اصفهان
info@notfedaran.ir
09924635287 - 09924635276

آموزش جوجه کشی عروس هلندی اصول و تکنیک ها

جوجه عروس هلندی

آموزش جوجه کشی عروس هلندی اصول و تکنیک ها

چگونگی جوجه کشی عروس را شروع کنیم

جوجه کشی عروس هلندی : پرورش و نگهداری طوطی هلندی کاری بسیار سرگرم کننده و لذت بخش است و از آنجا که عروس هلندی بسیار انسان دوست و مقاوم در برابر بیماری است، بنابراین پرورش و جوجه کشی از آن بسیار آسان تر از سایر پرنده ها خواهد بود.

 

"<yoastmark

 

اصولا جوجه کشی از عروس هلندی به روش طبیعی صورت می گیرد چون پرنده ها به تخم گذاری و خوابیدن روی تخم ها علاقه دارند و برای جوجه های خود والدین خوبی هستند، اما روش دوم که استفاده از دستگاه جوجه کشی می باشد، بسیار با صرفه تر و بهینه تر خواهد بود که در ادامه هر دو روش طبیعی و مصنوعی توضیح داده خواهد شد. پس با ما باشید با آموزش جوجه کشی از عروس هلندی از ای آی جی شاپ.

جوجه کشی از عروس هلندی را چگونه شروع کنیم؟

برای شروع جوجه کشی عروس هلندی باید یک جفت پرنده سالم، قوی و سازگار با یکدیگر خریداری کنید تا بدون هیچ گونه دردسری با یکدیگر جفت گیری کرده و عروس ماده اقدام به تولید تخم نطفه دار بنماید. هنگام خرید باید به سن کاکاتیل ها ( عروس هلندی ها ) توجه کنید، حداقل سن جفت گیری آنها ۲ سالگی است. اگر عروس هلندی ها را از زمان جوجگی پرورش داده اید و از سن دقیق آنها خبر دارید بنابراین باید تا زمان ۲ سالگی آنها صبر کنید تا تخم هایی نطفه دار تولید کنند، هر چند در سن ۱۰ ماهگی و ۱ سالگی نیز قادر به جفت گیری و تخم گذاری خواهند بود اما تخم تولید شده بدون نطفه خواهد بود. اگر تصمیم به خرید عروس هلندی دارید باید آنهایی را که در سن ۱۵ الی ۱۶ ماهگی و یا دو سالگی هستند را خریداری کنید تا بدون هیچ مشکلی به جفت گیری و تولید تخم نطفه دار بپردازند. به عنوان یک نکنه ،  در مورد موضوع داشتن عروس هلندی سخنگو نیز ، آموزش از سن پایین صورت میگیرد.

نکات مهم هنگام خرید عروس هلندی

نکات مهم هنگام خرید عروس هلندی
خرید عروس هلندی

اگر جزو کسانی هستید که تاکنون عروس هلندی نداشته اید و قصد خرید یک جفت از آنها را دارید که بتوانید از آنها جوجه کشی کنید، بهتر است نکات زیر را هنگام خرید رعایت کنید:

 • الف- قبل از شروع جوجه کشی عروس بدانید که ، هنگام خرید حتما به خود پرورش دهنده مراجعه کنید تا هنگام خرید به شما تخفیف داده شود و از بین انبوهی از پرنده ها هر کدام که سالم و جوان تر است را انتخاب کنید.
 • ب- خرید خود را حتما حضوری انجام دهید، بنابراین هیچ گاه اینترنتی خرید نکرده و یا پرنده را ندیده سفارش ندهید.
 • ج- وضعیت سلامت جوجه ها را از نزدیک ببینید، بدن تیز و چابک ، زیبا و تمیز، خوش اشتها و دارای پرهایی صاف و چشمانی براق از نشانه های عروس هلندی سالم است، بنابراین اگر پرنده انتخابی خمار یا گوشه گیر باشد، باید به سلامت او شک کنید.
 • د- به وضعیت بهداشتی مغازه توجه کنید، اگر بر کف قفس و کف زمین فضولات زیادی ریخته باشد و پرورش دهنده به وضعیت بهداشت سالن توجه نکند، احتمال بروز بیماری در پرنده ها در آینده بسیار بالا خواهد بود. چرا که فضولات عامل گسترش بیماری های زیادی می باشد.
 • ه- به وضعیت تغذیه ای پرنده ها توجه کنید، آنها باید از جیره غذایی کاملی برخوردار باشند تا سریعا رشد کنند و بدنشان در برابر بیماری ها مقاومت زیادی را از خود نشان دهد. کمبود هرگونه ویتامین و یا ماده معدنی باعث بروز بیماری های خاصی در پرنده ها خواهد شد، هر چند که سالم به نظر برسند اما در آینده این بیماری ها بروز خواهند کرد.
 • و- وضعیت سلامت سایر پرنده ها را در نظر بگیرید، اگر پرنده های اطراف عروس هلندی مورد نظر شما دچار بیماری شده باشند، احتمال اینکه عروس هلندی شما نیز در آینده دچار بیماری شود، بسیار بالا خواهد بود.
 • ز- به فضولات عروس هلندی مورد نظر توجه کنید، فضله آبکی نشان از بیماری پرنده است. پرنده های سالم در حالت عادی فضله ای خشک دارند.
 • ک- به وضعیت تنفسی عروس هلندی مورد نظر توجه کنید، اگر پرنده هنگام نفس کشیدن خس خس می کند و یا با دهان نیمه باز نفس می کشد و مدام عطسه می کند، حتما بیمار است و از خرید آن خودداری کنید.

فراهم کردن شرایط جفت گیری

شرایط جفت گیری طوطی هلندی
جفت گیری طوطی هلندی

فصل جفت گیری عروس هلندی ها نیز مانند اکثر پرنده ها از بهار آغاز می شود و تا پایان مرداد ماه به طول خواهد انجامید. بنابراین اگر قصد خرید عروس هلندی دارید حتما از اوایل اسفند سال قبلش اقدام کنید تا با فرا رسیدن فصل جفت گیری، پرنده ها کاملا به یکدیگر و محیط جدید عادت کنند چرا که نا آشنا بودن محیط و جنس مخالف عمل جفت گیری را به تاخیر خواهد انداخت
برای انجام موفقیت آمیز عملیات جفت گیری که در نتیجه آن تولید تخم هایی نطفه دار است، باید شرایط زیر را برای کاکاتیل های خود فراهم کنید :

 • الف- محیط قرار گیری آنها باید کاملا ساکت و آرام باشد، وجود هر گونه سر و صدا بخصوص صداهای گوشخراش مانند گریه بچه، صدای بوق ماشین، صدای افتادن ظروف و … باعث ایجاد استرس در کاکاتیل ها خواهد شد که عمل جفت گیری را به تعویق خواهد انداخت.
 • ب- تغذیه آنها باید طبع گرمی داشته باشد، از مواد غذایی گرم و افزایش دهنده میل جنسی مانند تخم کتان، تخم شاهی، تخم شاهدانه، تخم گشنیز، تخم کافشه و … استفاده کنید.
 • ج- از رفت و آمد های مکرر در محیط آنها خودداری کنید، هر گونه رفت و آمد در محیط باعث حواس پرتی و ایجاد دلهره در آنها خواهد شد، بنابراین توصیه می شود آنها را در اتاقی خلوت و بدون سر و صدا قرار دهید تا عملیات جفت گیری با موفقیت صورت گیرد.
 • د- برای آنها لانه ای گرم و نرم بسازید، وجود لانه برای افزایش تمایل پرنده ماده به جفت گیری لازم و ضروری خواهد بود، شاید در صورت عدم وجود لانه شاهد رفتار های لانه سازی در پرنده ماده باشید.
 • ه- از قطره AD3E استفاده کنید، استفاده از این قطره در افزایش میل جنسی پرنده ها بسیار تاثیر گذار خواهد بود، این قطره را می توانید در آب آشامیدنی آنها مخلوط کنید. قبل از استفاده حتما با یک دامپزشک معتبر مشورت کنید.
 • و- به دما و رطوبت محیط دقت کنید، دمای محیطی که کاکاتیل ها در آن قرار میگیرد باید بین ۲۵ الی ۲۸ درجه سانتی گراد باشد و رطوبت محیط را بین ۵۰ الی ۶۰ درصد حفظ کنید.
 • ز- از بخار اُکالیپتوس استفاده کنید، مقداری از مایع اُکالیپتوس را در آب مخلوط کرده و با استفاده از رطوبت ساز التراسونیک اقدام به تولید رطوبت محیط با عصاره اکالیپتوس بکنید، این عصاره تاثیر زیادی در افزایش میل جنسی پرنده ها خواهد داشت.

در جوجه کشی عروس هلندی در صورتی که تمامی شرایط فوق را فراهم آورید. پس از گذشت یک الی دو هفته شاهد تولید اولین تخم خواهید شد. در این زمان بهتر است تخم را برداشته و در مکانی خنک و مرطوب قرار دهید و به جای آن یک تخم هم اندازه و هم رنگ مصنوعی قرار دهید، پس از رسیدن تعداد تخم ها به چهار الی پنج عدد همه تخم های مصنوعی را با تخم های طبیعی که از قبل جمع آوری کرده اید، جایگذاری کنید تا پرنده ماده بر روی آنها بخوابد. پس از گذشت ۲۰ الی ۲۱ روز جوجه ها یکی پس از دیگری از تخم بیرون خواهند آمد.
علت اینکه گفته شد باید تخم ها را به یکباره داخل لانه قرار دهید این است که جوجه ها کاملا هم سن باشند، چون اگر جوجه ها به فاصله زمانی زیادی به دنیا بیایند، جوجه های بزرگتر جوجه های کوچکتر را در زیر پای خود له خواهند کرد.

دلایل عدم موفقیت در جوجه کشی از عروس هلندی

نمایشگر ویدیو

00:00
01:13

دانلود مستقیم  | مشاهده در سرویس اشتراک ویدیو EIG-SHOP

گاهی اوقات با فراهم کردن تمامی شرایط فوق، شاهد عدم جفت گیری و در نتیجه عدم تخم گذاری در عروس هلندی خواهیم بود. این مشکل دلایل زیادی دارد که به مهم ترین آنها در ادامه اشاره شده است :

 •  الف – اولین دلیل عدم جفت گیری، عدم سازگاری پرنده های نر و ماده با یکدیگر است. بنابراین اکیدا توصیه میشود پرنده هایی بخرید که از اول با یکدیگر جفت بوده اند و کاملا با هم سازگار باشند. برخی از افراد تازه کار عروس هلندی نر را از یک پرورش دهنده و جنس ماده آن را نیز از پرورش دهنده دیگری خریداری می کنند. بنابراین اگر پس از گذشت مدتی شاهد عدم تمایل و یا حتی درگیری بین آنها شدید، بهتر است جنس نر را عوض کنید.
 • ب – دومین علت شایع عدم تمایل به جفت گیری، بیمار بودن هر دو و یا یکی از آنهاست. بنابراین هنگام خرید حتما از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا پرنده هایی کاملا سالم خریداری کنید. پرنده های سست و بی حال و دارای پرهای ژولیده و چشمانی خمار قطعا بیمار هستند که تمایلی به جفت گیری و تخم گذاری نیز نخواهند داشت.
 • ج – در برخی مواقع نیز پرنده ها جفت گیری می کنند ولی تخمی حاصل نمی شود و یا تخم تولید شده دارای پوسته ای نرم است، از علت این مورد می توان به عدم بلوغ کامل جفت ها اشاره نمود، در صورتی که پرنده ها در اوایل سن بلوغ باشند شاید بتوانند جفت گیری کنند، اما تخم تولید شده فاقد کیفیت لازم برای جوجه کشی خواهد بود. هم چنین عدم وجود کلسیم کافی و عدم تغذیه صحیح از دلایل این مورد می باشد.
 • د – بعضی وقت ها شاهد ساعت ها بازی دو پرنده با یکدیگر هستیم اما متاسفانه پس از گذشت یک ماه و یا حتی بیشتر شاهد هیچ تخمی نمی شویم، در جواب می توان گفت که احتمال هم جنس پرنده ها وجود دارد. در برخی مواقع پرنده های هم جنس با یکدیگر بازی می کنند طوری که فکر می کنید جفت یکدیگر هستند.
 • ه – اگر پرنده های شما هنوز جوان هستند و تاکنون تجربه هیچ جفت گیری و تخمگذاری را نداشته اند، کمی طول خواهد کشید تا با هم جفت شوند، بنابراین توصیه می کنیم بدون تزریق هیچ آمپولی به آماده سازی شرایط ادامه دهید تا نهایتا جفت شوند.
 • و – عروس ها اکثر اوقات بر روی میله های قفس می نشینند و احتمالا بر روی همین میله ها جفت گیری خواهند کرد، اگر میله ها شل و شکننده باشد و پرنده ها نتوانند تعادل خود را بر روی میله ها حفظ کنند، احتمالا جفت گیری ناموفقی خواهند داشت.
 • ز – وجود پر اطراف کلواک و ناخن های بلند از مشکلات بازدارنده جفت گیری موفق است. در دوره جوجه کشی سعی کنید پر های اطراف کلواک و ناخن های هر دو پرنده نر و ماده را کوتاه کنید تا مانع از انجام یک جوجه کشی موفق نشوند.

اقدامات لازم هنگام خوابیدن مادر روی تخم ها

در جوجه کشی عروس هلندی به روش طبیعی پس از انجام موفقیت آمیز جفتگیری ، شاهد لانه نشینی پرنده ماده خواهید بود. همانطور که گفته شد تخم ها را یکی پس از دیگری از لانه خارج کنید تا همه تخم ها را به یکباره داخل لانه گذاشته و همه جوجه ها با هم به دنیا بیایند. پرنده ماده مدت ۲۱ روز بر روی تخم ها خوابید تا از تخم ها جوجه کشی کند.
در این مدت کاکاتیل نر وظیفه تغذیه کاکاتیل ماده را بر عهده خواهد داشت، البته در صورتی که تجربه کافی داشته باشد. در غیر این صورت خودتان باید غذای مناسب پرنده ماده را در اختیارش قرار دهید. حد اعتدال را در تغذیه پرنده رعایت کنید که تمام مواد معدنی و پروتئین ها و ویتامین های مورد نیاز بدن خود را دریافت کند و از طرفی هم دچار چاقی نشود.
شاید در طول مدت خوابیدن پرنده روی تخم ، شاهد درگیری او با پرنده نر شوید. علت درگیری به احتمال زیاد تمایل پرنده نر به جفت گیری مجدد و خودداری پرنده ماده از انجام آن است. برای جلوگیری از بروز آسیب های احتمالی پرنده نر را سریعا از قفس خارج کنید و به قفسی جداگانه منتقل کنید.
وجود سر و صداهای زیاد و وحشت آور باعث ترسیدن پرنده و در نتیجه پریدن از روی تخم ها خواهد شد، بنابراین همانطور که اشاره شد،محیط آنها باید کاملا ساکت و آرام باشد. هم چنین سعی کنید پرنده را در محیطی دنج و به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید چرا که نور آفتاب باعث خرابی تخم ها خواهد شد، بنابراین جلوی پنجره اصلا مکان مناسبی برای قرار دادن قفس آنها نیست.
همانطور که پیشتر نیز توضیح داده شد، باید ناخن های پرنده را مرتب بگیرید چرا که اگر ناخن های او بلند باشد باعث سوراخ شدن تخم ها خواهد شد. هم چنین برای اینکه همه تخم ها در یک سطح قرار بگیرند و هیچ تخمی بدون اکسیژن بماند، بهتر است دیواره های لانه را از پوشال های نازک بسازید که امکان ورود اکسیژن به داخل آن وجود داشته باشد و گودی آن نیز کم باشد.

اقدامات لازم هنگام بیرون آمدن جوجه ها

در مراحل جوجه کشی عروس هلندی پس از گذشت ۲۰ الی ۲۱ روز جوجه ها از تخم بیرون خواهند آمد. آنها بدنی بسیار ضعیف و چشمانی بسته خواهند داشت. هم چنین به دما و رطوبت محیط نیز بسیار حساس خواهند بود، برای محافظت از آنها دمای محیط را به ۲۹ الی ۳۳ درجه و رطوبت را به ۶۰ الی ۷۰ درصد افزایش دهید.
تغذیه جوجه ها بر عهده مادر خواهد بود، آنها غذای مصرفی خود را در چینه دان خود به خمیر تبدیل نموده و مقداری از آن را در دهان جوجه ها خالی خواهد کرد، بنابراین در این دوره باید تغذیه پرنده مادر را افزایش دهید و از غذاهای نرم و قابل هضم استفاده کنید.
استفاده از مواد غذایی پروتئین دار و نرم مانند تخم مرغ آب پز، سینه مرغ آب پز شده (به هیچ وجه نمک نزنید) حبوبات پخته شده و پلت نرم و پودر شده می تواند رژیم غذایی مناسبی برای پرنده مادر باشد. استفاده از ترکیبی از میوه ها و سبزیجات خرد شده صورت هفته ای دو الی سه مرتبه توصیه می شود. پس از گذشت حدود ۴۰ روز می توانید از جیره غذایی معمولی مانند دانه های ارزن، کتان، شاهدانه و … استفاده کنید.
شاید کاکاتیل شما هنوز جوان باشد و غذا دادن به جوجه ها را فراموش کند و یا اینکه کلا تمایلی به غذا دادن به جوجه ها نداشته باشد، بنابراین چنین موقعی باید با استفاده از سرنگ سرلاک های مخصوص جوجه کاکاتیل ها را تهیه نموده و به آنها بخورانید.
پس از گذشت ۲ ماه جوجه ها کاملا پر دار خواهند شد و نیازی به مادرشان نخواهند داشت، شما می توانید آنها را در قفس هایی جداگانه قرار دهید و از جیره غذایی معمولی برای تغذیه آنها استفاده کنید.


 

جدول رشد در داخل تخم در مراحل جوجه کشی عروس

 

روز اول

رشد نطفه و شکل گیری رگ ها

شکل گیری قلب

رشد سلول های عصبی

تشکیل ستون فقرات

روز دوم

شکل گیری سر

شکل گیری چشم

شکل گیری گوش

شروع ضربان قلب

روز سوم

تشکیل نوک

شکل گیری پا ها

آغاز شکل گیری بال ها

روز چهارم

شکل گیری زبان

روز پنجم

آغاز شکل گیری اندام های داخلی

روز ششم

شکل گیری و تقویت نوک

روز هفتم

آغاز شکل گیری پر ها

روز هشتم

تشکیل اندام های داخلی و تنفس جوجه در داخل تخم

روز نهم

سفت شدن اندام ها و افزایش ضربان قلب

روز دهم

سفت شدن نوک

روز یازدهم

رشد پرها و سایر اندام ها

روز دوازدهم

شکل گیری سر و گردن و پاها

روز سیزدهم

تناسب اندام ها

روز چهاردهم

قرار گرفتن جوجه در موقعیت مناسب برای بیرون آمدن از تخم

روز پانزدهم

پاها ، نوک و سایر اندام ها تقویت می شوند

روز شانزدهم

افزایش سطح تنفس جوجه

روز هفدهم

نوک به سمت کیسه هوایی حرکت می کند

روز هجدهم

جذب کیسه زرده افزایش می باید

روز نوزدهم

حرکت جوجه در داخل تخم افزایش می یابد.

روز بیستم

زرده کاملا جذب بدن جوجه شده و کل فضای داخل تخم توسط او
پوشیده می شود

روز بیست یکم تا بیست و سوم

جوجه با تقلای زیاد موفق به شکستن پوسته و خروج از تخم می
شود

روز اول تا پنجم

جوجه چشمانی بسته دارد

بدنی ضعیف دارد

قادر به حفظ تعادل نیست

روز پنجم تا پانزدهم

چشمان جوجه باز می شود

اسکلت بدنی او رشد می کند

نوک و بینی او رشد می کند

قادر به حفظ تعادل و حرکت است

روز پانزدهم تا سی ام

پر ها و تاج او کاملا رشد می کند و شکل ظاهری خود را به
دست می آورد، اما هم چنان توسط مادر یا پرورش دهنده تغذیه
می شود.

یک ماهه تا شش ماهه

به صورت کامل پر می گیرد

خودش قادر به خوردن دانه می شود

به راحتی می تواند پرواز کند

شش ماهه تا هجده ماهه

به دوره تولک می رود و پر های جدیدی رشد می کند

دوره بلوغ پرنده فرا می رسد و توانایی جفت گیری و تخم
گذاری را پیدا می کند

 


 

جوجه کشی عروس هلندی با استفاده از دستگاه جوجه کشی

ماشین جوجه کشی ایزی باتور 6
ماشین جوجه کشی ایزی باتور ۶

در آموزش جوجه کشی از عروس هلندی باید شاره کنیم که در شرایط خاصی در برخی مواقع پیش آمده که پرنده تخم گذار پس از گذاشتن تخم تمایلی به خوابیدن بر روی آنها ندارد، در این مواقع پرورش دهنده برای تولید جوجه از دستگاه جوجه کشی مخصوص پرنده های زینتی استفاده خواهد کرد. دستگاه های جوجه کشی تمام اتوماتیک که قابلیت تامین خودکار دما و رطوبت را داشته باشد. تهویه و چرخش خودکار تخم ها را انجام دهد و امکان استفاده به عنوان هچر را نیز داشته باشد.برای جوجه کشی عروس میتوانید از دستگاه های خارجی نام برد که می توان به دستگاه های جوجه کشی آرکام خارجی و از دستگاه های داخلی می توان به ایزی باتور ۶ اشاره نمود که قابلیت جوجه کشی خودکار از تخم تمامی پرنده های اهلی و زینتی را دارد.
برای شروع استفاده از دستگاه جوجه کشی ابتدا باید آن را به مدت ۲۴ ساعت تست کنید تا از صحت کارکرد قطعات آن مطمئن شوید. وجود گارانتی و خدمات پس از فروش و نمایندگی تولید کننده دستگاه در شهر شما از مزیت های مهمی می باشد که در صورت معیوب بودن دستگاه سریعا می توانید اقدام کنید.
ابتدا دما و رطوبت دستگاه را مناسب تخم عروس هلندی تنظیم کنید، دمای مناسب ۳۷٫۷ درجه سانتی گراد و رطوبت مناسب ۶۳ درصد خواهد بود. سپس اجازه دهید تا به مدت ۲۴ ساعت و خالی از تخم فعالیت کند. در صورت وجود هرگونه ایراد در سنجش و تولید گرما و رطوبت، چرخش یا تهویه دستگاه نسبت به تعویض و یا تعمیر آن اقدام کنید. اما در صورت موفقیت آمیز بودن عملیات تست می توانید تخم ها را وارد دستگاه کنید و جوجه کشی را شروع کنید.

توجه : قبل از وارد کردن تخم ها داخل دستگاه باید آنها را کاملا تمیز کنید، استفاده از یک پارچه زبر و تمیز برای تمیز سازی کافی خواهد بود، نیازی به استفاده از مواد د عفونی کننده شیمیایی نیست، لطفا توجه فرمایید که هرگز تخم ها را نشویید چون موجب از بین رفتن غشای محافظ بیرونی خواهد شد و راه نفوذ میکروب ها به درون تخم را آزاد خواهد کرد.

پس از بیرون آمدن جوجه ها باید اجازه بدید تا به مدت ۲۴ ساعت درون دستگاه بمانند، نگران آب و غذای آنها نباشید از محتویات زرده که در بدن آنها ذخیره شده تغذیه خواهند کرد، پس از گذشت یک روز می توانید آنها را به کمک سرلاک و سرنگ تغذیه کنید.

نحوه تغذیه جوجه ها با سرلاک

تغذیه دستی عروس هلندی
تغذیه دستی عروس هلندی

در جوجه کشی عروس هلندی یکی از مهم ترین مراحل تغذیه جوجه ها می باشد. گاهی اوقات جوجه ها به اندازه کافی توسط والدین تغذیه نمی شوند و یا اینکه هنگام استفاده از دستگاه جوجه کشی شخص پرورش دهنده تغذیه جوجه ها را بر عهده میگیرد، در این صورت باید آنها را با استفاده از سرلاک تغذیه کنید، که برای این منظور سرلاک های مخصوصی تهیه و وارد بازار شده اند و شما باید سرلاک مخصوص عروس هلندی را تهیه نمایید که از این میان می توان به پادوان، اگزکت، توییتی و … اشاره نمود، هم چنین اگر تخصصی در تغذیه پرنده ها دارید خودتان می توانید اقدام به ساخت سرلاک برای جوجه ها بکنید. بدیهی است که برای خوراندن سرلاک باید از سرنگ و شلنگ های مخصوص آن استفاده کنید.

به پایان آموزش جوجه کشی از عروس هلندی رسیده ایم. این مطلب هر چند ماه یک بار به صورت دوره ای با اطلاعات جدید بروز می گردد. اگر شما نیز تجربه جوجه کشی و پرورش این پرنده زیبا و دوست داشتنی را داشته اید بسیار خوشحال خواهیم شد که تجربه خود را با ما و دیگران در قسمت دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.