اصفهان
info@notfedaran.ir
09924635287 - 09924635276

آشنایی با خواص و ویژگی ها تغذیه ای تخم شترمرغ

جوجه کشی,دستگاه,طیور,نطفه,نطفه دار,تخم مرغ,تخم شتر مرغ,تخم نطفه دار,نطفه بست,نطفه داران,نطفه دار تخم,تخم نطفه دار کاسکو,تخم نطفه دار طوطی,تخم نطفه دار طیور,تخم نطفه دار پرندگان,خرید تخم نطفه دار,پرورش,آموزش,پروش شتر مرغ,پرورش طیور,پرورش پرنده,پرندگان تزیینی,تزیینی,فروش,خرید,طیور وحشی,مرغ لاری,خروس لاری,ایام سامانی,ظرفیت,ظرفیت هچر,ظرفیت فروش,ظرفیت تولید,ظرفیت دستگاه,دستگاه,انواع طوطی,انواع پرنده

آشنایی با خواص و ویژگی ها تغذیه ای تخم شترمرغ

تخم شترمرغ چه خواص و ویژگی هایی دارد؟

جالب است بدانید که تخم شترمرغ بزرگترین تخم در میان تمام گونه های اهلی و شناخته شده در دنیا می باشد. تخم این پرنده پوسته ای ضخیم و سفت دارد و از وزنی حدود ۱ و نیم الی ۲ کیلوگرم برخوردار است. هر تخم شتر مرغ حدود ۲۴ الی ۲۸ تخم مرغ را شامل می شود و در یک وعده صبحانه به راحتی می تواند ۱۰ نفر را سیر کند.

شترمرغ ها در طبیعت بین ۱۴ الی ۱۶ تخم می گذارند و به منظور جوجه کشی بر روی آنها می خوابد، اما در پرورشگاه های کنترل شده با برداشت به موقع تخم ها می توان مانع از کرچ شدن شترمرغ ماده شد و تعداد تخم های تولیدی را به ۶۰ عدد نیز رساند. در این نوشته از وب سایت جوجه کشی چیکن دیوایس می خواهیم شما را با خواص و ویژگی های تخم شترمرغ آشنا کنیم، پیشنهاد می شود با ادامه مطلب همراه باشید.

بررسی کامل خصوصیات تخم شترمرغ

تخم شترمرغ و تخم مرغ
تخم شترمرغ و تخم مرغ

تخم شترمرغ بر خلاف تخم سایر پرنده ها و خزنده ها دارای پوسته ای بسیار ضخیم و دارای منافذی ریز و درشت است، رنگ پوسته تخم شترمرغ سفید مایل به کرمی است. برای شکاندن پوسته تخم شتر مرغ به ناچار باید از چکش و یا دریل استفاده کرد، برای همین در روش جوجه کشی مصنوعی باید میزان رطوبت داخل دستگاه را تا حد قابل توجهی بالا برد تا پوسته تخم برای بیرون آمدن جوجه از تخم کاملا نرم و انعطاف پذیر باشد.

در لایه بیرونی و لایه درونی تخم غشاهایی محافظ وجود دارند که مانع از ورود عوامل میکروبی و بیماری زا به داخل تخم خواهند شد و شستن تخم ها با مواد ضد عفونی کننده راه ورود میکروب ها به داخل تخم را آزاد خواهد کرد و موجب فاسد شدن تخم خواهد شد.

در داخل تخم شتر مرغ نیز همانند سایر تخم ها زرده ، سفیده ، شالاژ، نطفه و کیسه هوایی وجود دارد که زرده در قسمت مرکزی تخم جای دارد و نطفه بر روی آن قرار می گیرد. زرده حاوی مقادیر زیادی چربی، انواع ویتامین ها و مواد معدنی است که به مرور زمان توسط جنین تغذیه خواهد شد و باعث رشد و تکامل آن می شود.

سفیده تخم که مایع سفید رنگی به نام آلبومین است از سه بخش تحت عنوان سفیده رقیق، سفیده غلیظ و سفیده رقیق داخلی تشکیل شده است. سفید مانع از خشک شدن زرده و جنین می شود، هم چنین سفیده تخم دارای خاصیت ضد میکروبی بوده و از نفوذ و رشد عوامل میکروبی به داخل تخم جلوگیری خواهد کرد.

شالاژ که در دو طرف زرده قرار دارد و آن را به دیواره های داخلی تخم متصل نموده است، مانع از لغزش زرده و چسبیدن آن به پوسته می شود. شالاژ وظیفه حفظ زرده در وسط تخم را دارد.

در تخم شتر مرغ نیز مانند تخم هر پرنده دیگری در قسمت پهن، کیسه هوایی وجود دارد که در روزهای انتهایی جوجه از این هوا تنفس کرده و انرژی لازم برای بیرون از تخم را پیدا خواهد کرد. در صورتی که کیسه هوایی در اثر ضربه دچار پارگی شود، به مرور زمان باعث فاسد شدن سفیده و زرده خواهد شد، به همین دلیل اکثر پرورش دهنده های حرفه ای ، تخم های نطفه دار را با احتیاط حمل می کنند.

ارزش غذایی

ارزش غذایی تخم شترمرغ
ارزش غذایی تخم شترمرغ

هر تخم شتر مرغ حدود ۲۰۰۰ کالری انرژی دارد و بسیار کم اتفاق افتاده که یک نفر به تنهایی بتواند، یک تخم شتر مرغ را در یک وعده غذایی به اتمام برساند. تخم این پرنده از ۴۷ درصد پروتئین و ۴۵ درصد چربی اشباع نشده و انواع ویتامین ها و مواد معدنی برخوردار است.

در یک تخم شترمرغ که حدود ۱۴۰۰ گرم وزن داشته باشد، می توان ۱۳۳ گرم چربی، ۵.۲ گرم کلسترول، ۱۹.۸ سدیم، ۱۹.۳ پتاسیم، ۵.۲ گرم شکر و ۱۷۴ گرم پروتئین یافت. در تخم این پرنده ۱۵۰ درصد ویتامین A و ۷۸ درصد کلسیم و ۱۳۶ درصد آهن وجود دارد. هم چنین تخم شتر مرغ حاوی مقدار زیادی کولین، ویتامین B12  ، ریبوفلاوین ، فولیک اسید و … است.

بنابراین تخم شترمرغ نیز مانند تخم مرغ و سایر پرنده ها بسیار مقوی و پر انرژی بوده و به عنوان یک وعده غذایی اصلی می توان به کار برد. تخم شتر مرغ به سه روش آب پز، نیمرو و املتی قابل استفاده است.

مزه تخم شترمرغ

شترمرغ های وحشی در طبیعت از انواع دانه ها، میوه ها، علوفه و حشرات تغذیه می کنند، بنابراین تخم آنها مزه ای خاص و دلپذیر خواهد داشت. اما در حالت پرورشی شترمرغ ها مانند مرغ ها و سایر طیور از کنسانتره ، پلت و سایر جیره های غذایی معمولی تغذیه می کنند، بنابراین مزه تخم شتر مرغ پرورشی بسیار شبیه به تخم مرغ پرورشی خواهد بود.

به عبارت دیگر می توان گفت که مزه تخم پرنده ها نسبت مستقیمی به کیفیت و نوع تغذیه آنها خواهد داشت و در صورتی مه می خواهید مزه واقعی تخم شترمرغ را بچشید، بهتر است به دنبال پرورش دهنده هایی بروید که شترمرغ های خود را آزادانه در مراتع رها می کنند و شترمرغ ها آزادانه از انواع مواد غذایی تغذیه می کنند.

آشنایی با خواص تخم شترمرغ

تخم شترمرغ مقوی
تخم شترمرغ مقوی

علیرغم اینکه برخی معتقدند که تخم شتر مرغ ارزش غذایی پایین تری نسبت به تخم مرغ ، تخم اردک، تخم بلدرچین و… دارد، اما باید با این واقعیت رو به رو شد که تخم شترمرغ نیز مانند تخم هر پرنده دیگری دارای ارزش غذایی بالایی است و برای تمام اعضای بدن اعم از مغز و سیستم عصبی، چشم، استخوان ، کبد و قلب، عضلات، سیستم ایمنی و … مفید بوده و به سوخت و ساز بهتر و عملکرد بهتر بدن کمک خواهد کرد. از مهم ترین خواص تخم شترمرغ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف – منبع غنی از پروتئین ؛

سفیده تخم شترمرغ سرشار از مقدار زیادی پروتئین است و مصرف آن می تواند مقدار قابل توجهی پروتئین وارد بدن انسان کند که برای عضله سازی و ترمیم عضلات کاملا لازم و ضروری است، بنابراین تخم شتر مرغ یک منبع غذایی عالی برای ورزشکاران و بیماران می باشد.

ب – جلوگیری از کاهش وزن ؛

تخم شتر مرغ سرشار از پروتئین، امگا ۳ و چربی اشباع نشده است که ضمن تامین انرژی مورد نیاز بدن ، از کاهش شدید وزن در حین انجام فعالیت های شدید نیز جلوگیری خواهد کرد و کسانی که با کمبود وزن مواجه هستند می توانند از تخم این پرنده به عنوان یک وعده غذایی سالم و مقوی تغذیه کنند.

ج – سرشار از انواع ویتامین ها ؛ 

در تخم شترمرغ ویتامین های گروه B ، ویتامین A ، ویتامین D ، ویتامین E و K وجود دارد که برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با رادیکالهای آزاد مفید هستند و از بدن در مقابل انواع ویروس ها و بیماری های احتمالی محافظت خواهد کرد.

د – غنی از انواع مواد معدنی ؛ 

بدن انسان برای رشد و تکامل و عملکرد بهتر نیاز به انواع مواد معدنی دارد، در تخم شترمرغ می توان آهن، کلسیم، فسفر، منیزیم، منگنز، سلنیوم، روی، ید، مس و … را به وفور یافت. کلسیم، فسفر و منیزیم در استخوان سازی و محکم سازی دندان ها و سیستم اسکلتی بدن موثر هستند و وجود آنها برای بدن ضروری است. هم چنین فسفر در تحریک اعصاب و انقباض عضلات نقش دارد، پس مصرف تخم مرغ به افزایش هوش و بهبود عملکرد مغزی موثر خواهد بود. عناصری مانند روی ، مس و آهن در خونسازی نقش دارند و عنصر روی در افزایش رشد مو و ساختمان شبکیه چشم

هـ – مفید برای کودکان و زنان باردار ؛

تخم شترمرغ یک منبع غذایی سالم و عاری از هر گونه مواد مضری است و به دلیل سرشار بودن از انواع ویتامین ها و مواد معدنی به عنوان یک وعده غذایی مفید و ساده برای کودکان و زنان باردار تلقی خواهد شد. عناصر موجود در تخم شتر مرغ به رشد بهتر استخوان ها، تقویت و رشد اعصاب و مغز، رشد سیستم های دفاعی و سایر اندام های بدن کمک خواهد کرد.

سایر کاربرد های تخم شتر مرغ

تخم شتر مرغ اگر نطفه دار باشد، برای تولید جوجه به کار گرفته می شود، اما اگر بدون نطفه باشد برای تغذیه مصرف می شود. علاوه بر این تخم شتر مرغ به دلیل استحکام بالایی که دارد برای دکوراسیون منزل نیز کاربرد دارند. برخی از طراحان و هنرمندان با رنگ آمیزی یا حکاکی آنها را تزیین نموده و به فروش می رسانند. هم چنین برخی نیز با ایجاد سوراخ ها و طرح های زیبا از آن به عنوان آباژور و یا چراغ خواب استفاده می کنند. جالب است در برخی از مناطق آفریقایی مانند سرنگتی و نگورونگورو از تخم خالی شترمرغ برای افزایش شیردهی حیوانات و محافظت کودکان از اجنه و شیاطین بهره گرفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.