اصفهان
info@notfedaran.ir
09924635287 - 09924635276

اطلاعات جامع یک پرورش دهنده در مورد پرورش و جوجه کشی قناری

قناری

اطلاعات جامع یک پرورش دهنده در مورد پرورش و جوجه کشی قناری

پرورش و جوجه کشی قناری

پرورش و جوجه کشی قناری : پرورش و جوجه کشی از پرنده قناری می تواند بسیار سودآور و درآمدزا باشد، به شرطی که با فوت و فن ها و تکنیک های پرورش این پرنده زینتی آشنا باشید، به عنوان مثال اگر با روش های تشخیص جنس نر از ماده، روش های جفت انداختن و فصل تخمگذاری این پرنده و تغذیه مناسب آنها آشنا باشید پرورش دهنده موفقی در این زمینه خواهید شد. در این نوشته می خواهیم شما را با تمامی اصول و قواعد لازم در پرورش قناری آشنا کنیم، پس پیشنهاد می کنیم حتما ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید.

 

جوجه کشی قناری - پرورش قناری
جوجه کشی قناری – پرورش قناری

پرورش قناری را چگونه آغاز کنیم؟

قدم اول: خرید یک یا چند جفت قناری

برای شروع پرورش قناری شما نیاز به خرید یک جفت سالم و جوان خواهید داشت، قناری ها از یک سالگی تا سه الی چهار سالگی در بهترین وضعیت تخمگذاری خود هستند، بنابراین اگر قناری های جوان خریده باشید باید به سن آنها توجه کنید چون تخم های گذارده شده توسط قناری های زیر یک ساله نابارور و بی نطفه می باشد. برعکس این حالت نیز زمانی اتفاق خواهد افتاد که قناری های شما مسن باشند، در این صورت یا جفت گیری ناموفقی خواهند داشت و یا اینکه تخم های بدون نطفه تولید خواهند کرد.
معمولا نژاد هایی قناری مانند رسمی ایرانی، لانکشایر، یورکشایر، گلاسر، کرست، موزاییک، جیبر و … از طرفداران زیادی برخوردارند، اما قبل از اقدام به خرید قناری با اطلاعات را خود را در مورد نژاد های مختلف قناری ها تکمیل کنید زیرا برخی از قناری ها در برابر بیماری ها ضعیف بوده و علاقه کمی به تخم گذاری و بزرگ کردن جوجه ها دارند.
هنگام خرید سعی کنید به صورت حضوری پرنده ها را از نزدیک ببینید و تا جایی که امکان دارد از خود پرورش دهنده خرید نمایید و قبل از خرید در مورد سابقه و حسن کار پرورش دهنده تحقیق کنید، چون اولین بارتان است بنابراین تجربه کافی در تشخیص سن قناری ها را ندارید ولی اگر متوجه حلقه پای قناری ها شدید به آن دقت کنید چون سن پرنده همراه با جنس او بر روی حلقه نوشته شده است. در حالت کلی قناری های مسن چشمان چروکتر و پاهای فلس داری دارند و نسبت به قناری های جوان قیافه شکسته تری دارند، اما باز توصیه می شود حتما از یک متخصص کمک بگیرید.
لطفا توجه فرمایید که فصل مناسب برای خرید قناری فصل پاییز می باشد چون همه جوجه ها کاملا بالغ شده اند و قناری های تخم گذار نیز دوره پرریزی (تولک) خود را پشت سر گذاشته اند و دوباره پر گرفته اند.

قدوم دوم: خرید قفس مناسب برای قناری ها

پس از خرید قناری ها نوبت به خرید قفس مناسب برای قناری ها خواهد رسید، معمولا هر قناری را در یک قفس نگهداری می کنند و قفس های مخصوص بدین منظور طراحی شده اند که یک جفت قناری نر و ماده را در آن می اندازند و بین قناری نر و ماده یک لایه توری شکل وجود دارد تا از تماس قناری ها جلوگیری شود، این توری در فصل جفت گیری و تخم گذاری برداشته می شود و به محض به دنیا آمدن جوجه ها دوباره این توری بین قناری نر و ماده گذاشته می شود تا قناری ماده با خیال راحت به جوجه ها رسیدگی کند.
به عنوان مثال اگر قصد پرورش ۲۰ جفت قناری (۲۰ نر و ۲۰ ماده) را دارید باید ۲۰ عدد قفس نیز خریداری کنید و قفس ها حتما باید استیل باشند چون هیچگاه دچار زنگ زدگی نمی شوند و از رشد میکروب ها بر روی بدنه نیز جلوگیری خواهند کرد و از این مهم تر اینکه کاملا مقاوم هستند و در صورت افتادن یا ضربه دیدن هیچ مشکلی برای قناری ها پیش نخواهد آمد.

هنگام خرید قفس برای قناری ها به وجود دانخوری، آبخوری و مکان مخصوص لانه دقت کنید، هم چنین کف قفس باید توری شکل باشد که فضولات پس از حاصل شدن بلافاصله به سینی مخصوص فضولات انتقال پیدا کنند زیرا در این حالت هم قناری ها وضعیت بهداشتی بهتری خواهند داشت و هم شما به راحتی قفس را تمیز خواهید کرد.
اگرچه قفس های استیل و مجهز قیمت بالاتری نسبت به قفس های ساده دارند، اما سلامت قناری های شما را تضمین خواهد کرد، پس در مرحله خرید قناری و خرید قفس قناری نهایت دقت خود را به خرج دهید، زیرا این دو مورد کلید اساسی درآمدزایی شما هستند.

قدم سوم: تهیه مکان مناسب قناری ها

تهیه مکان مناسب پرورش قناری
تهیه مکان مناسب پرورش قناری

اگر قصد خرید یک جفت قناری را دارید، نیازی به تهیه مکان برای آنها نیست، می توانید آنها را در اتاق خواب خود نیز پرورش دهید زیرا سر و صدای زیادی نخواهند داشت و وقت زیادی را از شما نخواهند گرفت. اما اگر قصد شما کسب درآمد از پرورش قناری ها می باشد باید مکان مخصوصی را بدین منظور اختصاص دهید.
قناری ها سر و صدای زیادی را ایجاد خواهند کرد بنابراین پرورش چند جفت قناری در اتاق خواب و یا اتاق پذیرایی عاقلانه نیست که علاوه بر ایجاد آلودگی، باعث آزار و اذیت اهل خانه نیز خواهد شد، پس اگر زیر زمین و یا اتاق بلااستفاده ای دارید برای پرورش انبوه قناری ها کاملا مناسب خواهد بود و اگر هم ندارید می توانید با استفاده از ایرانیت های پلاستیکی یا فلزی و چارچوب های چوبی یا فلزی اتاق مخصوصی را برای آنها در حیاط خانه بسازید.
مکان مناسب قناری ها باید از وسایل سرمایشی، گرمایشی و تهویه مناسبی برخوردار باشد، زیرا در فصل تابستان برای خنک نمودن اتاق نیاز به کولر (گازی یا آبی) و در فصل زمستان برای گرم کردن اتاق نیاز به بخاری (گازی یا نفتی) خواهید داشت و برای رساندن اکسیژن تازه به قناری ها و جوجه ها وجود یک یا چند فن تهویه ضروری خواهد بود.
هم چنین این مکان باید دارای کف، سقف و دیوار های سیمان کاری شده باشد تا از ورود هر جانداری به داخل اتاق جلوگیری شود، این موجودات حامل میکروب ها و بیماری های زیادی هستند که برای قناری ها مضر خواهد بود. علاوه بر تمامی موارد گفته شده وجود نور کافی و مناسب نیز در اتاق قناری ها از ضروریات خواهد بود، سعی کنید از لامپ های آفتابی استفاده کنید تا به گرم شدن اتاق نیز کمک کند و لامپ ها را طوری نصب کنید که با قفس ها فاصله زیادی داشته باشد و مستقیما به چشم قناری ها نتابد.

قدم چهارم: تهیه غذا و دارو برای قناری ها

تهیه غذا و دارو برای قناری ها
تهیه غذا و دارو برای قناری ها

دانه های مورد علاقه قناری ها ارزن و کتان می باشد اما این بدان معنی نباشد که آنها را فقط با این دو دانه تغذیه کنید. همراه با این دانه ها می توانید دانه های دیگری مانند تخم هندوانه، تخم کدو، نخود، لوبیا و لپه، تخم گشنیز، تخم خرفه، تخم جعفری و … به قناری هایتان بدهید.
اما به یاد داشته باشید که دانه ها منبع غذایی کافی برای قناری ها نمی باشد زیرا تمام ویتامین ها و پروتئین ها را شامل نمی شود، بنابراین در اولین اقدام سعی کنید پلت های مخصوص قناری ها را خریداری کنید، پلت یا کنسانتره مخصوص قناری ها سرشار از انواع ویتامین ها، پروتئین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای قناری بوده و با مصرف روزانه یک قاشق غذا خوری کاملا تغذیه خواهند شد.
اما برای رشد بهتر قناری ها و تقویت سیستم ایمنی بدن آنها استفاده از انواع میوه ها و سبزیجات کاملا ضروری به نظر می رسد، زیرا این مواد حاوی ویتامین ها و آنتی اکسیدان های زیادی می باشد که برای بدن قناری ها بخصوص جوجه ها بسیار مفید می باشد. هم چنین استفاده از مولتی ویتامین های اشامیدنی نیز در تقویت بنیه قناری ها مناسب هستند و آنها را در برابر تغییرات آب و هوایی و ویروس ها مقاوم تر خواهد نمود.
علاوه بر موارد فوق تخم مرغ آب پز و سبزیجاتی مانند هویج، خیار، پوست هندوانه، کلم، کاهو نیز برای رشد بهتر قناری بخصوص در دوره تخم گذاری موثر خواهد بود.با مشورت یک پرورش دهنده با تجربه و یک دامپزشک معتبر و قابل اعتماد واکسن ها و داروهای لازم برای قناری ها را در دوره های مختلف تهیه نمایید.

هدف از ارائه مراحل فوق آشنایی شما با اصول اولیه پرورش قناری بود، اما برای شروع پرورش قناری حتما باید تحقیقات لازم را در این زمینه به عمل آورید و در صورتی که فقط به دنبال یک راه درآمدی می گردید، بهتر است دنبال شغل دیگری باشید زیرا شرط اساسی برای موفقیت در حرفه پرورش قناری علاقه می باشد در صورتی که به قناری ها و دنیای آنها علاقه دارید، این شغل بسیار مناسب شما خواهد بود و تمامی نکات ارائه شده در این مقاله جهت کمک به موفقیت شما می باشد.

اصول و روش های جوجه کشی از قناری

اصول و روش های جوجه کشی از قناری
اصول و روش های جوجه کشی از قناری

پس از تهیه قناری ها و ملزومات لازمه و تجهیز ساختن مکان نوبت به کسب درآمد از آنها خواهد رسید. طبیعتا برای کسب درآمد باید آنها را ملزم به جفت گیری و تخم گذاری نمایید تا جوجه ها را بزرگ کنند و شما نیز با فروش جوجه ها به درآمد برسید، اما جفت گیری قناری ها به سادگی امکان پذیر نیست، این کار نیز فوت فن ها و راه حل های مربوط به خودش را دارد.
قناری ها در فصل زمستان و بهار جفت گیری می کنند، یعنی از زمانی که شما آنها را خریداری کرده اید می توانید برای جفتگیری آماده شان کنید، در حالت طبیعی جفت گیری قناری ها از دی ماه شروع خواهد شد و تا خرداد ماه نیز قابل انجام است و قناری ماده دو هفته پس از جفت گیری اقدام به تخم گذاری خواهد نمود، او روزانه ۱ تخم خواهد گذاشت و پس از رسیدن تعداد تخم ها به ۴ الی ۵ عدد بمدت ۱۴ الی ۱۶ روز بر روی آنها خواهد خوابید و پس از گذشت این زمان جوجه ها به دنیا خواهند امد، جوجه از ابتدا بسیار ضعیف هستند و نیاز به تغذیه و مراقبت ویژه توسط مادر خواهند داشت و در صورتی که قناری ماده در این دوره به درستی تغذیه نشود احتمال تلف شدن جوجه ها وجود خواهد داشت.
جوجه ها پس از گذشت ۹ ماه بالغ شده و اماده تولید مثل خواهند شد، ولی پس از گذشت یک ماه از عمر جوجه ها آنها را باید در قفس هایی جداگانه بگذارید تا قناری مادر برای تخم گذاری بعدی آماده شود، پس از تخم گذاری مجدد و بزرگ کردن جوجه ها به استراحت می پردازند، این استراحت دوره تولک یا همان پرریزی نام دارد که این دوره از اوایل تابستان شروع شده و تا اواسط پاییز ادامه خواهد داشت و جفتگیری آنها دوباره از فصل زمستان شروع خواهد شد. اما برای آماده ساختن قناری ها برای جفت گیری، اقدامات لازم هنگام جفت گیری و پس از جفت گیری و… نکاتی زیادی وجود دارد که مطالعه آنها تاثیر زیادی در موفقیت کسب و کارتان خواهد داشت.

۱) آماده ساختن قناری ها برای جفت گیری

آماده ساختن قناری ها برای جفت گیری
آماده ساختن قناری ها برای جفت گیری

هنگام خرید قناری از فروشنده یا پرورش دهنده حتما آنها را به صورت جفت خریداری کنید چون هر قناری فقط با جفت خود رابطه خواهد داشت و در صورتی که جفت جدیدی برای هر کدام از آنها انتخاب کنید مدتی طول خواهد کشید تا به یکدیگر عادت کنند.
با آغاز فصل زمستان قناری های نر کم کم مست خواهند شد، در این دوره آنها آواز رسا تر و زیباتری خواهند داشت که به منظور جذب قناری ماده می باشد، همانطور که در قسمت بالایی نیز توضیح داده شد قفس قناری ها باید به صورت جفت و دارای یک لایه جداکننده باشد که قناری نر و ماده را از هم جدا کند. زیرا قناری ها در حالت عادی ممکن است بر سر غذا با یکدیگر درگیر شوند، بنابراین وجود این لایه الزامی خواهد بود و تنها در فصل جفت گیری آن را بر خواهید داشت تا با یکدیگر تماس داشته باشند.
همانطور که گفته شد شما باید قناری ها را به صورت جفت جفت خریداری کنید زیرا هر قناری فقط جفت خودش را می شناسد، اما قبل از اینکه لایه میانی را بردارید باید با کمک تغذیه و فراهم نمودن شرایط محیطی ایده آل آنها را به جفت گیری ترغیب کنید. جیره غذایی مناسب برای قناری ها در فصل جفت گیری باید سرشار از پروتئین و مواد انرژی زا باشد، مواد غذایی مانند تخم مرغ آب پز شده، ترکیب دانه هایی مانند ارزن، کتان، شاهدانه، شلغم، کاهو، خرفه و ترکیبی از سبزیجاتی مانند هویج رنده شده ، کاهو، کلم، خیار رنده شده و میوه هایی مانند سیب، گلابی، آلبالو، هلو، شلیل، انگور و… تغذیه کنید، لازم به ذکر است که آجیل سرشار از پروتئین و انرژی می باشد و دادن آنها به قناری ها نیز خالی از لطف نیست. هم چنین مخلوط نمودن مقداری مولتی ویتامین در آب آشامیدنی پرنده ها باعث قوی شدن و سالم شدن جوجه های آینده خواهد شد.
دمای محیط را به کمک بخاری بالا ببرید و بین ۲۱ الی ۲۵ درجه سانتی گراد نگه دارید، برای اطمینان از دمای محیط می توانید از یک دماسنج جیوه ای یا الکلی استفاده کنید، باید دماسنج را در محیطی قرار دهید که فاصله زیادی از بخاری داشته باشد و آن را در نقطه میانی دیوار نصب کنید، زیرا گرما در بالا و سرما در پایین قرار دارد، اگر دماسنج را به درستی نصب نکنید، دمای محیط به درستی نشان داده نخواهد شد و برای جلوگیری از سرماخوردگی قناری ها باید آنها را به دور از پنجره و هم چنین به دور از بخاری نگه داری کنید. روشنایی محیط را کم کم بالا برده و به ۱۵ ساعت در روز برسانید.
وجود لانه در قفس مهم ترین عاملی است که به قناری ها خواهد گفت فصل جفت گیری فرا رسیده است. هنگام خرید قفس برای قناری ها باید به وجود مکان مخصوص لانه در قفس نیز دقت کنید، زیرا در صورت وجود مکان مخصوص لانه به راحتی می توانید لانه را بیرون بیاورید و وضعیت تخم های گذرانده شده و جوجه های به دنیا آمده را از نزدیک پیگیری کنید. لانه را می توانید با استفاده از ترکیبی از انواع نخ ها و کاموا و کاغذ پاره ها درست کنید و باید حفره ای را به منظور قرار گرفتن تخم ها و جوجه ها در آن در نظر بگیرید.
نکته : چال لانه را طوری درست کنید که تبادل هوایی با محیط بیرون داشته باشد تا جوجه های درون تخم به راحتی نفس بکشند و از رشد میکروب ها و شپش ها در داخل چاله جلوگیری شود.

 

۲) نشانه هایی از آمادگی قناری نر و ماده برای جفت گیری

نشانه هایی از آمادگی قناری نر و ماده برای جفت گیری
نشانه هایی از آمادگی قناری نر و ماده برای جفت گیری

پس از فراهم نمودن شرایط محیطی مناسب و تغذیه ایده آل برای قناری ها نشانه هایی از آمادگی برای جفت گیری در آنها مشاهده خواهید نمود. همانطور که گفته شد قناری نر آواز محکم تر و خشن تر خواهد داشت و بال های خود را به سمت پایین خواهد کشید و اگر قناری نری در محیط اطراف او وجود داشته باشد به معنی تعیین قلمرو خود را به این طرف و آن طرف خواهد زد.
در این حین قناری ماده نیز کم کم برای جفت گیری اعلام آمادگی خواهد کرد، قناری ماده نیز اگر تمایلی به جفت گیری با هم قفس خود داشته باشد به آوازها و بی قراری های پرنده نر واکنش نشان داده و جیک جیک هایش را شروع خواهد کرد، قناری ماده به آواز های قناری نر پاسخ خواهد داد و به معنای آماده بودن خود مدام دُمش را به سمت بالا خواهد داد و اگر روزنامه، تکه کاغذ، نخ یا کاموایی در کف قفس وجود داشته باشد آنها را به نشانه لانه سازی بر دهان خواهد گرفت، در این هنگام شما باید لایه جدا کننده را بردارید تا به جفت گیری بپردازند.
از مهم ترین نشانه های دیگری که می توان به آماده بودن قناری ها پس برد، برآمدگی سطح کلواک آنهاست، یعنی اگر مخرج آنها به صورت برجسته باشد می توانید ۱۰۰ درصد مطمئن شوید که قناری ها آماده جفت گیری هستند و نیازی به وجود لایه جدا کننده در بین آن دو نیست. تصاویر زیر نمونه هایی از مخرج قناری ها در زمان آمادگی برای جفت گیری می باشد.

اگر قناری های شما پس از گذشت دو الی سه هفته از فصل جفت گیری، آماده نشدند باید به وجود بیماری در آنها شک کنید. هم چنین سن پرنده نیز در چنین مواقعی تاثیر گذار خواهد بود، پرنده هایی که کمتر از یکسال و بیشتر از پنج سال سن داشته باشند بهره وری کمتری دارند، بنابراین هنگام خرید حتما به سن قناری ها توجه کنید.

۳) شیوه جفت انداختن قناری ها

شیوه جفت انداختن قناری ها
شیوه جفت انداختن قناری ها

پس از اینکه از آماده بودن قناری ها کاملا مطمئن شدید، می توانید برای جفت گیری آنها اقدام کنید. با توجه به اینکه قناری ماده از جفت گیری در فضای روشن و در حضور دیگران اِبا دارد، بنابراین پس از برداشتن لایه میانی، یک پرده پارچه ای نیز بر روی قفس آنها بکشید تا جفت گیری آنها از دیگران مخفی بماند. اما اگر تمامی قناری های شما همزمان با یکدیگر اماده شدند نیازی به این کار نیست، کافیست چراغ اتاق را خاموش کنید و پرده ها را بکشید تا شاهد جفت گیری بین قناری ها شوید. بنابراین فقط زمانی که قصد آب و غذا دادن به آنها را دارید چراغ اتاق را روشن کنید و یا اینکه پرده آنها را بکشید و در مابقی موارد حتما چراغ اتاق خاموش بماند.

توجه : به منظور جلوگیری از مرگ و میر جوجه ها در آینده حتما در تغذیه قناری ها دقت لازم را بعمل آورید و مهم تر اینکه هر قناری فقط با نژاد خودش جفت گیری کند و از جفت گیری بین دو نژاد مختلف خودداری کنید.

۴) تخم گذاری و جوجه کشی طبیعی

تخــم گذاری و جــوجه کشـــی طبیــعی
تخــم گذاری و جــوجه کشـــی طبیــعی

پس از گذشت یک هفته از زمان اولین جفت گیری شاهد تخمگذاری قناری ها خواهید شد. اگر قناری شما بنا به هر دلیلی تخم گذاری نکرد باید او را ترغیب به تخم گذاری کنید، بدین شکل که یک یا چند تخم مصنوعی قناری در لانه او قرار دهید. هم چنین این نکته مهم را به خاطر داشته باشید اگر می خواهید که جوجه ها همگی با هم به دنیا بیایند و در یک سن باشند، بهتر است پس از هر بار تخمگذاری تخم گذارده شده را با یک تخم مصنوعی جا به جا کنید و تخم ها را تا رسیدن تعدادشان به ۴ الی ۵ عدد در یک مکان خنک و مرطوب نگهداری کنید. دمای مناسب برای نگهداری تخم ها بین ۱۵ الی ۱۸ درجه و رطوبت مناسب بین ۶۰ الی ۷۰ درصد می باشد. هم چنین تخم ها را هر چند ساعت یکبار باید بچرخانید تا نطفه درون تخم سالم بمانند.
پس از رسیدن تعداد تخم ها به شش الی هفت عدد قناری به صورت ناخودآگاه تخم گذاری را متوقف خواهد کرد و بر روی تخم های گذاشته شده خواهد خوابید بدون اینکه متوجه مصنوعی بودن آنها شود، در این زمان شما باید به صورت مخفیانه تخم های واقعی را با تخم های مصنوعی جا به جا کنید تا عملیات جوجه کشی شروع شود. بهترین زمان برای جا به جای تخم ها زمانی است که قناری ماده برای آب خوردن یا غذا خوردن از لانه دور شده باشد.

توجه : اگر قناری شما بر روی تخم ها نمی خوابد، این بدان معناست که هنوز جوان است و تاکنون تجربه جوجه کشی نداشته است. شما باید دانخوری و آبخوری را کنار آشیانه او بگذارید تا برای خوردن و آشامیدن مجبورن روی لانه بخوابد، اما این روش نیز جوابگو نبود می توانید از دستگاه جوجه کشی مخصوص قناری ها استفاده کنید، دستگاه جوجه کشی حرفه ای ایزی باتور ۶ مخصوص جوجه کشی از انواع پرندگان زینتی طراحی شده است.

در مدت زمانی که قناری مادر بر روی تخم ها خوابیده است، به منظور جلوگیری از مزاحمت پرنده نر می توانید نرده میانی را دوباره بکشید تا قناری ماده با خیال راحت بر روی تخم ها بخوابد. هم چنین در این مدت قناری ماده تحرک خیلی کمی خواهد داشت بنابراین شما باید در تغذیه او اصلاحاتی را انجام دهید، با توجه به اینکه تخم مرغ آب پز شده و دانه ارزن حاوی چربی بالایی می باشد بنابراین آنها را به هفته ای یکبار کاهش دهید و بر روی انواع سبزیجات مانند هویج رنده شده، کلم، کاهو، خیار، جعفری، ریحان و سایر سبزیجات تمرکز کنید.
قبل از خوابیدن قناری ماده بر روی تخم ها حتما ناخن های پای او را کوتاه کنید، چون در برخی مواقع قناری ماده هنگام تلاش برای بیرون آمدن از لانه به تخم ها فشار می آورد و در صورتی که ناخن های درازی داشته باشد ممکن است باعث سوراخ شدن تخم شود. هم چنین اندازه چله لانه را طوری طراحی کنید که تمامی تخم ها به راحتی در ان جای بگیرند و جای کافی برای جوجه های تازه به دنیا آمده وجود داشته باشد.
پس از گذشت ۱۴ الی ۱۶ روز جوجه ها از تخم بیرون خواهند آمد، البته بستگی به نژادی که دارند دوره جوجه کشی متفاوتی خواهند داشت. جوجه های تازه به دنیا آمده ضعیف و ناتوان هستند و باید تا یک ماهگی توسط مادرشان تغذیه شوند و پس از گذشت یک ماه کاملا رشد خواهند نمود و باید برای هر جفت از آنها قفسی جداگانه تهیه کنید.
دوره دوم جفت گیری و جفت گیری نیز از اوایل فروردین شروع خواهد شد و جوجه های فصل دوم جفت گیری نیز در اوایل خرداد ماه به سن یک ماهگی خواهند رسید و باید قفسی جداگانه برای آنها تدارک دیده شود. در این مورد نیز باید مانند روش گفته شده عمل کنید تا جوجه ها کاملا هم سن به دنیا بیایند.

۵) شرایط نگهداری و تغذیه جوجه قناری ها

نمایشگر ویدیو

00:00
00:59

دانلود ویدیو به صورت مستقیم

جوجه هایی که تازه به دنیا می آیند، چشمانی بسته و بدنی ضعیف و بدون پر دارند، بنابراین برای حفظ سلامت جوجه ها باید دمای محیط را به ۲۸ الی ۳۰ درجه سانتی گراد برسانید. هم چنین رطوبت اتاق را در حد ۶۰ الی ۷۰ درصد باید افزایش دهید، برای افزایش رطوبت محیط می توانید از رطوبت ساز های اولتراسونیک استفاده کنید.
جوجه های تازه به دنیا آمده می توانند از مواد مغذی موجود در بدن خود که کیسه زرده نام دارد، تغذیه کند و پس از گذشت ۲۴ ساعت به شدت به غذای تقویتی نیاز خواهند داشت، همانطور که اشاره شد این کار باید توسط مادرشان انجام شود و برای اینکه قناری مادر به راحتی قادر به تغذیه جوجه ها شود باید در تغذیه قناری مادر تغییراتی را ایجاد نمایید، دادن غذای تخم مرغی و نرم به مادر از اهمیت بالایی برخوردار است، ترکیبی از انواع دانه ها مانند شاهدانه، ریحان،خرفه، گشنیز، ارزن و کتان، گندم و … را کاملا مخلوط کرده و به کمک همزن یا هاون پودر کنید تا به راحتی هضم شود و قناری مادر به راحتی آن را از چینه دان به دهان جوجه ها منتقل خواهد ساخت. مقداری گندم خیس شده را درون ظرفی مسطح قرار دهید تا جوانه دهد، از این جوانه برای تغذیه قناری مادر می توانید استفاده کنید، این جوانه ها سرشار از پروتئین و مواد معدنی و ویتامین می باشد، علاوه بر گندم می توانید از سایر دانه ها نیز استفاده کنید، هم چنین از جوانه ترکیبی از دانه ها می توانید استفاده کنید. ترکیبی از انواع سبزیجات خرد شده و رنده شده مانند هویج و خیار رنده شده، کاهو، کلم، جعفری، ریحان، گشنیز، خرفه و… نیز می تواند در تقویت بدن جوجه ها و رشد سریع تر آنها کمک کننده باشد.
اگر قناری مادر هنوز بی تجربه است و تمایلی به غذا دادن به جوجه ها ندارد، او را با کاهوی تازه تغذیه کنید این کار او را شاداب و سرحال خواهد کرد و به جوجه ها توجه ویژه ای خواهد داشت، هم چنین استحمام قناری مادر با استفاده از آب نمک رقیق (کم نمک) می تواند او را از شر کنه ها و شپش ها رها کند و به شادابی او کمک کند. اما در هر حالتی قناری مادر از تغذیه جوجه ها خودداری نمود خودتان باید دست به کار شوید، برای تغذیه جوجه قناری ها به صورت دستی ماده غذایی مخصوصی نام دارد که سرلاک جوجه قناری ها نامیده می شود، این ماده غذایی در برند های مختلفی تولید می شوند که بهترین آنها اگزکت (exact)، راف (raff)، پادوان (padovan) هستند که برای تغذیه جوجه قناری های یک روزه تا یک ماهه مناسب هستند.
برای تغذیه جوجه ها به این روش می توانید از یک سرنگ تمیز و بهداشتی استفاده کنید، بدین ترتیب که محتویات سرلاک را در مقداری آب گرم هم بزنید تا حالتی خمیری پیدا کند و سپس مقدار مناسبی از آن را درون سرنگ ریخته و به حلق جوجه ها بریزید، این کار را باید روزانه سه مرتبه انجام دهید و هر بار باید از سرلاک تازه استفاده کنید و سرنگ مورد استفاده را کاملا بشویید. ترکیب کردن مقدار کمی مولتی ویتامین با سرلاک نیز در تقویت جوجه ها موثر خواهد بود.

۶) تخم گذاری مجدد قناری مادر

ممکن است پس از گذشت یک الی دو هفته از عمر جوجه ها، قناری مادر نیاز به تخم گذاری مجدد داشته باشد، نشانه های اینکار کندن پر جوجه ها، استفاده از تکه چوب ها یا کاغذهای موجود در کف قفس و … برای ساختن لانه می باشد، هنگام مشاهده این رفتار ها باید جوجه ها را همراه با لانه شان به قفس پرنده نر منتقل کنید و لانه جدیدی را در اختیار قناری ماده قرار دهید تا با خیال راحت به تخم گذاری بپردازد و همانند مرحله قبل تخم ها را از لانه خارج سازید و با تخم های مصنوعی جایگزین کنید تا تمامی جوجه ها با هم به دنیا بیایند.

رعایت بهداشت در محیط پرورش قناری

منشا بسیاری از بیماری ها از آلودگی ها و میکروب های موجود در محیط ناشی می شود، برای جلوگیری از بیمار شدن قناری ها بخصوص جوجه های تازه به دنیا آمده حتما باید تمامی دیوارها، سقف و کف اتاق را سیمان کاری کنید تا از ورود و نفوذ موجودات موذی جلوگیری شود، موش ها، مگس ها، سوسک ها، موریانه و حتی مورچه ها نیز می توانند حامل بیماری های زیادی باشند.
وجود سیستم تهویه مناسب در محیط الزامی باشد تا مدام هوای تازه وارد محیط شود و هوای آلوده نیز از طرف دیگر خارج شود. هم چنین همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد باید وسایل گرمایشی و سرمایشی مناسب را در محیط قرار دهید تا از سرماخوردگی یا گرمازدگی آنها جلوگیری شود.
دانخوری، آبخوری آنها را روزانه بشویید و کف قفس را هر دو الی سه روز عوض کنید. برای جلوگیری از خورده شدن فضولات توسط قناری ها حتما از قفس های دارای مکان مجزا برای فضولات استفاده کنید تا پاکسازی فضولات به راحتی و بدون دردسر امکان پذیر باشد.
از تغذیه قناری ها بخصوص جوجه ها با غذاهای فاسد و به جا مانده از وعده قبلی خودداری کنید، مواد غذایی مانند تخم مرغ آب پز، جوانه دانه ها و حبوبات پخته شده به شدت فساد پذیر هستند و قناری ها را با بیماری ها و عفونت های داخلی زیادی رو به رو خواهد ساخت.
استحمام قناری ها بسیار مهم می باشد چون بدنشان را تمیز خواهد کرد و آنها را شاداب و سرحال خواهد نمود، بنابراین سعی کنید هفته ای دو بار ظرف مخصوص استحمام را پر از آب ولرم کنید و در قفس آنها قرار دهید، دقت کنید که ظرف را تا جایی پر کنید که هنگام استحمام سر ریز نشود.
برای جلوگیری از دراز شدن بیش از حد ناخن ها و نوک حتما یک عدد سنگ آهک داخل قفس قناری ها قرار دهید. هم چنین چوب نشیمن نامناسب باعث وارد آمدن فشار به پاها و اندام پرنده خواهد شد، حتما از چوب نشیمن کاملا صاف و زبر استفاده کنید و برای تمیز کردن آن هر دو الی سه روز یکبار اقدام کنید.

شایع ترین بیماری های قناری

۱) چاقی در قناری

یکی از شایعترین بیماری های قناری که در اثر کم توجهی پرورش دهنده به وجود می آید، چاقی قناری است. این بیماری در اثر تغذیه بیش از حد پرنده از تخم مرغ آب پز، دانه های روغنی مانند ارزن و تخم آفتابگردان، تغذیه بیش از حد مجاز و … به وجود می اید و نتیجه آن به وجود آمدن بیماری های ثانویه مانند پرریزی، عدم تخم گذاری، تنگی نفس، کم تحرکی و … می باشد. برای جلوگیری از بروز چاقی در پرنده حتما باید اجازه پرواز را به او بدهید و قفس بزرگی را برای او تهیه کنید، هم چنین باید از دانه های کم چرب، میوه ها و سبزیجات تغذیه کند.

۲) اسهال در قناری

این بیماری نیز در اثر وارد آمدن شُک دمایی، استرس، ترس، تغذیه با غذای ناسالم و … به وجود می اید و نتیجه آن آبکی بودن فضولات پرنده، کثیف بودن اطراف مخرج و ضعیف شدن پرنده می باشد، برای جلوگیری از بروز چنین بیماری حتما باید درجه دمای محیط را در محد متعادلی ثابت نگه داشت و از ایجاد هر گونه سر و صدای زیاد و رعب و وحشت خودداری نمود.

۳) یبوست در قناری

این بیماری در اثر تغذیه تکراری و نامناسب ایجاد خواهد شد، بنابراین برای جلوگیری از این بیماری حتما قناری را با انواع میوه ها و سبزیجات تغذیه کنید، از علایم این بیماری می توان گفت که پرنده هنگام دفع فضله با مشکل مواجه می شود و مدام دُم می زند.

۴) ورم روده در قناری

این بیماری در اثر تغذیه از مواد غذایی فاسد و ناسالم بوجود می آید و عوامل بیماری زا در سراسر روده پرنده پراکنده می شود و به راحتی می توان رگ های خونی سیاه رنگ را در زیر شکم پرنده مشاهد نمود، از علایم این بیماری می توان سستی و بی حالی، اسهام، عدم توانایی در جفت گیری و تخم گذاری و… اشاره نمود. برای درمان این بیماری حتما باید با مشورت دامپزشک از آنتی بیوتیک های مناسب استفاده نمود و مواد غذایی را به صورت تازه و شسته شده در اختیار آنها قرار دهید.

۵) آبله در قناری

این بیماری نیز عامل ویروسی دارد و عامل انتشار دهنده آن باعث ایجاد نقاط سفید، قرمز و یا زرد رنگ بر روی سر و گردن و بال های پرنده خواهد شد. عامل انتشار دهنده این بیماری از بیرون می باشد بنابراین در صورت تماس قناری ها با پرنده های وحشی و یا تازه خریداری شده احتمال سرایت بیماری وجود خواهد داشت.

نتیجه گیری کلی :

در این مقاله سعی شده تا خلاصه ای از نکات و تکنیک های مهم در پرورش قناری و جوجه کشی از آن خدمت شما آموزش داده شود، پرورش این پرنده بسیار لذت بخش و سرگرم کننده خواهد بود به شرطی که تمام نکات گفته شده در این مقاله را مد نظر قرار دهید. قناری ها دارای طرفداران زیادی در میان مردم می باشد و کسانی هستند که برای داشتن آنها حاضرند چندین میلیون بپردازند، بنابراین پرورش این پرنده کوچک میلیون ها تومان درآمد برای شما خواهد داشت.
در صورتی که نیاز به هر گونه مشاوره داشتید و یا سوال، پیشنهاد و یا انتقاد خاصی داشتید از طریق بخش نظرات با مدیران سایت در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.