اصفهان
info@notfedaran.ir
09924635287 - 09924635276

آموزش جامع پرورش بوقلمون برنز آمریکایی

هچ بوقلمون

آموزش جامع پرورش بوقلمون برنز آمریکایی

پرورش بوقلمون برنز آمریکایی

پرورش بوقلمون برنز آمریکایی : بوقلمون برنز آمریکایی که اصالتا در آمریکای شمالی پرورش می یابند به دو نوع بوقلمون برنز سینه سفید و بوقلمون برنز استاندارد تقسیم بندی می شوند، این دو گونه بسیار شبیه به یکدیگر هستند، اما میزان وزن گیری بوقلمون برنز سینه سفید بیشتر از نوع استاندارد آن است، بنابراین اکثر پرورش دهندگان نژاد سینه پهن آن را برای تولید گوشت پرورش می دهند.

پرورش بوقلمون برنز آمریکایی از روش های پرورش بوقلمون است که اگر اصولی انجام شود درآمد زیادی برای پرورش دهنده به دنبال خواهد داشت. بوقلمون های برنز که اصالتا در آمریکای شمالی پرورش می یابند به دو نوع بوقلمون برنز سینه سفید و بوقلمون برنز استاندارد تقسیم بندی می شوند، این دو گونه بسیار شبیه به یکدیگر هستند اما میزان وزن گیری بوقلمون برنز سینه سفید بیشتر از نوع استاندارد آن است، بنابراین اکثر پرورش دهندگان نژاد سینه پهن آن را برای تولید گوشت پرورش می دهند. در این مقاله می خواهیم نحوه پرورش بوقلمون برنز امریکایی را توضیح دهیم، با ادامه مطلب همراه باشید.

 

پرورش بوقلمون برنز آمریکایی
پرورش بوقلمون برنز آمریکایی

تولید گوشت یا تولید تخم

لازم است بدانید که بوقلمون برنز امریکایی از میزان گوشت بالاتری برخوردار است و تخم گذاری پایینی نیز دارد، بنابراین برای پرورش بوقلمون برنز آمریکایی با هدف تولید و عرضه گوشت ارگانیک بوقلمون کاملا مناسب هستند، اما اگر می خواهید بوقلمونی پرورش دهید که هم تخم آن را بفروشید و هم از گوشت آن بهره ببرید، بوقلمون های نژاد سفید یا همان بیوتی بهترین گزینه خواهند بود که در مقاله پرورش بوقلمون بیوتی  به آن اشاره شده است.

بوقلمون های برنز امریکایی بین ۱۵ الی ۲۰ کیلو وزن خواهند داشت که این مقدار وزن در طی شش الی هفت ماه اصل خواهد شد، این بوقلمون ها در سن هفت ماهگی نیز به دوره بلوغ می رسند و اگر در فصل بهار یا تابستان قرار داشته باشند، حتی بدون حضور بوقلمون نر نیز اقدام به تخم گذاری خواهند کرد ، اما اگر می خواهید تخم هایی نطفه دار از آنها برداشت کند، حتما باید در محیط پرورش آنها بوقلمون نر حضور داشته باشد تا عمل جفت گیری صورت گرفته و در نتیجه تخم هایی نطفه دار تولید گردد.

 

اقدامات لازم برای شروع پرورش بوقلمون برنز آمریکایی

اولین و مهم ترین نکته داشتن علاقه به پرورش بوقلمون و پرنده های گوشتی می باشد، چون که دردسر ها و بیماری های خاص خود را دارند و در صورتی که به این کار علاقه نداشته باشید، به زودی دلسرد خواهید شد و از ادامه کار پشیمان خواهید شد. پس باید علاقه را در اولویت اول خود قرار دهید و در وهله بعدی به فکر کسب درآمد از پرورش بوقلمون برنز آمریکایی باشید. از جمله تجهیزات و ملزومات لازم برای شروع این کار در موارد زیر خلاصه شده اند:

 

اقدامات قبل از پرورش بوقلمون برنز آمریکایی
اقدامات قبل از پرورش بوقلمون برنز آمریکایی

 

 • انتخاب مکان مناسب؛ این مکان باید از امکانات رفاهی مانند آب و برق و گاز برخوردار باشد. اگر در اطراف سالن زمین زراعی و یا مرتع نیز وجود داشته باشد، می توانید بوقلمون ها را روزانه چند ساعت بچرخانید، این کار تاثیر زیادی در کاهش هزینه های شما خواهد داشت.
 • تجهیزات گرمایشی، سرمایشی، رطوبت ساز و فن های تهویه؛ این امکانات برای حفظ دما و رطوبت سالن ضروری خواهند بود. هم چنین برای تهویه مرتب هوای سالن وجود فن تهویه الزامی است. برای تولید گرما از بخاری گازی یا نفتی و برای تولید سرما از کولر آبی یا گازی و یا فن های تهویه پر قدرت می توانید استفاده کنید.
 • جوجه چند روزه یا تخم نطفه دار به همراه دستگاه جوجه کشی؛ برای به دست آوردن جوجه های چند روزه بوقلمون برنز امریکایی و شروع کار پرورش، یا باید جوجه های چند روزه این نژاد را خریداری کنید و یا با استفاده از دستگاه جوجه کشی و تخم نطفه دار این پرنده اقدام به تولید جوجه یک روزه بکنید.
 • جیره غذایی جوجه بوقلمون ها؛ علاوه بر اینکه با استفاده از انواع علوفه و سبزیجات می توانید جوجه بوقلمون ها را پرواری کنید، اما استفاده از جیره غذایی مناسب برای پرورش بهتر و سریعتر این پرنده کاملا ضروری خواهد بود. جیره غذایی مناسب جوجه ها استارتر نامیده می شود که شامل تمام مواد غذایی مورد نیاز بدن پرنده می باشد و به حالت پودری در بازار وجود دارد.
 • دانخوری و آبخوری؛ برای آبدهی و غذادهی به جوجه ها و بوقلمون های بالغ باید از ظروف آب و غذای مناسب استفاده کنید. برای هر ۲۰ جوجه یک روزه تا یک ماهه ۱ دانخوری و ۱ آبخوری کافی خواهد بود. برای ۱۰ جوجه یک ماهه تا سه ماهه ۱ دانخوری و ۱ آبخوری و برای هر ۳ الیس ۴ بوقلمون ۱ دانخوری و آبخوری مناسب خواهد بود. در انتخاب دانخوری ها و آبخوری ها دقت کنید که از جنس مواد پلاستیکی محکم و آنتی باکتریال باشد و همچنین لبه های تیزی نداشته باشد که موجب زخم شدن جوجه ها شود.

 

راهنمای راه اندازی مکان پرورش بوقلمون برنز آمریکایی

از آنجایی که می خواهید بوقلمون ها را به صورت گوشتی پرورش دهید، بنابراین برای پرورش آنها در بستر باید حتما سالنی راحت و کاملا بهداشتی برای آنها فراهم آورید. تا احتمال بیمار شدن آنها به حداقل برسد. برای این منظور حتما باید کف و دیوار های سالن را کاملا سیمان کاری کنید تا امکان ورود موجودات موذی مانند مگس، موش و سوسک به داخل سالن از بین برود چون این موجودات خود عامل بیماری های زیادی می باشند.

پس از سیمان کاری کف سالن، باید آن را با استفاده از پوشال های نرم، خاک اره و یا تراشه های نرم چوب بپوشانید. چرا که سیمان سفت بوده و به مرور زمان موجب زخم شدن پای بوقلمون ها خواهد شد. هم چنین در صورت این پوشال ها، فضولات دفع شده در سالن به مرور زمان باعث لیز شدن کف سالن خواهد شد و رشد بیش از حد میکرو ارگانیسم های موجود در فضولات بیماری های زیادی را به همراه خواهد داشت، بنابراین حتما باید از خاک اره یا تراشه های پودر شده چوب استفاده کنید تا هم از این مشکلات جلوگیری کنید و هم تمیز کردن کف سالن به راحتی ممکن شود.

در سالن پرورش بوقلمون ها حتما باید از فن های تهویه استفاده کنید تا آمونیاک متصاعد شده از فضولات پرنده ها به سرعت به محیط بیرون منتقل شود، به دلیل همین آمونیاک است که مرغداری ها و سالن های پرورش طیور بوی نامطبوعی دارند. این گاز خود عامل بیماری های زیادی می باشد که هم برای پرندگان و هم برای انسان ها بسیار مضر است. فن های تهویه در فصول گرم سال به خنک شدن سالن نیز کمک خواهد کرد.

برای ایجاد تعادل دمایی باید از تجهیزات گرمایی و سرمایی مناسبی استفاده کنید که ظرفیت آنها به ظرفیت سالن شما بستگی خواهد داشت. هم چنین برای تامین رطوبت مورد نیاز سالن می توانید از رطوبت ساز های التراسونیک استفاده کنید. وجود دماسنج و رطوبت سنج مقدار دقیق دما و رطوبت را مشخص خواهد ساخت، در سالن های پرورش بوقلمون برنز آمریکایی معمولا دمای بین ۲۵ الی ۲۹ درجه و رطوبت بین ۵۵ الی ۶۰ درصد مناسب خواهد بود.

 

راهنمای انتخاب جوجه چند روزه بوقلمون

اگر می خواهید کار خود را با خرید جوجه های چند روزه بوقلمون آغاز کنید. نکات زیر هنگام خرید جوجه بوقلمون ها بسیار کمک کننده خواهد بود، اما اگر می خواهید از تخم های نطفه دار این پرنده جوجه کشی کنید، بهتر است مقاله جوجه کشی از بوقلمون را مطالعه بفرمایید :

 

 راهنمای خرید جوجه بوقلمون
راهنمای خرید جوجه بوقلمون
 • سعی کنید جوجه ها را از خود پرورش دهنده های بوقلمون برنزی بخرید، خرید از فروشنده ها و پرورش دهنده های سایر ماکیان کاری پر خطر است، چرا که این افراد دقیقا با خلق و خوی بوقلمون های برنزی اشنا نیستند و در آینده نیز اگر سوالی داشتید هیچ کمکی به شما نخواهند کرد.
 • خرید خود را حتما به صورت حضوری انجام دهید تا وضعیت پرنده ها را از نزدیک بررسی کنید، چرا که هنگام خرید غیر حضوری امکان ارسال پرنده های بیمار به همراه پرنده های سالم وجود دارد و چه بسا حین ارسال، پرنده های سالم نیز بیمار شوند.
 • هنگام بررسی وضعیت سلامتی جوجه ها، ابتدا به محیط پرورش آنها دقت کنید. سپس نسبت خرید خود اقدام کنید، محیط کثیف و فاقد استاندارد های بهداشتی، دانخوری ها و آبخوری های کثیف و پر از فضولات، سالن پر از فضله همراه با بوی تعفن، خبر از وجود جوجه های بیمار در پرورش گاه می دهند.
 • با توجه به اینکه شما می خواهید جوجه ها را پروار بندی نموده و به بازار ارائه نمایید، بنابراین جنسیت آنها برای شما مهم نیست، اما اگر می خواهید در آینده بوقلمون هایی تخم گذار داشته باشد، باید به کمک یک کارشناس تشخیص جنسیت نسبت تفکیک جنسیتی آنها اقدام کنید.
 • جوجه بوقلمون هایی که سالم هستند، بسیار سرحال و تیز خواهند بود و صدای آوازشان را خواهید شنید. اما بوقلمون های بیمار بی حال و سست بوده و در گوشه ای از سالن پر های خود را پف می کند. بوقلمون های سالم اشتهای خوبی دارند و اگر به آنها دان بدهید، آن را خواهند خورد، اما بوقلمون های بیمار نسبت به خوردن غذا رغبت از خود نشان نخواهند داد.
 • سعی کنید جوجه ها را از کسی بخرید که با بیماری های بوقلمون برنز آمریکایی آشناست و واکسن های لازم را از قبل به جوجه ها زده باشد. پرورش دهنده های حرفه ای جوجه هایی به مراتب قوی تر و سالم تر تولید خواهند کرد. ویدیو هچ بوقلمون به روش طبیعی 

 

تغذیه بوقلمون های برنز از جوجگی تا رشد کامل

بوقلمون ها در یک دوره ۶ ماهه کاملا بالغ شده و آماده عرضه به بازار خواهند شد، آنها به طور معمول روزانه ۹۰ گرم دان مصرف خواهند کرد و از سرعت رشد بالایی برخوردارند، معمولا به ازای هر ۳ کیلوگرم دانی که مصرف می کنند، ۲ کیلوگرم به وزنشان افزوده می شود. بوقلمون های نر برنزی پس از رسیدن به سن بلوغ حدود ۱۷ الی ۲۰ کیلو و بوقلمون های ماده برنزی در سن بلوغ حدود ۱۳ الی ۱۵ کیلو وزن خواهند گرفت.

برای کاهش در هزینه های پرورش خود می توانید آنها را روزانه چند ساعت در مراتع اطراف سالن بچرانید تا از گیاهان و سبزی های محیط تغذیه کنند. این کار هم به هواخوری آنها کمک خواهد کرد و هم در تقویت بدن و وزن گیری بهتر آنها کمک خواهد کرد. شب ها نیز می توانید آنها را با استفاده از کنسانتره مخصوص بوقلمون ها تغذیه کنید. برای دریافت اطلاعات کامل در این زمینه می توانید مقاله تغذیه بوقلمون ها را مطالعه کنید.

 

بیماری های بوقلمون های برنز آمریکایی

بوقلمون نژاد برنزی نیز مانند هر نژاد دیگری دچار بیماری خواهند شد، اگر در پرورش بوقلمون برنز آمریکایی بهداشت محیطی و تغذیه ای را رعایت نکنید و در زمان های مقرر نسبت به واکسیناسیون آنها اقدام نکنید. برخی از این بیماری ها انقدر خطرناک خواهند شد که هیچ راه درمانی برای آنها وجود نخواهد داشت و باید منتظر از بین رفتن گله خود باشید، بنابراین پیشگیری بهترین روش درمانی خواهد بود، برای دریافت اطلاعات کامل در مورد بیماری های بوقلمون ها می توانید نوشته بیماری های بوقلمون را از چیکن دیوایس مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.