اصفهان
info@notfedaran.ir
09924635287 - 09924635276

آشنایی با نژاد خروس لاری

خروس لاری

آشنایی با نژاد خروس لاری

معرفی انواع نژاد خروس لاری

نژاد خروس لاری بر خلاف خروس های معمولی دارای روحیه جنگ آوری و شجاعت بالایی می باشد. این خروس ها از زمان های بسیار قدیم محبوب بوده و سابقه نبرد انداختن بین خروس لاری ها به چندین هزار سال قبل بر می گردد و اولین بار در یونان این رسم بنا شد، یعنی فرماندهان جنگ در مقرهای نظامی، خروس های جنگی را به جان هم می انداختند تا حس جنگاوری سربازان با دیدن این صحنه ها تقویت گردد.

در اصل این خروس ها، خروس جنگی یا همان GameFowl نامیده می شوند و در ایران اصطلاحا به آنها ” خروس لاری ” گفته می شود. منشا کلمه لاری از شهری بنام لار در استان فارس نشات گرفته زیرا بیشتر خروس های جنگی در این شهر پرورش می یابند و هم اکنون نیز در بسیاری از استان های کشور مانند اردبیل، گیلان، مازندران و … این فرهنگ یعنی جنگ انداختن بین خروس ها رواج یافته و بر روی خروس برنده شرط بندی می کنند.

نژاد خروس لاری ها دارای مقاومت بسیار بالایی در جنگ تن به تن هستند و گاها نبرد بین خروس ها تا چندین ساعت هم به طول می انجامد و حریف مغلوب یا سرانجام کشته شده و یا به صورت بیهوش شده با سر و گردن و بال و پر های خونی از میدان خارج می شود. در این مقاله از وب سایت چیکن دیوایس می خواهیم شما را با انواع نژاد های خروس لاری آشنا سازیم، لطفا با ما همراه باشید.

در این نوشته خواهیم خواند :
در این نوشته شما را با خصوصیات ظاهری و رفتاری خروس لاری و در کل خروس جنگی ها آشنا خواهیم نمود، سپس به معرفی مهم ترین و شناخته شده ترین نژاد های آنها خواهیم پرداخت. در این مقاله خواهید خواند که مهم ترین نژاد های خروس لاری نژاد های مالای و مالاگاچ هستند که نژاد های خروس لاری ترک، افغان، شامو، هندی، برزیلی و … از این نژاد ها نشات گرفته اند، هم چنین مفهوم دانگ را در این تحریریه خواهید اموخت.

 

 

"<yoastmark

 

خصوصیات ظاهری نژاد خروس لاری یا همان خروس جنگی

ظاهر این خروس ها با خروس های معمولی متفاوت است و نژاد خروس لاری که خاص می باشد طرفداران بسیاری دارد.  آنها دارای قامتی کشیده و سینه ای رو به جلو و پهن هستند. بال های خروس لاری محکم به پشت چسبیده و پر های دم نسبت به بدن خروس زاویه ۴۵ درجه به خود گرفته است. اکثرا دارای سر و گردنی بدون پر هستند و اصطلاحا حالت ماری شکل به خود گرفته اند و انتهای گردن آنها در بدنشان فرو رفته است. اکثر آنها منقاری محکم و متمایل به زرد دارند، هم چنین قطر ساق و ران پا نسبت به خروس های معمولی کلفت تر می باشد، دو ابزار اصلی خروس لاری در مسابقه پاها و منقار او هستند، بنابراین کاملا طبیعی است که این دو عضو کاملا قوی و محکم باشند.

خروس های لاری دارای قد و اندازه متفاوتی هستند که با دانگ سنجیده می شود و هر چه خروسی دانگ بیشتری داشته باشد، احتمال پیروزی او در میدان بیشتر است. مثلا خروسی با قد ۹۰ سانت به بالا ۶ دانگ، ۸۵ سانت ۵/۵ دانگ، ۸۰ سانت ۵ دانگ، ۷۵ سانت ۴/۵ دانگ، ۷۰ سانت ۴ دانگ، ۶۵ سانت ۳/۵ دانگ، ۶۰ سانت ۳ دانگ می باشد، در حالت کلی خروس لاری ها بین ۳ الی ۶ دانگ قد دارند. اکثر خروس لاری ها شکل و شمایل مشابهی دارند و تنها تفاوت آنها در قد، میزان مهارت، رنگ پر ها و نوع تاج و ریش آنها می باشد. در ادامه برخی از معروف ترین نژاد های خروس لاری و خروس جنگی را خدمت تان معرفی خواهیم کرد.

 

انواع نژاد خروس جنگی

همانطور که گفته شد خروس های لاری فقط در ایران شناخته شده است و در جهان این خروس ها را با نام خروس جنگی می شناسند، برخی از معروف ترین نژاد خروس جنگی عبارتند از:

 

۱- خروس جنگی SWEATER

 

خروس جنگی sweater2
خروس جنگی sweater

 

پر های بدن این خروس غالبا شرابی و مشکی می باشد، یعنی در قسمت سر و گردن و سینه این خروس پر های شرابی و در قسمت زیرین بدن مانند شکم، زیر بال ها و ران ها پر های سیاه و قهوه ای سوخته وجود دارد، هم چنین پر های دم این خروس جنگی ترکیبی از رنگ سفید و سیاه می باشد. پر های بال و دم این خروس بسیار بلند بوده ولی بر خلاف سایر نژاد ها فاقد تاج و ریش می باشد.

این خروس جنگی دارای قدرت جنگاوری بالایی می باشد که نهایتا حریف خود را وادار به تسلیم می کند، کاملا بی رحمانه به حریف خود حمله می کنند تا او را از پای در بیاورد و تنها هدف او حمله می باشد. این خروس هم در هوا و هم در زمین ضربه های محکمی را به حریف میدانی خود وارد می کند.

 

۲- خروس جنگی LEMON

 

خروس جنگی LEMON
خروس جنگی LEMON

 

این خروس جنگی از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به نژاد sweater دارد ولی با این تفاوت که دارای تاج و ریش می باشد و در قسمت دم این پرنده پرهای سفید کمتری مشاهده می شود یعنی فقط در قسمت ابتدایی دم می توان تکه ای از پر های سفید را دید. هم چنین پرهای گردن و سینه این پرنده ترکیبی از رنگ های قهوه ای و زرد می باشد.

این خروس جنگی محبوب مردم منطقه باکلود واقع در فیلیپین می باشد و هم چنین از قدیمی ترین خروس جنگی های مورد علاقه دوک های انگلیس بوده است، شهرت این خروس جنگی به دلیل حمله هوشمندانه آن و قابلیت جاخالی دادن و پرواز عمودی آن است.

 

۳- خروس جنگی GREY

 

خروس جنگی GREY
خروس جنگی GREY

 

این خروس جنگی دارای پر هایی خاکستری، سفید مایل به زرد، مشکی و آبی تیره در بدن خود می باشد بطوریکه می توان گفت که پر های قسمت سر و گردن و پشت او ترکیبی از رنگ های سفید و خاکستری می باشد و پرهای قسمت  سینه، دم و زیر شکم نیز ترکیبی از پرهای سیاه و آّبی تیره و براق می باشد. این خروس نیز مانند sweater بدون تاج و ریش می باشد و در قسمت ابتدایی دم خود تعدادی پر سفید دارد.

این خروس کشنده ترین خروس می باشد زیرا حمله ای بسیار وحشیانه و پرخاشگرانه دارد و تا زمانی که حریف خود را از پای در نیاورد، دست از کار نخواهد کشید.

 

۴- خروس جنگی ASIL

 

خروس جنگی ASIL
خروس جنگی ASIL

 

این خروس دارای گونه های مختلفی هستند، برخی دارای رنگ های قهوه ای و سیاه و برخی دارای رنگ های زرد و قهوه ای و برخی نیز مانند گونه فوق دارای رنگ های قهوهای روشن خال خالی و قهوه ای سوخته در بدن خود می باشد. این خروس ها نیز همانند خروس لاری دارای بدنی کشیده و سینه ای رو به جلو می باشد و برخی دارای تاجی کوتاه، برخی نیز بدون تاج هستند.

این خروس در کشورهای آسیایی بخصوص هند و پاکستان و ایران دارای ارزش بالایی می باشد، کلمه اصیل ذاتا عربی می باشد و برای پرنده های دارای اصل و نسب، نجیب و پاک نژاد کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.