمای مناسب برای جوجه کشی از تخم این پرنده ۳۷ الی ۳۸ درجه سانتی گراد و رطوبت آن بین ۷۰ الی ۸۰ درصد خواهد بود. در طی این مدت باید تمام حواس شما بر روی کیفیت جوجه کشی دستگاه باشد، چون که هرگونه کوتاهی باعث مرگ جوجه ها در داخل تخم خواهد شد. برای جلوگیری از آلوده شدن محیط داخل دستگاه ، حتما پس از گذشت یک هفته عمل نطفه سنجی را انجام دهید و تخم های بدون نطفه را از داخل دستگاه خارج کنید.
برای خرید تخم نطفه دار اردک حتما باید به صورت حضوری به خود پرورش دهنده مراجعه کنید تا از کیفیت تخم ها مطمئن شوید. کیفیت بهداشت محیط ، کیفیت تغذیه اردک های مادر ، وجود تعداد کافی اردک نر در پرورش گاه همگی در کیفیت تخم های نطفه دار اردک تاثیر خواهند گذاشت. اگر اردک تخم گذار حامل بیماری خاصی باشد و یا اینکه در تغذیه آنها از پروتئین و کلسیم و سایر مواد غذایی به اندازه کافی استفاده نشود، میزان جوجه شدن تخم ها به شدت کاهش خواهد یافت.

نکات مهم هنگام خرید تخم نطفه دار :

برای موفقیت در جوجه کشی و جلوگیری از بروز هرگونه خسارت مالی، توصیه می کنیم حتما نکات زیر را هنگام خرید تخم نطفه دار مد نظر قرار دهید :

  • حتما از خود پرورش دهنده بخرید، چون فروشنده ها اطلاعات زیادی در مورد کیفیت تخم ها و زمان تولد آنها ندارند و هدفشان فقط فروش است.
  • قبل از خرید حتما به صورت حضوری از گله مادر بازدید کنید تا از وضعیت پرورش آنها مطلع شوید. پرنده های تخم گذاری که از کیفیت بهداشت و تغذیه خوبی برخوردار نیستند، احتمالا تخم هایی بدون نطفه و کم کیفیت تولید خواهند کرد.
  • برای نطفه دار شدن تخم ، حتما باید پرنده های نر در گله حضور داشته باشند. به ازای هر ۳ الی ۴ پرنده ماده باید یک پرنده نر در گله وجود داشته باشد.
  • حتما تخم ها را به صورت حضوری بررسی کنید، چون تخم های بسیار بزرگ و بسیار کوچک ، ترک خورده و آلوده به خون و فضولات به احتمال زیاد تبدیل به جوجه نخواهند شد.
  • تخم های نطفه دار باید در یک مکان مرطوب و خنک نگه داری شوند و روزانه چند بار چرخش داده شوند تا نطفه ها کاملا زنده بمانند ، هم چنین حداکثر زمان نگه داری تخم ها یک هفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.