اصفهان
info@notfedaran.ir
09924635287 - 09924635276

بیماری کبوتر برفک تا مایکوپلاسما آشنایی با انواع بیماری های کبوتران

جوجه کشی,دستگاه,طیور,نطفه,نطفه دار,تخم مرغ,تخم شتر مرغ,تخم نطفه دار,نطفه بست,نطفه داران,نطفه دار تخم,تخم نطفه دار کاسکو,تخم نطفه دار طوطی,تخم نطفه دار طیور,تخم نطفه دار پرندگان,خرید تخم نطفه دار,پرورش,آموزش,پروش شتر مرغ,پرورش طیور,پرورش پرنده,پرندگان تزیینی,تزیینی,فروش,خرید,طیور وحشی,مرغ لاری,خروس لاری,ایام سامانی,انواع طوطی,انواع پرنده

بیماری کبوتر برفک تا مایکوپلاسما آشنایی با انواع بیماری های کبوتران

رایج ترین و متداول ترین بیماری کبوتر

شما به عنوان پرورش دهنده کبوتر تا چه میزان با بیماری کبوتر آشنا هستید ؟ کبوتر و نگهداری از انواع آن در کشور ما ایران علاقه مندان خاص خود را دارد. البته در جهان نیز بسیاری از انسان ها هستند که به صورت ویژه و اختصاصی اقدام به پرورش کبوتر می نمایند. اگر نمیدانستید بایست برای شما جالب باشد که ما در جهان کبوتر های مدال دار و قهرمان نیز داریم. در مقاله ای جالب با نام کبوتر یا کفتر به این موضوع به صورت کامل پرداخته ایم که پیشنهاد میکنیم آن را از دست ندهید.

در این میان بیماری نیز بخش جدا نشدنی از پرورش و نگهداری آن است. کبوترها حیوانات اهلی پرطرفداری هستند که به همراه فاخته ها که پرندگانی کوتاه قد و کوچک محسوب می شوند، تقریباً در همه جای دنیا و همه مناطق یافت می شوند. به عنوان یک حیوان اهلی، ما باید به همه نیازهای آنها از جمله معالجه بیماری هایی که با آن مواجه می شوند، اهمیت بدهیم. این بیماری های کبوتر می توانند علائم مختلفی از جمله مشکلات تنفسی، اسهال و حتی مرگ را برای کبوتر ایجاد کنند. در این نوشتار شایع ترین انواع بیماری های کبوتر را بیان می کنیم :

شایع ترین بیماری های کبوتر :

  • برفک
  • شپش
  • مگس
  • کوکسیدیا
  • کرم ها
  • هگزامیتا
  • کنه ها
  • کلامیدیا
  • عفونت های تنفسی
  • مایکوپلاسما

 

برفک کبوتر را بشناسید

برفک کبوتر
برفک کبوتر

یکی از مهمترین بیماری های کبوتر برفک است که توسط یک ارگانیسم ریز به نام تک یاخته ایجاد می شود و به طور معمول باعث مشکلات تنفسی می گردد. این بیماری به راحتی از پرنده ای به پرنده دیگر منتقل می شود، اما خوشبختانه این بیماری بیش از چند دقیقه قادر به زنده ماندن در خارج از بدن پرنده نیست. کبوترها وقتی که در کاسه های مشترک آب می خورند و یا زمانی که کبوتر های جوان، شیر چینه دان کبوتر های بزرگسال را دریافت می کنند، ممکن است این بیماری را به سایر کبوترها منتقل کنند.

ارگانیسم ایجاد کننده برفک به طور معمول در چینه دان کبوتر، گلو، مجرای صفراوی، پارگین، معده یا سایر قسمت های دستگاه گوارش یافت می شود. علائم برفک بستگی به این دارد که در کدام قسمت از بدن پرنده وجود داشته باشد، اما از آنجایی که بیشتر روی گلو تاثیر می گذارد، بیشتر کبوترها به دلیل ندول های روی لوزه دچار مشکلات تنفسی می شوند. علائم دیگر برفک علاوه بر ندول های قابل مشاهده و مشکلات تنفسی، شامل اسهال، کاهش وزن، بی حالی و خونریزی از دهان و پارگین است. در صورت عدم درمان این بیماری کبوتر، علائم بدتر شده و بیماری برفک می تواند باعث مرگ کبوتر گردد.

علائم برفک مانند سایر عفونت ها (مانند آبسه) به نظر می رسد، اما این بیماری تنها قسمت هایی از بدن کبوتر را که مربوط به دستگاه گوارش می شود، تحت تاثیر قرار می دهد. این بدین معنی است که ضایعه روی بال پرنده قطعاً نشانه بیماری برفک نخواهد بود. ارگانیسم این بیماری ممکن است با استفاده از میکروسکوپ در مدفوع پرنده دیده شود. اگر کبوتر شما دارای برفک است، باید با استفاده از داروهای خانواده ایمیدازول یا در مواردی با جراحی ندول ها توسط دامپزشک آن را درمان کنید.

 

کرم های کبوتر

مانند بسیاری از حیوانات، کبوترها می توانند انواع مختلفی از کرم ها را در روده های خود داشته باشند. کرم های گرد، کرم های نواری و کرم های مو در دستگاه گوارش کبوترها رشد کرده و زندگی می کنند و می توانند باعث اسهال، ضعف، افزایش حساسیت به سایر بیماری های کبوتر و مشکلات عملکردی در کبوترها شوند. بعضی اوقات شما می توانید کرم هایی را که در مدفوع کبوتر هستند مشاهده کنید، اما اغلب در هنگام معاینه میکروسکوپی مدفوع کبوتر این کرم ها مشاهده می شوند.

کبوترها از خوردن حشرات و مدفوع پرندگان دیگر دچار کرم می شوند، بنابراین جلوگیری از این بیماری کبوتر بسیار دشوار است. معاینه منظم میکروسکوپی مدفوع کبوتر شما برای غربالگری این انگل ها توصیه می شود و به منظور درمان می توان داروهای مربوطه را به آب آشامیدنی پرنده اضافه کرد.

 

کوکسیدیا کبوتر

کوکسیدیا مانند کرم ها یک تک یاخته روده است که در کبوتران و حیوانات دیگر یافت می شود و باعث اسهال، از بین رفتن جذب مواد مغذی، ضعف و کاهش وزن پرنده می گردد. در هنگام خوردن مدفوع آلوده، این بیماری به راحتی از کبوتری به کبوتر دیگر منتقل شده و اغلب در مقادیر کم در اکثر اتاق های زیر شیروانی که محل نگهداری کبوتر ها است، یافت می شود. اگر کبوتری به طور عادی رفتار می کند و فقط مقدار کمی کوکسیدیا در مدفوعش یافت می شود، نیاز به درمان نمی باشد.

این بیماری یک ارگانیسم میکروسکوپی است، لذا شما قادر به دیدن آن بدون میکروسکوپ نخواهید بود، بنابراین معاینات منظم مدفوع توسط دامپزشک به منظور اطمینان از عدم وجود مقادیر زیاد کوکسیدیا در پرنده توصیه می شود. علی رغم وجود مقادیر اندک کوکسیدیا، اگر کبوتر شما دارای مدفوع شل (شایع ترین نشانه کوکسیدیا) یا سایر علائم این بیماری باشد، باید داروهای لازم برای درمان این بیماری را دریافت کند.

 

هگزامیتا کبوتر

هگزامیتا کبوتر
هگزامیتا کبوتر

این ارگانیسم بسیار شبیه به تک یاخته ای است که باعث برفک در کبوترها شده و این بیماری در دستگاه گوارش آنها مشاهده می شود. خوشبختانه، هگزامیتا در مورد کبوترها به اندازه بیماری برفک جدی نیست، اما هنوز هم توصیه می شود، پرنده ای که به این بیماری کبوتر مبتلا است، درمان شود. این ارگانیسم را می توان از نظر میکروسکوپی در مدفوع پرنده پیدا کرد و به دلیل شکل ظاهری مشابه با برفک غالباً با آن اشتباه گرفته می شود. در صورتی که هگزامیتا در روده کبوتر شما بیش از حد وجود داشته باشد، می تواند باعث اسهال شود، اما معمولا به این بیماری در پرنده توجهی نمی شود.

 

شپش، کنه و مگس کبوتر

کنه کبوتر
کنه کبوتر

یکی دیگر از انواع بیماری ، انگل های خارجی، مانند شپش ها، کنه ها و مگس ها هستند که یک مزاحمت واقعی برای کبوتر شما محسوب می شوند. این آفات آزار دهنده نه تنها کبوتر شما را نیش می زنند و تحریک می کنند بلکه می توانند صدمات جدی تری نیز به همراه داشته باشند. ظاهر پوسته پوسته در نواحی بدون پر کبوتر، سوراخ های ریز در شاخه های پر و خارش پرنده، همه نشانه وجود انگل های خارجی به عنوان بیماری کبوتر هستند. بسته به نوع انگل، از اسپری های دارویی به طور معمول بر روی کبوتر آلوده استفاده می کنند.پ

 

عفونت های تنفسی کبوتر

عفونت تنفسی کبوتر
عفونت تنفسی کبوتر

به غیر از برفک، عفونت های تنفسی خطرناک ترین مشکلاتی هستند كه صاحبان كبوترها با آن روبرو می شوند. عفونت های تنفسی بسیار مسری هستند. پرندگان تحت فشار، پیر یا جوان بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند.

عفونت های تنفسی باعث می شوند که نفس کشیدن و پرواز کردن برای کبوتر سخت شده و آنها فعالیت کمتری داشته باشند و نتوانند با کبوترهای دیگر رقابت کنند. در صورت عدم درمان این بیماری ، کبوترانی که دارای عفونت تنفسی هستند، تنفس را با دهان باز انجام داده و برای تنفس تلاش بیشتری می کنند، با چشمان بسته و حالتی پف کرده می نشیند، غذا نخورده و در نهایت خواهند مرد.

علل بسیاری می تواند باعث این بیماری ، از جمله قارچ ها، ویروس ها، باکتری ها و کنه ها شود. این عفونت می تواند ریه ها، کیسه های هوا، سینوس ها و سایر قسمت های دستگاه تنفسی را درگیر کند. در صورت وجود عفونت تنفسی، ممکن است ترشحات قابل مشاهده ای از بینی، داخل دهان یا قیفک کبوتر مشاهده شود، یا ممکن است در صورت ابتلا به عفونت تنفسی، عطسه و یا سرفه کبوتر را بشنوید. تمیز کردن محیط، درمان انگل های مهم که ممکن است کبوتر شما را بیمار کنند، پیدا کردن علل این بیماری کبوتر و دادن داروهای مناسب به کبوتر، همه در ریشه کن کردن عفونت های تنفسی تاثیر گذار هستند.

 

کلامیدیا کبوتر

بسیاری از انواع کلامیدیا در کبوترها وجود دارد و برخی از پرندگان نسبت به آنها ایمن هستند، اما اگر کبوتر شما تحت فشار قرار داشته باشد ممکن است به این بیماری مبتلا گردد.

داروهایی برای درمان این بیماری به پرندگانی که علائم کلامیدیا را از خود نشان می دهند، داده می شود، اما معمولا این بیماری درمان نمی شود. عفونت های تنفسی ناشی از ویروس، برای کبوترانی که دچار کلامیدیا می شوند، یک نگرانی واقعی محسوب شده، بنابراین کبوتر های بیمار معمولا زمانی درمان می شوند که شرایط محیطی آنها ایده آل باشد (جلوگیری از رطوبت، نوسان دما و غیره).

 

مایکوپلاسما

مایکوپلاسما نیز یک عامل عفونت تنفسی است که می تواند در دستگاه تنفسی کبوتر ها سبب آلودگی شود. علائم این بیماری همان علائم کلامیدیا و سایر عفونت های تنفسی است، بنابراین بسته به قسمتی از دستگاه تنفسی که به این بیماری دچار است، ممکن است ترشحات بینی، سرفه، عطسه و علائم دیگر مشاهده شود.

مشاهده استرس یا پریشانی در کبوتر، باز هم دلیل اصلی مبتلا بودن کبوتر شما به این بیماری است. بنابراین، ایجاد محیط تمیز و بدون استرس و ایده آل برای کبوتر شما در سالم نگه داشتن پرنده بسیار مهم است.

خلاصه مطالب ارائه شده

کبوتر و کبوتربازی یک عشق و علاقه خاص است ، همیشه دیده شده است که حرفه ای های این رشته چه از روی تجربه و چه از روی مطالعه و تحقیق با بیماری های عمومی این پرنده آشنا هستند و نیاز های اولیه را همیشه در دسترس خود دارند. شما نیز اگر در ابتدای مسیر هستید پیشنهاد میکنیم حتما به این مقاله اکتفاء نکنید و پیوسته اطلاعات خود را بالا ببرید تا هم فرایند لذت بخشی را تجربه کنید و هم صدمات مالی و روحی بسیاری را متحمل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.