اصفهان
info@notfedaran.ir
09924635287 - 09924635276

اصول لازم برای تأمین غذای قرقاول مناسب

بلزیکی

غذای قرقاول نقش مؤثری روی سلامتی و شادابی قرقاول دارد به همین دلیل تا زمانی که پروتئین، ویتامین و … کافی در اختیار پرنده قرار می‌دهید، نیازی به هیچ‌گونه نگرانی در مورد سلامتی یا رشد آن نمی‌باشد. قرقاول‌ها با استفاده از دانه‌ها، توت‌ها، غلات، شاخه‌ها و حشرات تغذیه می‌کنند و یک غذای قرقاول ایده آل زمانی تأثیر مناسبی خواهد داشت که در زمان درست و به اندازه کافی در اختیار قرقاول قرار بگیرد. فرقی نمی‌کند که پرنده‌های خود را با غذای قرقاول خانگی یا فروشگاهی تغذیه می‌کنید، مهم این است که درصد مناسبی از پروتئین را برای آنها فراهم کنید تا با پرورش قرقاول‌های باکیفیت و سالم، هم هزینه کمتری برای رفع بیماری‌های ناشی از ضعف صرف کنید و هم این‌که با عرضه قرقاول‌های سالم و بانشاط اعتبار کار خود را بالا ببرید. اگر در زمینه تأمین غذای قرقاول مناسب نیاز به اطلاعات تکمیلی دارید و علاقه‌مند به پیدا کردن جواب دقیق « غذای قرقاول چیست؟» هستید، ادامه مطلب را از دست ندهید:


معرفی مختصر قرقاول

قرقاول‌ها پرنده‌های بزرگ و دم بلندی هستند که به خانواده کبک‌ها و بلدرچین‌ها تعلق دارند. ظاهر قرقاول نر نسبت به قرقاول ماده جذاب‌تر و زیباتر است و به همین دلیل است که قرقاول‌های نر بیشتر به‌عنوان پرنده بازی و نمایشی مورداستفاده قرار می‌گیرند. اندازه جثه و دم قرقاول ماده نسبت به قرقاول نر کوچک‌تر است و رنگ غالب بدن پرنده ماده خاکستری-قهوه ای است.قرقاول‌های که در حیات‌وحش زندگی می‌کنند از موادی مانند میوه، حشرات، مارمولک یا مار کوچک و حتی پستانداران کوچک تغذیه می‌کنند. غذای قرقاول در حیات‌وحش دارای درصد مناسبی از املاح لازم برای بدن نیست و به همین دلیل است که قرقاول‌هایی که در محیط‌های پرورشی زندگی می‌کنند، عمر طولانی‌تر و مفیدتری دارند.


غذای قرقاول چیست؟

اکثر قرقاول‌ها همه‌چیزخوار هستند و هر چیزی که برای آنها قابل‌هضم باشد در دسته غذای قرقاول قرار می‌گیرد ولی این به این معنا نیست هر چیزی که قرقاول می‌خورد برای سلامتی و رشد آن مناسب است.توت، دانه، ریشه، غلات، پیاز، میوه، شاخه و چند مورد دیگر از گیاهان از محبوب‌ترین غذای قرقاول هستند. از طرف دیگر، تغذیه قرقاول از حشرات و بی‌مهرگانی مانند ملخ، کرم، عنکبوت، حلزون، لارو، کرم ریز و … کار غیرعادی و عجیبی نیست چون خوردن این جانداران جزو علایق قرقاول‌ها می‌باشد.اگر برای تغذیه قرقاول‌های پرورشی خود از غذای قرقاول خانگی استفاده می‌کنید باید تلاش کنید که میزان مناسبی از پروتئین را برای پرنده‌ها فراهم کنید و تهیه آب شیرین فراوان را فراموش نکنید.


بهترین غذای قرقاول

طبق گفته‌های وزارت NSW، نیازهای غذایی قرقاول مشابه بوقلمون است، بنابراین اگر قادر به تهیه خوراک قرقاول نیستید، می‌توانید غذای قرقاول‌ها را با خرد کردن غذای بوقلمون تأمین کنید.

بااینکه قرقاول‌ها در طبیعت با استفاده از گیاهان و جانداران مختلف تغذیه می‌کنند ولی پرورش‌دهنده‌ها سبک کاری متفاوتی دارند و تنها در صورتی به اهداف خود نزدیک می‌شوند که پرنده‌ها را با درصد مناسبی از پروتئین تغذیه کنند. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که احتمالاً نیازهای غذایی انواع قرقاول‌ها باهم فرق می‌کند و این شما هستید که باید در مورد نوع غذای قرقاول‌ها پرورشی خود تصمیم بگیرید.

انتخاب غذای مناسب نقش مهمی در رشد پرنده‌ها دارد. یک تغذیه قرقاول مناسب برای داشتن یک گله قرقاول سالم و قوی ضروری است و برخلاف مرغ‌ها و پرندگان دیگر این پرنده به پروتئین زیادی نیاز دارد.


نکات مهم

  • شما می‌توانید برای تغذیه قرقاول ۰ تا ۳ هفته‌ای از خوراکی با ۲۹ درصد پروتئین استفاده کنید.
  • شما می‌توانید برای تغذیه قرقاول ۳ تا ۷ هفته‌ای از خوراکی با ۲۶ درصد پروتئین استفاده کنید.
  • شما می‌توانید برای تغذیه قرقاول ۷ تا ۲۴ هفته‌ای از خوراکی با ۲۰ درصد پروتئین استفاده کنید.
  • شما می‌توانید برای تغذیه قرقاول بالای ۲۴ هفته‌ای از خوراکی با ۱۴ درصد پروتئین استفاده کنید.

گندم، ذرت و سویا بخش مهم تغذیه قرقاول محسوب می‌شوند و همچنین املاح معدنی استفاده‌شده در غذای قرقاول باید تازه باشند تا تأثیر خود را روی سلامتی بدن قرقاول حفظ کنند. کوکسیدوز یکی از بیماری‌های در قرقاول‌ها می‌باشد که می‌توانید با اضافه کردن کوکسیدواستات به غذای قرقاول از ابتلای پرندگان پرورشی خود به این بیماری جلوگیری کنید.


تأثیر غذای قرقاول سالم

قرقاول جزو پرندگان مهم هستند که گوشت و تخم آنها از اجزای ارزشمند رژیم غذایی انسان است و در واقع سلامتی بدن قرقاول‌ها، سلامتی و شادابی بدن انسان‌ها را به همراه خواهد داشت.

به‌عنوان‌مثال، اگر تأثیر غذای مناسب روی کیفیت تخم‌های قرقاول را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که قابلیت جوجه‌کشی و نسبت مناسب محتویات تخم توسط کیفیت پوسته تعیین می‌شود و تبادلات گازی و رطوبت دوره جوجه‌کشی تحت تأثیر میزان ضخامت پوسته است. رژیم غذایی قرقاول از عواملی می‌باشد که روی کیفیت تخم قرقاول تأثیر می‌گذارد به این صورت که کیفیت پوسته تخم توسط سطح پروتئین، انرژی و مواد معدنی تعیین می‌شود.

 

قرار دادن میزان مناسبی از زینک، مس، کلسیم و آهن در تغذیه قرقاول، هم باعث افزایش وزن بهینه می‌شود و هم اینکه عوامل مؤثر در عملکرد تخم‌گذاری قرقاول ماده را ارتقاء می‌دهد.

جوجه‌کشی تخم قرقاول در فصل بهار انجام می‌گیرد و قرقاول‌ها در اواخر زمستان و اوایل بهار به تغذیه‌ای نیاز دارند که قوای جنسی آنها را تقویت کند و کیفیت تخم‌گذاری قرقاول‌های ماده را ارتقاء بدهد. استفاده از آرد، گندم، برگ شبدر و سایر گیاهان سبز باعث افزایش میزان تخم‌گذاری می‌شود. اگر دوست دارید که تغذیه قرقاول را با غذای قرقاول خانگی انجام دهید، باید از مواد مناسب و تازه ای برای ساخت آن استفاده کنید تا رشد پرنده ها دچار اختلال نشود.

در حالت کلی، پرندگانی که از غذای قرقاول مناسب تغذیه می‌کنند، چشمان زنده و شاداب، پرهای زیبا و براق و بدن فعالی دارند. پرندگانی که از غذای ناسالم تغذیه می‌کنند، حالت سست و ناتوان دارند و برای فروش به‌عنوان قرقاول گوشتی و تخم گذار گزینه خوبی نیستند. شما به‌عنوان یک پرورش‌دهنده ایده آل، باید دقت زیادی در تعیین غذای قرقاول سالم و مناسب داشته باشید که هم شادابی پرندگان را افزایش دهید و هم اینکه به خاطر کیفیت بالا، در کسب‌وکار خود پیشرفت کنید.


مواد مغذی لازم برای تغذیه قرقاول

اگر می‌خواهید پرندگان سالمی داشته باشید باید درصد مناسبی از مواد مغذی را در رژیم غذایی آنها قرار دهید.

کربوهیدرات‌ها

انرژی موردنیاز قرقاول‌ها از طریق کربوهیدرات‌ها تأمین می‌شود و به همین خاطر است که درصد زیادی از مواد مغذی موجود در غذای قرقاول مربوط به کربوهیدرات‌ها می‌باشد. اگر بدن پرنده از درصد مناسب این مواد برخوردار باشید، واکنش‌های شیمیایی بدن، فعالیت، تحرک و حفظ دمای بدن و ترمیم بافت‌ها به‌خوبی انجام می‌شود و روند رشد پرنده نیز دچار مشکل نمی‌شود.

پروتئین

رشد و سلامتی یک قرقاول تحت تأثیر پروتئین است و در صورتی عملکرد مناسبی از خود نشان خواهد داد که غذای قرقاول از مقدار کافی پروتئین بهره‌مند شده باشد. در واقع، نقطه‌ضعف اصلی قرقاول‌ها، پروتئین است و کمبود آن رشد نامناسب و بیماری آنها را به همراه خواهد داشت. سویا و پودر ماهی جزو بهترین منابع پروتئین هستند.

آب

آب جزو مهم‌ترین نیازهای هر جاندار است و انتقال مواد غذایی، حفظ حرارت بدن، دفع مواد زائد و ایفای نقش در واکنش‌های شیمیایی ازجمله وظایف مهم آب می‌باشد.

میزان مصرف آب در قرقاول‌های سنین مختلف، فرق می‌کند و در حالت کلی آب موردنیاز بدن قرقاول تقریباً ۲ تا ۷ برابر میزان غذای قرقاول مصرفی است.

لیپید

انرژی موردنیاز قرقاول از طریق چربی و کربوهیدرات موجود در غذای قرقاول تأمین می‌شود که چربی از مهم‌ترین لیپیدها می‌باشد. روغن آفتاب‌گردان، دنبه، روغن ذرت و سویا از چربی‌های محبوب هستند.

مواد معدنی

مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، کلر، سدیم، آهن، روی، منگنز و… همگی جز مواد معدنی موردنیاز هستند که قرار گرفتن آنها در غذای قرقاول باعث ارتقاء عملکرد پرنده می‌شود.

اگر بدن قرقاول از این مواد معدنی به میزان کافی برخوردار نباشد دچار رشد کند، بیماری‌های استخوانی و … می‌شود.

ویتامین

ویتامین‌ها به دودسته محلول در چربی و محلول در آب تقسیم می‌شوند که بدن قرقاول به ویتامین‌های موجود در هر دودسته نیاز دارد. زمانی که ویتامین کافی به بدن قرقاول نرسد، رشد پرنده دچار مشکل می‌شود و بیماری‌ها و عارضه‌های دیگری در بدن پرنده ظاهر می‌شود.

 

 

کلام آخر

بخش بزرگی از هزینه‌های پرورش قرقاول مربوط به تأمین غذای قرقاول است ولی اگر می‌خواهید پیشرفت کنید و در این زمینه حرف اول را بزنید، باید برنامه مناسبی برای تغذیه قرقاول‌ها تنظیم کنید. زمانی کیفیت گوشت و تخم قرقاول‌ها بالا می‌رود که بدن آنها درصد مناسبی از مواد مغذی را دریافت کند. اگر علاقمند به تهیه غذای قرقاول خانگی هستید، بهتر است بدانید که برای تهیه یک غذای قرقاول خانگی مناسب می‌توانید از ترکیب گوشت پخته شده، نان، تخم مرغ پخته شده و برگ کاهو استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.